Mediální revue

06. září 2011, 14:01 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
06. září 2011, 14:01

Burgundské víno pomáhá pacientům po infarktu

The Wall Street Journal

Spojení silných

Evropské značky Siemens a Volvo spojí síly při vývoji elektromobilů. Společný projekt se zaměří na vylepšení systému elektrického pohonu, elektroniky i dobíjení, jeho hlavním cílem však bude integrace těchto systémů do vozů Volvo C 30 Electric.
Německý elektronický koncern Siemens, který o projektu informoval začátkem září, uvedl, že první vozy budou připraveny k testování koncem roku. Zhruba za rok pak převezme od švédského výrobce flotilu 200 elektromobilů, které se stanou součástí vozového parku firmy Siemens, a budou se tak dál testovat v praktickém provozu.
Švédská automobilka Volvo (Volvo Car Corp) již není národní značkou, po ztrátách z posledních let ji od společnosti Ford Motor vloni v září koupila čínská společnost Zhejiang Geely Holding Group. Číňané za ni zaplatili 1,8 miliardy dolarů (34,5 miliardy Kč), což je dosud největší čínská akvizice zahraniční automobilky. Po převzetí značky uvedli, že uvažují o třech nových závodech v Číně a že hodlají investovat do rozšíření výroby Volva 900 milionů dolarů. Reuters

Věznice do privátu

Americký stát Ohio převedl věznici Lake Erie do vlastnictví soukromé firmy. Podle vyjádření z oficiálních míst jde o první privatizaci tohoto typu, stát chce vzhledem k napjatému rozpočtu prodat celkem pět podobných zařízení. Budovu jedenáct let starého nápravného zařízení Lake Erie, určenou pro zhruba 1500 pachatelů nenásilných trestných činů, koupil provozovatel věznic, nashvilská společnost Correction Corporation of America (CCA) za 72,7 milionu dolarů (přibližně 1,24 miliardy Kč). U dalších čtyř věznic byla nabízená cena podstatně nižší, proto zatím zůstávají v majetku státu Ohio.
Převodem celého zařízení do soukromého vlastnictví se mají náklady na provoz věznice snížit o osm procent, očekávané úspory tak činí zhruba tři miliony dolarů za rok. Ohio bude podle dohody za každého vězně platit 44,25 dolaru (755 Kč) denně. Firma CCA provozuje od roku 2001 i jiné věznice, zatím však působila pouze v roli správce.
Prodej nápravných zařízení je součástí úsporného balíčku, který v červenci podepsal republikánský guvernér státu Ohio John Kasich. Liberální skupina politiků proti tomuto záměru protestuje, privatizaci věznic považuje za protiústavní. Přestože soud se bude touto stížností zabývat až koncem měsíce, další kroky k dokončení transakce už povolil. Le Monde

Vínem proti infarktu

O červeném víně se traduje, že v rozumném množství prospívá zdraví. Donedávna se tato teorie nemohla opřít o vědecká fakta, teď je ale všechno jinak. Nedávno zveřejněná studie vědců z Burgundské univerzity v Dijonu přináší o blahodárném účinku červeného vína empiricky získané důkazy. Sledováním třiceti pacientů po infarktu myokardu lékaři zjistili, že jedna sklenka vína při jídle měla na jejich rekonvalescenci jednoznačně pozitivní vliv. Nemocní byli rozděleni do dvou skupin: patnáct si dopřávalo dvakrát denně sklenku červeného vína, zbytek pil jen vodu. Všem byla podávána strava na středozemský způsob, sestávající převážně ze zeleniny, ryb, ovoce a z tuků výhradně olivový olej. Takový režim pak dodržovali dva týdny. „U všech sledovaných pacientů jsme porovnali klinické, fyziologické a krevní hodnoty první a poslední den experimentu. Krevní testy prokázaly velmi zajímavé výsledky u těch, kdo pili víno: snížení hladiny cholesterolu o 18 procent, zvýšení hladiny antioxidačních látek a zlepšení krevního oběhu,“ uvedl Norbert Latruffe, profesor metabolické a výživové biochemie. Upřesnil, že vědci pro experiment využili kvalitního burgundského vína, které je bohaté na třísloviny a antioxidanty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít