Mediální revue

02. června 2010, 12:31 - (red)
02. června 2010, 12:31

Třiadvacáté pokračování

FORBES

Nemocnější lidé světa Žebříček nejmocnějších lidí světa byl sestaven především podle tří kriterií. Prvním je počet lidí, jež svými rozhodnutími ovlivňují. Druhým je objem finančních zdrojů, které kontrolují. A třetím počet oblastí, v nichž uplatňují svou moc. Podle těchto kriterií se v žebříčku umístilo 67 lidí z celého světa – od politiků přes církevní hodnostáře až po šéfy nadnárodních společností.

1. Barack Obama, prezident USA 2. Chu Ťin-tchao, čínský prezident 3. Vladimir Putin, ruský premiér 4. Ben S. Bernanke, šéf amerického Fedu 5. Sergey Brin a Larry Page, zakladatelé Googlu 6. Carlos Sim Helú, mexický miliardář 7. Michael T. Duke, ředitel společnosti Wal Mart 9. Abdalláh ibn Abd al-Azíz, saúdskoarabský král 10. William Gates, zakladatel Microsoftu 11. Benedikt XVI., papež 12. Silvio Berlusconi, italský premiér 14. Warren Buffett, americký investor 15. Angela Merkelová, německá kancléřka 17. Hillary Clintonová, ministryně zahraničních věcí USA 37. Usáma bin Ládin, šéf teroristické sítě al-Kájda 43. Dmitrij Medveděv, ruský prezident 53. Joseph S. Blatter, předseda mezinárodní fotbalové asociace FIFA 55. Lakšmí Mittal, indický ocelářský magnát 67. Hugo Chávez, venezuelský prezident

FOREIGN POLICY

Stoleté dětičky Polovina dětí, které se v roce 2000 narodily v západní Evropě, USA, Kanadě a Japonsku, se dožije sta let. Za 40 let bude na Zemi přibližně šest milionů stoletých lidí, přičemž dnes jich je asi 340 tisíc. Výrazná demografická změna bude mít dopad i na kariéry lidí. Dnes mnoho z nich pracuje dvacet až čtyřicet let. Pokud se však budou běžně dožívat sta let, budou muset i kvůli financování zdravotní péče pracovat déle – třeba do sedmdesáti let. To by mohlo v mladší generaci vyvolat „syndrom prince Charlese“, pojmenovaný podle britského následníka trůnu. Ten celý dospělý život čeká, až se stane místo své matky, britské královny Alžběty II., králem.
V pracovním životě by to mohlo znamenat, že starší generace bude mladší „ucpávat“ cestu na vrchol, než se z padesátníků stanou sedmdesátníci. Řešením by prý mohla být restrukturalizace pracovního procesu a větší prostor částečným pracovním úvazkům nebo redukce pracovních úvazků, když zaměstnanec vychovává malé děti.

EKONOMIČNA PRAVDA

Zanedbaná krymská infrastruktura Na poloostrov Krym jezdí každoročně vysoký počet turistů, přestože kvalita služeb a infrastruktury je špatná, uvedla ukrajinská ekonomická webová stránka. Připomněl to zástupce Evropské unie na Ukrajině Jose Manuel Pinto Teixeira při prezentaci Společné iniciativy, jež se týká spolupráce na Krymu. „Spojení cena a kvalita zatím zůstává jen zbožným přáním,“ uvedl Teixeira. A dodal, že EU může Ukrajině ukázat, jak má odpovídající standard vypadat.
Podle něho chce EU v rámci Společné iniciativy uskutečnit projekt, který by na Krymu pomohl technicky zajistit turismus a zvýšit ekologickou bezpečnost. Předseda Rady ministrů Krymu Vasyl Džarty přitom nedávno zhodnotil přípravu Krymu na letošní turistickou sezonu jako „uspokojivou“.

CAUCASE NEWS

Opusťte islám! V několika newyorských čtvrtích jezdí autobusy s reklamou, která muslimům nabízí pomoc v konverzi od jejich náboženského vyznání, napsala islámská internetová stránka v ruštině. Iniciátorkou kampaně je známá manhattanská aktivistka a vůdkyně organizace Stop Islamization of America Pamela Gellerová, která plánuje umístit reklamu na 30 newyorských autobusech. Kampaň má trvat měsíc. Na reklamě je uvedeno, kde muslimové, kteří se chtějí vzdát své víry, mohou získat odpovědi na otázky, jako je Jak odmítnout islám? Bojíte se fatvy? či Vyhrožuje vám rodina nebo společenství?
Gellerová zdůrazňuje, že akce je zaměřena na muslimy, kteří se z nějakého důvodu rozhodli opustit islám, ale obávají se vlastní komunity. Aktivistka tvrdí, že účelem reklamy není nutit věřící muslimy k odmítnutí islámu, ale pomoci jim překonat úskalí spojená s takovým rozhodnutím. Gellerová však byla nařčena, že kampaní upoutává pozornost ke konfliktu ohledně výstavby mešity u místa teroristických útoků z 11. září 2001. Někteří zástupci muslimské komunity v New Yorku kampaň ostře kritizují. Podle nich jsou reklamy na autobusech nejen diskriminační, ale podněcují také k náboženské nenávisti. Dopravní oddělení města reklamu zkontrolovalo a neshledalo v rozporu s právem USA. Podobné reklamy se již objevily na autobusech v Miami, ale byly odstraněny právě kvůli jejich protiislámskému obsahu. Pamela Gellerová však uvedla, že plánuje kampaň i v dalších amerických městech.

THE WALL STREET JOURNAL

Vyřešená záhada evoluce?

Nic dosud nedokázalo vysvětlit náhlou proměnu před 45 tisíci lety jednoho druhu predátorského lidoopa ve vládce Země, jenž začal rychle vyvíjet nové technologie. Poté, co „pokrok“ začal produkovat nové nástroje, rozdílné způsoby života a růst počtu populace, urychlil se vývoj na celém světě. Jeho důsledkem byl vznik zemědělství, měst, gramotnosti a mnoha dalších věcí. Všechny součásti lidského úspěchu – výrobní nástroje, velký mozek, kultura, oheň a dokonce řeč – však byly známy již před 0,5 milionu let a nic se nestalo. Několik set tisíc let byly nástroje vyráběny ke stejnému účelu a jejich dopad na lidi byl minimální. Potom se náhle začala v Africe vyvíjet civilizace. Proč tehdy a proč právě tam?
Odpověď spočívá v nové ideji, vypůjčené z ekonomie a známé jako kolektivní vědomí. O vynalézavosti a tempu kulturní změny rozhoduje počet interakcí mezi lidmi. Jen málokdo ví, jak se vyrábějí věci, které každodenně používáme. Znalost, jak je navrhnout, vyrábět, používat a obchodovat, je rozdělena mezi tisíce a občas i miliony lidí. Poté, co tento pokrok začal, neomezovala jej pouze velikost lidského mozku. Vědomí se stalo kolektivním a stále narůstalo. Tato idea vysvětluje nejen vzory chování v prehistorii, ale skýtá také naději, že se lidstvo bude nadále rychle vyvíjet.

LONDON EVENING STANDARD

Blair v „balíku“ Bývalý britský premiér Tony Blair získává miliony liber od amerických společností. Radí jim, jak by měly řešit problém klimatických změn. Od společnosti rizikového kapitálu Khosla Ventures, kterou založil indický miliardář Vinod Khosla, dostane za funkci „strategického poradce“ nejméně 1,7 milionu liber ročně. Kalifornská společnost investuje do firem, které se zabývají změnami klimatu, v naději, že bude profitovat z technologií, jež snižují globální oteplování a emise oxidu uhličitého. Blair získal tuto práci díky „vlivu“ a mnoha mezinárodním kontaktům na vysoké úrovni. Společnost Khosla Ventures je přesvědčena, že jí pomůže získávat zakázky, a potvrdila, že ho najala. Odmítla však potvrdit jeho finanční odměnu. Tu odhadli lidé z branže.
Od chvíle, kdy před třemi lety Blair opustil funkci premiéra, získal několik lukrativních zakázek. Za milion liber radil vládnoucí kuvajtské královské rodině. Za vlastní paměti obdržel 4,6 milionu liber. A veřejná vystoupení, za něž si účtuje sto tisíc liber, mu vynesla devět milionů liber. Blair sdělil svým přátelům, že potřebuje pět milionů liber ročně na financování životního stylu.

FOREIGN POLICY

Jen pro zmlsané Současný trend místních a „pomalých“ biopotravin – opak fast food – se týká pouze „nejzmlsanějších“ lidí v rozvinutých zemích. Pro více než 850 milionů obyvatel na světě, kteří nemají šanci zažít pocit plného žaludku, to však cesta ke zlepšení není. Naopak. V chudých oblastech Afriky a Asie, v nichž žije nejvíc hladovějících, jsou často pouze lokální potraviny, které se pěstují bez průmyslových hnojiv, a než vyrostou, uplyne dlouhá doba. Výsledkem je jejich průměrný denní příjem ve výši dolaru a šance jedna ku třem na podvýživu.
Pokud chceme vyřešit situaci hladovějících Afričanů a Asijců, musíme pohled na tradiční farmářství „odromantizovat“. Moderní metody, jako je používání hnojiv či postřiků a skladování plodin, významně snížily možnost přenosu infekčních chorob. Nehledě na to, že kdyby se celá Evropa rozhodla živit pouze biopotravinami, muselo by na kontinentě přibýt 28 milionů hektarů zemědělské půdy. To je mimochodem veškerá zbývající lesní plocha ve Francii, Německu, Velké Británii a Dánsku. Proto by se spíše měly využívat „konvenční“ způsoby obdělávání půdy, které prý už nejsou k životnímu prostředí natolik nepřátelské jako před několika desítkami let.

REUTERS

Apple předstihl Microsoft Firma Apple se posunula na první místo největších společností s informačními technologiemi podle jejich tržní hodnoty. Ta u ní nedávno činila 222, zatímco jejího nejvážnějšího konkurenta – společnosti Microsoft – jen 219 miliard dolarů. Apple je v současnosti dle indexu Standard & Poor’s druhou největší společností podle tržní hodnoty za energetickým gigantem Exxon Mobil.
Společnost Microsoft je však stále v čele firem s informačními technologiemi, pokud jde o prodej. V prvním čtvrtletí 2010 přiznal Microsoft výnos 14,5 miliardy dolarů, společnost Apple však pouze 13,5 miliardy dolarů.

Text do rámečku:
Miliarda dolarů

Částka, kterou plánuje vydat kanadská vláda na bezpečnostní opatření během summitu zemí G8 a G20, jenž se uskuteční 26. až 27. června v Torontu.
Yahoo! News

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít