Mediální revue

29. července 2010, 14:51 - (red)
29. července 2010, 14:51

Třicáté pokračování

THE WALL STREET JOURNAL Kniha za 75 tisíc dolarů Britské nakladatelství Kraken Opus je jedním z těch, které posunují trh s luxusními knihami. Ty jsou považovány za investici a občas se za ně zaplatí částky, které odpovídají původním uměleckým dílům. V únoru 2011 by mělo nakladatelství publikovat knihu, která oslavuje sportovní kariéru indické kriketové hvězdy Sačina Tendulkara. Kniha vyjde v omezeném nákladu deseti výtisků. V každé bude Tendulkarův vlastnoruční podpis a jeden výtisk přijde na 75 tisíc dolarů. V současnosti už jsou všechny vyprodány. Nakladatelství Kraken také plánuje publikaci knihy o automobilce Ferrari, jejíž jeden výtisk by měl přijít na 40 tisíc dolarů. Za tuto částku by si přitom bylo možné koupit auto. V knize budou fotografie vily zakladatele automobilky Enza Ferrariho a ze závodů Formule 1. A také podpisy všech žijících mistrů světa, kteří ve Formuli 1 zvítězili se značkou Ferrari. Kniha má vyjít v nákladu 399 výtisků. Z nichž si jistý manažer hedgeového fondu objednal dvacet a chystá se platit nakladatelství Kraken za uložení knih v klimatizovaném prostředí.

UKRAJINSKA PRAVDA Vojáci a vězňové nesmějí volit Nový ukrajinský zákon zakazuje vojákům a vězňům účast v komunálních volbách. Prohlásila to členka Benátské komise za Ukrajinu Maryna Stavnijčuková ve vysílání pátého ukrajinského televizního kanálu. „Zákon o komunálních volbách určuje, koho nelze považovat za člena místní komunity,“ řekla Stavnijčuková. Dle ní je toto ustanovení v rozporu s ukrajinskou ústavou. Proto se obrátila se na ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby v této záležitosti využil svého práva veta: „Žádám prezidenta, aby nepodepsal zákon o komunálních volbách. Vyskytuje se v něm totiž mnoho protiústavních ustanovení.“ A zdůraznila, že takový zákon potlačuje právo na svobodné volby. V zákoně připraveném pro druhé čtení se předpokládá, že vojáci v aktivní službě, Ukrajinci v zahraničí, nesvéprávné osoby a občané ve vězení nepatří do žádné místní společnosti, a proto nemají právo hlasovat v komunálních volbách.

STERN Senioři na internetu Německé domovy důchodců čekají vysoké investice, protože budou muset začít nakupovat počítače. Dle posledních výzkumů totiž seniory už nebaví dechovka nebo telenovely, nýbrž digitální život. Zajímá je například společenská síť Facebook, mikroblog Twitter, server pro sdílení fotografií Flickr či to, jak se mohou ve virtuálním světě pohybovat. Ve věku 50 až 59 let je onlinově připojeno neuvěřitelných 71,5 procenta Němců. Ve věku 60 až 69 let je do digitálního života zapojeno 54 procent Němců. A z těch, kterým je víc než 70 let, 23 procent. Ze čtyř milionů uživatelů Facebooku je třem stům tisícům víc než 50 let. I specializované komunity zaměřené přímo na důchodce se v Německu těší velké popularitě – Platinnetz.de, Forum-für-senioren.de a Feierabend.de mají po sto tisících uživatelů.

REUTERS Putinova omluva s výstrahou Bývalý prezident a dnešní ruský premiér Vladimir Putin nedávno na setkání s ocelářskými magnáty prohlásil, že lituje výroků, kterými před dvěma lety torpédoval akcie ruského těžebního gigantu Mechel. Putin tehdy obvinil firmu z předražování a slíbil do ní povolat „doktora“. Vyplašení investoři začali houfně prodávat akcie a jejich cena okamžitě poklesla o 40 procent. „Děkuji Igoru Zjuzinovi (šéfovi Mechelu – pozn. red.). Udělal totiž vše, o čem jsme mluvili, a chová se korektně,“ řekl Putin. Zároveň však magnáty varoval, aby naslouchali „prosbám vlády“. Jinak by se mohla dostavit „jiná a účinnější opatření“.

DER SPIEGEL Pravda o Afghánistánu V tajných vojenských dokumentech, které popisují šest let války v Afghánistánu, jsou důkazy o válečných zločinech. Tvrdí to zakladatel webového portálu WikiLeaks Julian Assange, kterého citovala internetová stránka televize Sky News. Organizace WikiLeaks zveřejňující tyto informace na internetu poskytla 92 tisíc tajných vojenských dokumentů, které obsahují mimo jiné informace o dosud nezveřejněných civilních obětech. „Je na rozhodnutí soudu, aby určil, co je zločin. Zdá se však, že tyto materiály odhalují i válečné zločiny,“ řekl Assange. A dopad zveřejnění dokumentů přirovnal k otevření policejních archivů ve východním Německu v roce 1992. Dokumenty ukazují, že speciální jednotky americké armády se zapojovaly do operací, během nichž měli být vůdci povstalců zabiti, nikoli zajati. Americká armáda také měla tajit informace, že Tálibán vlastní rakety země-vzduch, jež slouží k sestřelení letadel. Vlády USA, Velké Británie i Pákistánu zveřejnění dokumentů odsoudily, protože to prý ohrožuje bezpečnost jejich vojáků. WikiLeaks dokumenty poskytla deníkům New York Times a Guardian a týdeníku Der Spiegel.

DIE ZEIT Francie nechce Sarkozyho Zesnulý francouzský myslitel Raymond Aron řekl, že Francouzi nemají rádi reformy, ale jen revoluce. Totéž dnes tvrdí zastánci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Prý je v současnosti natolik neoblíbený, protože se snažil odstranit „staré barikády“. Byl prvním, kdo rozhodl pustit se do reforem školství či důchodů. A dokonce zrušil povinné základní zaopatření během stávek veřejné správy, jež jsou ve Francii velmi oblíbené. Navíc v monarchistické zemi, kterou Francie v podstatě zůstala i po revoluci v roce 1789, Sarkozy narušil představu o mocném hodnostáři. Francouzská média mu vyčítala, že banalizuje svou funkci, a dokonce vulgaritu. Další Sarkozyho chybou byl jeho otevřený vztah k luxusu a k „penězům, které korumpují“, jak v minulosti prohlásil bývalý francouzský prezident François Mitterrand. Současný prezident nepohrdá penězi, jak je zvykem v politické kultuře Francie. Poslední Sarkozyho chybou prý bylo, že nerespektoval vášeň Francouzů pro egalité – rovnost. Daňové odpustky pro bohaté, rostoucí nezaměstnanost a aféra s kandidaturou jeho syna do vedení státní společnosti učinily z prezidenta běžných občanů vůdce privilegovaných.

TIME Hraboši si ničí život V USA žije šest až patnáct milionů lidí, kteří trpí chronickým nutkáním schraňovat ve svých obydlích věci. Představa, že by měli staré nepoužitelné krámy vyhodit, je mučí. Tvrdí to dva odborníci, kteří o nemoci napsali knihu. V USA dle nich zažívají zlatou dobu majitelé skladišť. A rozměry obytného domu v USA se v posledních letech v průměru zvětšily o 60 procent. Dle nich je také mýtem, že lidé, kteří syslí věci, jsou líní a nepořádní. Celá záležitost je mnohem složitější a týká se například i toho, že takzvaní „hraboši“ neumějí správně zpracovávat informace. U některých lidí prý obsese zachází natolik daleko, že odmítají vyhazovat použité obvazy, vložky či vlasy z odtoku ve vaně. Zdůvodňují to tím, že by se někdy mohly hodit.

THE MOSCOW TIMES Deset ruských událostí Období od podzimu 2009 do léta 2010 bylo pro Rusko bohaté na zásadní události. Deset z nich mělo značný dopad na ruskou zahraniční politiku a její další vývoj. První byl státní převrat v Kyrgyzstánu. Druhou charkovská smlouva Ruska a Ukrajiny. Jako třetí událost je uváděna modernizační kampaň ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Za čtvrté to bylo rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy neumístit prvky strategické protiraketové obrany ve východní Evropě – v Polsku a v České republice. Pátou událostí byl podpis nové americko-ruské smlouvy START o snížení počtu strategických zbraní. Za šesté to bylo založení celní unie mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. Sedmou zásadní událostí byl obrat Ruska k Asii a osmou Lisabonská smlouva a krize v Evropské unii. Za deváté to bylo uctění památky obětí v Katyni, které pozitivně ovlivnilo rusko-polské vztahy. A desátou událostí byl růst napětí mezi Ruskem a běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Ve zmíněném období ruská zahraniční politika spíše reagovala, než aktivně něco vytvářela. Moskva současně pochopila, že musí zaujmout nové postoje.

DEUTSCHE WELLE Společný dopis Francie a Německo zveřejnily společný dopis, ve kterém navrhují, jak by se měla zlepšit fiskální disciplina členských zemí Evropské unie. Dopis je součástí snahy EU vyrovnat se se škodami, jež způsobila řecká dluhová krize, a nepřipustit, aby se něco podobného opakovalo v Portugalsku nebo ve Španělsku. Obě země vyzvaly k tvrdším sankcím vůči zemím, které nebudou dodržovat pravidla pro rozpočtové deficity. Společný dopis je adresován předsedovi Evropské rady Hermanu van Rompuyovi a uvádějí se v něm tresty – včetně pozastavení hlasovacích práv – pro státy eurozóny, které pravidla nedodrží . Při této příležitosti to bylo poprvé za celou dobu francouzsko-německých vztahů, kdy se nějaký německý ministr – v tomto případě financí Wolfgang Schäuble – zúčastnil zasedání francouzské vlády. Schäuble prohlásil, že zlepšení fiskální discipliny vrátí důvěru jednotné měně euro.

Text do rámečku: 13 miliard dolarů

Celkový dluh řeckých železnic, který tvoří pět procent HDP Řecka. Tento dluh se denně zvyšuje o 3,8 milionu dolarů. The New York Times

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít