Mediální revue

13. dubna 2011, 13:03 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
13. dubna 2011, 13:03

Zajímavosti ze zahraničního tisku

The Economist
Katastrofální rok 2010 Přírodní katastrofy a velké havárie způsobily vloni ve světě škody za 218 miliard dolarů. Uvedla to zajišťovna Swiss Re s tím, že jde o více než trojnásobné zvýšení oproti předchozímu roku. Katastrofy si rovněž vyžádaly mnohem více obětí. V celosvětovém měřítku při nich zahynulo 304 tisíc lidí, což je nejvyšší počet od roku 1976. Hrozivá čísla jsou spojena hlavně s následky katastrofálního zemětřesení na Haiti v lednu 2010, kde zahynulo přes 225 tisíc obyvatel. Pro pojišťovny nebyl minulý rok tak dramatický, jak by se dalo podle uvedených čísel očekávat. Jejich plnění dosáhlo výše 43 miliard dolarů, což bylo o „pouhých“ 60 procent více než v předchozím roce. Většina katastrof nicméně v roce 2010 postihla rozvojové země, v nichž není pojištění škod příliš rozšířené. Nejvíc – kolem dvaceti miliard dolarů – vyplatily pojišťovny za škody způsobené bouřemi a hurikány. Největší souhrnná suma – zhruba patnáct miliard dolarů – byla proplacena v Severní Americe. Následky zemětřesení si celosvětově vyžádaly plnění ve výši kolem třinácti miliard, povodně a záplavy přišly pojišťovny přibližně na šest miliard dolarů. Prospect
Sčítání domácností bez domova Indie se letos pokouší sečíst svých zhruba 1,2 miliardy obyvatel, což není zrovna jednoduché. Tamní sčítací formulář se neptá jen na to, zda má příslušná domácnost wi-fi připojení, mobilní telefony anebo elektronický přístup k bankovním službám, ale také na kastu a kmenové příslušenství hlavy rodiny. Sčítací komisaři dále chtějí vědět, jestli má rodina k dispozici suchý či splachovací záchod a čím je pokryta střecha domu. Konkrétně zda je vyrobena z polyetylenu.
To však nejsou nejhorší úskalí letošního sčítání. Už v tom minulém, před deseti lety, skončila obrovská skupina lidí v kategorii bezdomovecká domácnost, nebo chcete-li domácnost bez domova. Sčítací komisaři tak dostali instrukce, jak se pokud možno taktně dozvědět, zda tito lidé bez přístřešku žijí „volně ve městě“ nebo takzvaně „na cestě“. Dále jestli přebývají například pod mostem nebo pod schodišti, v blízkosti rozvodů páry nebo jiného potrubí či zda využívají veřejné prostory, například náboženská prostranství nebo nádraží. Výsledek asi nebude příliš veselý: zatímco počet mobilních telefonů nepochybně oproti minulému sčítání výrazně stoupne, počet lidí bez domova se zřejmě nesníží. eTrend.sk
Také úplatkářství a lenivost Ve kterých slovenských okresech je největší korupce, kde najdete nejméně zodpovědné obchodní partnery, kde se nejčastěji setkáte s požadavkem o úplatek nebo s nadměrným očekáváním ohledně platového ohodnocení. I na tyto otázky se zaměřila komplexní studie, jejíž výsledky zveřejnila Podnikatelská aliance Slovenska (PAS). Studie obsahuje údaje o výhodách a nevýhodách podmínek podnikání v každém ze 79 okresů, v jednotlivých krajích i celkově na Slovensku. Nejlépe se podle ní podniká v Bratislavě, Trnavě, Senci nebo v Žilině. Z výsledků však také vyplývá, že se šedá ekonomika nejvíce projevuje v okresech Čadca, Svidník a Bánovce nad Bebravou. Nejméně pracovití lidé jsou v okresech Vranov nad Topľou, Veľký Krtíš a Komárno. A že se klientelismus a „kamarádíčkování“ nejvíce uplatňují ve Stropkově, Bytči nebo v Trebišově. Kvalitu podmínek v jednotlivých místech popisuje takzvaný Index regionálního podnikatelského prostředí, vypočtený ze 106 indikátorů. PAS zveřejnila studii po dvou letech sběru dat a informací ze všech regionů země. Projekt stál 318 tisíc eur (cca 7,8 milionu korun). Z 85 procent ho financovaly norské fondy, zbytek zaplatil stát. PAS teď musí osm let sbírat doplňující informace a zdokumentovat, jak se jednotlivé indikátory mění v čase. Aktuální studii včetně mapy lze najít na internetových stránkách www.regiony21.sk.

DIE WELT
Oheň v mozku Náboženský zákoník halacha obsahuje na 613 předpisů, které by měl dodržovat každý věřící žid. Konkrétně jde o 365 zákazů a 248 příkazů. Všechny pocházejí z dob, kdy neexistovala auta, ledničky, letadla ani klimatizace. Některé z regulí se plní snadno, například ta, že před každým jídlem je třeba si umýt ruce. S jinými však může být v moderní době velká potíž. Asi největší problémy dělá zákaz používání ohně během svátku šábes. Protože za oheň se považuje i elektřina, ortodoxním židům jsou každý týden od pátečního západu slunce do sobotního večera zapovězeny i takové všední činnosti jako řízení automobilu, sledování televize nebo ohřívání jídla v mikrovlnce.
Vědci a rabíni v jeruzalémském Institutu pro vědu a halachu se snaží společně hledat řešení, která by neodporovala náboženským zákonům. Kromě jiného vynalezli telefon, který funguje „obráceně“, při použití se v něm elektrický proud zastaví, namísto toho, aby se při spuštění aktivoval. Východisko se našlo i pro zákaz chození do schodů – v každém větším izraelském hotelu lze nalézt šábesový výtah, který jezdí nepřetržitě a zastavuje v každém poschodí. Důležité je, aby se spustil už v pátek odpoledne – zákon sice během šábesu zakazuje oheň zakládat, pokud ale byl rozdělán už dříve, věřící se u něj může ohřát. Němečtí vědci našli způsob, který umožní zasednout za volant i v sobotu. Vyvinuli totiž vozidlo, které může být „řízeno energií vysílanou z mozku“. Původně byl vynález určen pro postižené, zdá se však, že najde velké uplatnění také v židovských komunitách.

FINANCIAL TIMES DEUTSCHLAND
Pirátství jako škodná událost Německé pojišťovny začaly tamním rejdařským společnostem nabízet pojištění proti válečným rizikům. Konsorcium, vedené firmou Lampe & Schwartze, chce loďařům poskytovat pojistku pro případ různých konfliktních situací, včetně přepadení námořními piráty. V dosavadní praxi byly podobné situace z pojistných služeb vyloučeny.
Složení konsorcia nebylo oficiálně zveřejněno. Podle listu Financial Times Deutschland do něj patří například společnosti Basler, Gothaer, R+V, ale i pojišťovací domy z Ruska, Itálie nebo Švýcarska. Maximální výška vyplácené škody na jednu loď je omezena na 55 milionů eur (1,3 miliardy korun). Na ocenění rizik se podílí firma specializovaná na mořskou kriminalitu, úlohou dalších odborníků je vyjednávání s piráty. Radio France Internationale Keňští politici před tribunálem Předminulý týden stanuli poprvé před mezinárodním soudem v Haagu pravděpodobní viníci povolebních masakrů v Keni z přelomu let 2007 a 2008. Šest mužů z nejvyšších pater keňské politiky čelí obvinění z podněcování nepokojů a etnických čistek. Jsou obžalováni z vražd, nucených přesunů obyvatelstva a jejich pronásledování. Prezidentské volby vyhrál na konci roku 2007 tehdejší úřadující prezident Mwai Kibaki. Ovšem opozice a pak i mezinárodní pozorovatelé označili volby za zmanipulované. To rozpoutalo protesty, které posléze přerostly v etnické násilí. Prezident Kibaki patří totiž ke kmeni Kikujů, zatímco vůdce opozice a současný premiér Rail Odinga je příslušníkem kmene Luo. Nepokoje si vyžádaly přes 1200 obětí a vyhnaly z domovů na 350 tisíc lidí. Před haagským soudem stanuli jak lidé z Kibakiho, tak Odingova tábora. Na lavici obžalovaných zasedli William Ruto a Henri Kosgey, bývalí ministři v Odingově vládě nedávno odvolaní kvůli korupci. Vedle nich před soud předstoupil současný vicepremiér a ministr financí Uhuru Kenyatta, pravá ruka prezidenta Kibakiho. Dalšími obžalovaným je například Hussein Ali, který v době násilností velel policii, nebo novinář Joshua Arap Sang z tábora premiéra Raila Odingy. China Daily
Další úspěch. V počtu turistů Čína předběhla Španělsko a stala se třetí nejlákavější turistickou destinací ve světě. Počet zahraničních návštěvníků, kteří se v zemi zdrží nejméně jednu noc, dosáhl loni 55,7 milionu, což je nárůst o 9,4 procenta ve srovnání s rokem 2009. Potvrdil to Man Chung-wej, ředitel zahraničního oddělení Čínské národní turistické správy. Podle hodnocení Světové turistické organizace se Čína objevila v první trojce vůbec poprvé v historii. Nejpopulárnější mezi zahraničními návštěvníky zůstává Francie, kam jich loni přicestovalo 79 milionů, na druhém místě skončily Spojené státy s 60,9 milionu turistů. V loňském roce se počet návštěvníků Číny zvedl díky mezinárodní výstavě EXPO, která se konala v Šanghaji. Více zahraničních turistů uvítalo také město Kuang-čou na jihu země, kde se konaly sportovní Asijské hry. Kromě těchto akcí a starých památek jsou však zejména pro návštěvníky z Asie důležité také luxusní hotely a resorty, jejichž počet v Číně narůstá. V roce 2010 přicestovalo nejvíce turistů z Jižní Koreje, celkem 4,08 milionu. Na druhé příčce se umístili Japonci (3,73 milionu), na třetí návštěvníci z Ruska (2,37 milionu) a na čtvrté občané USA, kterých loni přijelo do Číny 2,01 milionu. Webnoviny.sk
Rusové ocenili cizí vodku Slovenský destilát Goral Vodka MASTER si odnesl zlatou medaili z letošního 13. ročníku veletrhu Prodexpo v Moskvě. Ruští experti jí dali přednost před řadou vlastních výrobků, produkovaných v pravlasti této lihoviny. Pro vodku z dílny 72letého Jána Kraka, nejstaršího slovenského pálenkářského mistra, to bylo letos už druhé ocenění – cenu Danubius Gastro 2011 získala v lednu. Společnost Gas Familia, jež oceněný výrobek prodává, ho přihlásila i do mezinárodní soutěže United Vodka, která se koná v květnu ve francouzském Cannes. Předchůdkyně značky MASTERS vodka Goral získala v předchozích letech celkem devět mezinárodních cen.

Na 731 milionů liber (cca 20,1 miliardy korun) ocenil londýnský fotbalový klub Arsenal zájemce o jeho kontrolu, americký investor Stan Kroenke.
The Wall Street Journal

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít