Mediální revue

16. června 2010, 18:17 - (red)
16. června 2010, 18:17

Pětadvacáté pokračování

BILD.DE Marka se vrací Krize eura přiměla největší německý burzovní portál boersennews.de ukazovat kurzy akcií opět v markách. Dle aktuální studie očekává 39 procent ze tří set tisíc uživatelů stránky návrat staré německé měny. „Na takové přání musíme reagovat,“ zaznělo z Lipské centrály společnosti, která aktuálně kurzy zveřejňuje jak v eurech, tak v markách. Skeptičtí jsou dnes i bývalí skalní zastánci eura. Například někdejší šéf Spolkového svazu německého průmyslu Hans Olaf Henkel nedávno žádal zrušení eura. „Z eurozóny se stala pouhá zóna k transferu kapitálu,“ kritizoval Henkel. Vedoucí Vědecko-výzkumného ústavu pro ekonomiku Hans Werner Sinn zase považuje záchranný balíček Evropské unie ve výši 750 miliard eur za značně rizikový pro Spolkovou republiku Německo. Euro je nyní dle vedení boersennews.de natolik tvrdě kritizováno, že obavy Němců lze pochopit. Symbolickým novým zavedením marky se prý firma nesnaží zvrhnout evropskou měnu, ale pouze reflektovat přání Němců. „Marka pro ně představuje hospodářsky silné Německo. Naopak s eurem si většina z nich spojuje nemocný systém,“ komentoval mluvčí společnosti překvapivé rozhodnutí Němců. Portál opravdu odpovídá národnímu trendu, tvrdí šéf agentury TNS Emnid Klaus-Peter Schöppner. „Důsledkem finanční krize je, že si více než 60 procent Němců přeje návrat marky,“ uvedl Schöppner údaj vyplývající z rozsáhlé ankety společnosti.

AUSTRALIAN SCIENCE MAGAZINE Naštvanost zlepšuje myšlení Australský profesor psychologie Joe Forgas, který zkoumá emoce, dospěl k závěru, že naštvanost zlepšuje myšlení. Jeho pokusy odhalily, že lidé se špatnou náladou činí na rozdíl od těch s dobrou lepší a méně lehkovážná rozhodnutí. Dle Forgase dobrá nálada povzbuzuje kreativitu a špatná pozornost a pečlivější myšlení. Profesor z Univerzity v Novém jižním Walesu Forgas tvrdí, že naštvaná osoba se dokáže lépe vyrovnat s obtížnými situacemi než šťastná v důsledku způsobu, jímž její mozek „zpracovává informace“. Jeho dřívější výzkum také odhalil, že počasí ovlivňuje lidi podobně. Deštivé zlepšuje paměť a slunečné naopak činí lidi zapomnětlivějšími.

THE NEW YORKER Univerzity škodí Z amerických studentů, kteří letos ukončili nižší univerzitní vzdělání, takzvanou college, mají největší šanci získat zaměstnání noví účetní, inženýři a ekonomové. Někteří ekonomové se pak mohou živit vydáváním doporučení, aby se američtí středoškoláci docházkou na univerzitu raději vůbec nezabývali. Například Richard Vedder z Ohijské univerzity. Ten tvrdí, že k osmi z deseti povolání, v nichž během příštích deseti let přibude nejvíc zaměstnanců, není vysoká škola vůbec nutná. Jde třeba o profese zdravotníků, prodavačů nebo zástupců pro vztahy se zákazníky. Někteří z „nadměrně vzdělaných pošťáků“, říká Vedder, by si za peníze, které utratí za školné, mohli bez problémů koupit dům. Nezaručuje-li univerzitní titul vyšší výdělek, mohou si ti, kdo se univerzitu přece jen rozhodnou navštěvovat, dovolit méně pragmatický výběr oboru. Ať už se pak absolventi stanou čímkoli, díky vzdělání budou „nosiči umění a písmen“. Těch nemá žádný národ dostatek.

DIE ZEIT Přesčasy pro kuřáky Některé německé společnosti se rozhodly zavést delší pracovní dobu pro kuřáky. Ve většině Spolkové republiky Německo je zakázáno kouřit přímo na pracovišti, a proto se firmy rozhodují, že kuřákům paušálně prodlouží pracovního dne o 30 minut. „Je na zaměstnavateli, zda kuřácké přestávky dovolí, či nedovolí. Dokonce může kouření na pracovišti zcela zakázat ,“ tvrdí berlínský expert na pracovní právo Ulf Weigelt. Prodloužení pracovní doby dle něho není v rozporu se zákony. „Zaměstnavatel a zaměstnanec se však musejí dohodnout a je nutné doplnit pracovní smlouvu,“ varuje Weigelt.

THE NEW YORK TIMES Americký král Držet USA za ruku, zvednout jejich morálku, nevzbuzovat nevoli. V tom všem americký prezident Barack Obama v poslední době selhal. Řešení však existuje a spočívá v zavedení institutů královny a krále. Prezident má mnoho „obřadních“ povinností, které odvádějí jeho pozornost od důležitých věcí. Musí se stýkat s velvyslanci, účastnit se nudných státních večeří a čistit pláže zasažené ropou unikající v Mexickém zálivu z vrtu BP. Zemi však lze buď reprezentovat, nebo řešit její problémy. Najít čas na obě záležitosti téměř není možné. Japonsko má císaře, Velká Británii královnu a i v Německu plní prezident především obřadní povinnosti. Současná vláda USA se soustřeďuje na chladnokrevné řešení problémů. Je to spíš vláda inženýrů než dramatiků. Obama však ví, že drama a emoce popohánějí americkou politiku, a proto se všemi silami snaží předstírat vztek, což se mu však příliš nedaří. Kdyby ropné katastrofě musel čelit například zesnulý exprezident Ronald Reagan, svlékl by se do spodního prádla a s nožem v zubech by vyrazil do boje s BP. Většina prezidentů by však nevypadala ve spodním prádle dobře a někteří by možná nechtěně nůž spolkli. Proto USA potřebují krásnou královnu a krásného krále, kteří by je reprezentovali. Kritici by mohli namítat, že by to nebylo demokratické. V USA však jedno procento obyvatel vlastní majetek šestkrát vyšší než 80 procent Američanů, kteří nebyli stejně úspěšní. Proto není o čem diskutovat, USA už aristokracii mají.

DIE ZEIT Hra s následky Peníze, sláva a lukrativní sponzorské smlouvy – život vrcholových sportovců je atraktivní. To dnes platí i pro eSportovce, kteří si na živobytí vydělávají počítačovými hrami. Takzvaní gambleři jsou vysoce motivovaní, dokáží bleskurychle reagovat a v mnohém připomínají placené sportovce. Britští vědci však nedávno zjistili, že se fyzicky podobají spíše 60letým kuřákům kouřícím jednu cigaretu za druhou. Tým sportovního biologa z univerzity v Essexu Dominika Mickelwrighta podrobil několik profesionálních gamblerů psychologickým a fyziologickým testům. „Na optické podněty reagují stejně rychle jako piloti bojových tryskových letounů,“ říká Mickelwright. A dodává: „Tělesně však na tom byli všichni značně špatně.“ Dokonce prý hráči s atletickou vizáží propadli v testech zkoumajících kapacitu a funkčnost plic. Nelze se divit, protože úspěšní eSportovci denně stráví před počítačovými obrazovkami až deset hodin.

CHARLESCRAWFORD.BIZ Jak začne třetí světová válka? Bývalý britský diplomat a novinář z deníku The Guardian Charles Crawford nabízí na svém blogu několik možností vzniku třetí světové války. Za prvé arabské státy a Írán využijí nárůstu napětí mezi Tureckem a Izraelem k vyzbrojení palestinské organizace Hamás a k vystupňování pocitu nevyhnutelného střetu s židovským státem. Za druhé se zhorší vztahy Severní a Jižní Koreje kvůli různým námořním konfliktům. Za třetí německé soudy zpochybní legitimitu Evropské unie, protože prohlásí za neústavní pokusy Bruselu o podporu eurozóny mimo rámec smluv EU. Za čtvrté krize eurozóny se posune do nového stadia. Finanční trhy se zadrhnou v několika evropských státech. Bankovní automaty ve většině Evropy přestanou vydávat peníze a současně se zastaví dodávky potravin do supermarketů. Za páté v několika zemích jižní Evropy včetně států EU – Slovenska, Maďarska a Rumunska – vypuknou etnické konflikty. Za šesté evropští vůdci nenajdou rozumnou společnou odpověď na několik současně se odehrávajících krizí. EU se náhle rozpadne, protože Německo a Francie se vůbec neshodnou na opatřeních, která je třeba v danou chvíli učinit. Jako sedmou možnost vzniku třetí světové války Crawford uvádí rozšíření finanční krize do Ruska, což způsobí bankrot mnoha tamních bank. Různé části Ruské federace vyhlásí autonomii. Na několika vnitřních hranicích Ruské federace se objeví hraniční závory. Pokusy Moskvy potlačit v regionech opozici vyvolají násilné demonstrace proti Putinově vládě. Za osmé teroristické sebevražedné útoky způsobí NATO v Afghánistánu a americké armádě v Iráku těžké ztráty, což vyvolá dojem, že se USA stahují. Za deváté boj křesťanů a muslimů v Nigérii se přesune i do dalších států sousedících s touto zemí. Za desáté únik ropy z vrtu BP v Mexickém zálivu se náhle podstatně zvýší. Za jedenácté Izrael prohlásí, že použije na svou obranu veškeré prostředky a začne bombardovat íránská zařízení, o nichž předpokládá, že by mohla sloužit k výrobě atomové bomby. Turecko oznámí, že použije armádu k blokádě Izraele a jeho vzdušného prostoru. Crawford tvrdí, že to jsou jen některé možnosti.

Text do rámečku: 9 procent

Nárůst HDP Brazílie v prvním čtvrtletí 2010 ve srovnání s loňským rokem. Brazilská ekonomika roste nejvíce ze všech zemí Jižní a Střední Ameriky. MercoPress

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít