Mediální revue

01. dubna 2010, 13:26 - (red)
01. dubna 2010, 13:26

Čtrnácté pokračování

NEWSWEEK

Krize svědčí poctivému luxusu Navzdory obecnému mínění neutrpěly za krize všechny luxusní značky. Tržní podíl ztratily, popřípadě úplně zkrachovaly, jen ty, které se zaměřovaly na moderní, nápadný a bombastický luxus. Mezi ně patří třeba Bulgari nebo Christian Lacroix. Ty, které se zaměřily na decentní, nadčasovou klasiku, však prosperují. Jinak řečeno, podíváme se, co umíme nejlépe, a budeme to dělat ještě lépe. To je případ třeba značek Burberry, Hermés nebo Luis Vuitton. Tradiční kabáty, šály, vázanky a zavazadla v nejvyšší kvalitě nic z prodejnosti neztratily.
Podobné je to i v hotelových službách. Staré tradiční hotely, jako je Ritz-Carlton, i za krize prosperují. I v automobilovém průmyslu se Bentley se starosvětským přepychem svého posledního modelu vrátil do minulosti, ač je technicky na výši. Pozadu nezůstávají ani aerolinky. Poklesu byznysu čelí tím, že v nových letadlech zřizují luxusní kupé, v nichž má cestující k dispozici honosné lůžko, nejmodernější techniku a jí pouze nejvybranější lahůdky. Společnosti nabízející luxus správně pochopily, že nejzámožnější zákazníci za krize nepřestávají utrácet. Pouze se jejich vkus stane ještě konzervativnějším než dřív. Žena, která by si před krizí koupila pět superdrahých kabelek, si kvůli recesi koupí jen jednu či dvě. Ty však budou stát za to.
To nahrává velkým, zavedeným módním domům, které se soustřeďují na trvalou klasiku a do sezonních módních experimentů se pouštějí jen opatrně. Francouzská značka Hermés tuto strategii dotáhla k dokonalosti a pečlivě zvažuje i expanzi a otevření nových poboček. Současně veškerý svůj personál vysílá na školení do Paříže a zboží vyrábí pouze ve Francii, Itálii či ve Švýcarsku. Analytici však s koncem krize očekávají i návrat k třpytivému, prvoplánovému přepychu. Pokud ne na Manhattanu a v Londýně, tak určitě v Pekingu nebo v Bombaji.

THE MOSCOW TIMES

Úplatky podražily Výše průměrného úplatku v Rusku se loni více než zdvojnásobila – na 23 tisíc rublů (zhruba 14 700 korun). S odvoláním na údaje ruského ministerstva vnitra to uvedl anglicky psaný moskevský deník. Ministerstvo loni v Rusku zaregistrovalo 7856 případů úplatkářství, do nichž byly namočeny státní instituce. To je oproti předloňsku desetiprocentní nárůst. Letos se zatím počty drží na nižší úrovni, což prý je důsledkem protikorupční kampaně ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.
Dle šéfky Transparency International v Rusku Jeleny Panfilovové však uvedené případy zahrnují jen „malé ryby“. Neobjevují se mezi nimi – pochopitelně – případy zneužívání moci vysokými státními úředníky, které by daly statistice jiný rozměr. Protikorupční kampaň Kremlu je prý sice dobrým začátkem, ale její faktický dopad na současnou míru korupce v Rusku bude zanedbatelný.

PASSAUER NEUE PRESSE

Nesnesitelný návrh Německá kancléřka Angela Merkelová rázně odmítla požadavek tureckého předsedy vlády Recepa Tayyipa Erdogana, aby se v Německu začala budovat turecká gymnázia: „Ničemu by to nepomohlo. I děti tureckého původu by u nás měly chodit do německých škol.“ Zařadila se tím do dlouhé fronty kritiků tureckého premiéra. Proti jsou však i zástupci turecké komunity v Německu.
„Pokud by se, jak říká Erdogan, mělo vyučování na takových školách odehrávat výhradně v turečtině, byla by to obrovská chyba,“ řekl Kenan Kolat. Dle něho jsou chybné i výroky, na základě kterých by Turci měli nejdříve ovládat mateřskou řeč, než se začnou učit německy. A dodal: „Naopak se musíme snažit naučit děti z tureckých rodin co nejdříve německy.“ Ještě ostřejší byl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann: „Erdogan v poslední době demonstruje nový turecký imperialismus a nacionalismus, který je pro nás Němce nesnesitelný.“

THE DAILY TELEGRAPH

Lues na Facebooku Sociální síť musela odrážet obvinění, že může za nárůst syfilisu v severovýchodní Anglii. Profesor Peter Kelly, zdravotnický expert v Teeside, si všiml, že v oblastech, v nichž je Facebook ve Velké Británii nejpopulárnější, vzrostl za poslední dobu výskyt příjice až čtyřnásobně – především mezi mladými ženami. Nemoc se prý šíří kvůli hojnému počtu nových partnerů, které si prostopášnice hledají – kde jinak než na Facebooku. „Sociální sítě usnadňují lidem vyhledávat náhodné sexuální známosti,“ říká nijak objevně Kelly.
S tím však za Facebookem nechoďte. Společnost vydala prohlášení, dle něhož „je za sexem přenosné choroby zodpovědná stejně jako noviny za špatný zrak“. A zprávy hledající souvislost mezi Facebookem a syfilisem označila za „směšné“. Rozmach sociálních sítí v posledních dvou letech znamená, že by Facebook mohl být spojován s jakýmkoli narůstajícím trendem na ostrovech. Příčinná souvislost prý však není. Jen aby.

THE GUARDIAN

Dubaj stále láká Z Dubaje se v posledních dvaceti letech stal v jistém smyslu ráj ekonomické svobody, v němž zahraniční zaměstnanci vyměnili svá politická práva za dobrý život. Více než 90 procent z 2,27 milionu obyvatel Dubaje tvoří imigranti, kterým země poskytuje „kulturu okamžitého uspokojení“. Většina z těchto imigrantů však jsou jen dočasní zaměstnanci, jejichž pobyt regulují krátkodobá víza.
Tento systém dobře fungoval za ekonomické prosperity. Za současné recese se však odhalily jeho nedostatky. Propojení víz pro imigranty se zaměstnáním totiž způsobilo, že po propuštění museli Dubaj opustit. V důsledku toho by měl počet obyvatel Dubaje poklesnout o sedmnáct procent. Vzhledem k uvedené „kultuře“ však lze očekávat, že až recese skončí, jejich počet opět vzroste. Pro imigranty ze Západu je totiž Dubaj místem jednak krátkodobých finančních a profesních zisků osvobozených od daní a jednak odlišného životního způsobu.

FRANKFURTER RUNDSCHAU

Svědomitý pracháč Benjamin Franklin kdysi napsal, že na tomto světě není nic jistého – kromě smrti a daní. To zřejmě došlo i neznámému německému milionáři. Zřejmě ho vystrašil mediální povyk okolo množících se CD s údaji o daňových hříšnících s konty ve švýcarských bankách, a proto se sám udal wiesbadenské policii. A aby toho nebylo málo, na účet tamního berňáku poslal deset milionů eur.
Při takové částce musí ukryté jmění přesahovat půl miliardy eur, odhadují finanční úředníci. „Jde o zcela ojedinělý případ,“ citují noviny osobu blízkou wiesbadenské administrativě. „I z hlediska celého Německa je onen pán absolutním unikátem. Takovou částku dosud nikde neobjevili,“ dodal zdroj. Díky vlastnímu udání však anonymní milionář vyvázne bez trestu. Musí pouze doplatit všechny zkrácené daně včetně úroků. Ty se však mohou vyšplhat vysoko. Dle liberálního deníku se mohlo za každý zpronevěřený milion na úrocích dodatečně nashromáždit až šest set tisíc eur. V celém Německu zatím využilo možnost vlastního udání více než deset tisíc daňových hříšníků.

THE MOSCOW TIMES

Dohoda o plynu zřejmě nebude Ruský premiér Vladimir Putin se snaží koordinovat globální obchod se zemním plynem. Proto navštívil Katar, který má po Rusku a Íránu třetí nejvyšší zásoby zemního plynu na světě. Katar totiž v poslední době přesměroval většinu dodávek svého plynu z USA do Evropy, čímž začal cenami konkurovat ruskému plynařskému koncernu Gazprom. Putin prohlásil, že spolupráce v oblasti zemního plynu je v zájmu obou zemí. Katarský premiér šejk Hamád Ibn Džásim Ibn Džaber as-Sání přiznal, že o plynu diskutoval nejen s Putinem, ale i s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem. A vyjádřil zájem spolupracovat s ruskou společností na vybudování továrny na výrobu zkapalněného zemního plynu na Jamajském poloostrově. Pokud by se Katar projektu zúčastnil, pomohl by zajistit export ruského plynu.
Miller a as-Sání také diskutovali o Fóru zemí vyvážejících zemní plyn (GECF) – obdobě ropného OPEC – které by se mělo konat 19. dubna v alžírském Oranu a zabývat se stabilizací globálního trhu se zemním plynem a domluvou na cenách plynu. Alexander Nazarov, analytik ruské investiční společnosti Metropol, se však domnívá, že se země na ničem podstatném nedohodnou.

SPIEGEL ONLINE

Sedm podnikatelských nápadů Doba je zlá. Nikoli však natolik, že by se nedaly vydělávat peníze. Ukazuje to sedm podnikatelských nápadů, o nichž by nikdo nepředpokládal, že budou fungovat. Opak je pravdou.
V Česku vznikla cestovní kancelář Toy traveling pro plyšová zvířata. Začala nabízet jejich zájezdy nejprve do Prahy a následně i do dalších evropských měst. Základní program přijde na 90 eur včetně 30 fotografií na CD, osvědčení o návštěvě města, profilu na sociálních sítích a každodenního e-mailu. V ceně nejdražšího programu za 150 eur je i speciální cestovní krabice s polštářem a přikrývkou.
Berlínská společnost Be My Dancer nabízí tanečníky, kteří začnou jako první tancovat na nějaké taneční události. Jejich účastníci totiž často nemají odvahu vystoupit jako první na taneční parket. Cena za jednoho takového tanečníka je 40 eur za hodinu.
Nizozemský farmář Corné de Regt přišel s novou metodou meditace pro přepracované podnikatele – v jeho kravínech na okraji městečka Denekamp. Podnikatelé si sice občas stěžují na hluk a zápach, ale to vše dle de Regta patří k meditaci.
Berlínská společnost The Separation Agency zajišťuje rozchod dvou lidí. Za 29,95 eura jej zařídí po telefonu, za 64,95 eura pak osobně. A pokud je třeba, napíše i dopis. Německá společnost Kicker Trikot nabízí dresy pro figurky stolního fotbalu – 15,90 eura stojí dresy některých národních týmů nebo mužstev německé ligy. Speciální objednávka přijde na 49,9 eura. Další německá společnost Parrot Bakery využila zájmu Němců o biopotraviny a začala vyrábět biostravu pro jejich papoušky. Její motto zní: „Pro vašeho papouška jen to nejlepší.“ A vydala i kuchařku pro papoušky.
Münsterský taxikář Nizamettin Kilincli instaloval do zadní části svého osmimístného taxíku obrazovku. Na ní svým zákazníkům během jízdy promítá karaoke nebo filmy. Cesta jeho vozem je přitom jen o málo dražší než běžným taxíkem.

Text do rámečku:
1,3 miliardy dolarů
je
dle oficiálních brazilských údajů částka, jíž v roce 2008 dosáhl obchod mezi Brazílií a Běloruskem.
Latin American Herald Tribune

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít