Mediální revue - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mediální revue

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
Mediální revue
Zdroj: Euro.cz

Somálským pirátům bude horko. Chystá se na ně tisícovka bývalých vojáků Královského námořnictva

Gazeta.ru

Yandex si hlídá své území

Ruští uživatelé „chytrých“ televizorů od firmy Samsung budou odkázáni na populární internetový vyhledávač Yandex (Jandeks). Modely s označením Smart TV budou mít v sobě standardně zabudované rozhraní Yandexu, které bude na obrazovku dodávat zprávy nebo předpovědi, aplikace také umožní psát vzkazy na sociální sítě nebo třeba ovládat e-shopy. Pro Yandex to není úplná novinka – již před rokem se nejpopulárnější ruský vyhledávač, který užívají dvě třetiny Rusů, etabloval u výrobce televizorů LG.
Strategické partnerství s korejskou firmou přichází pro ruskou internetovou jedničku v době, kdy musí čelit sílícímu tlaku konkurence, zejména Googlu, který boduje v sektoru smartphonů. Yandex přesto vidí svou budoucnost optimisticky – pro letošek počítá s meziročním růstem obratu o 50 procent a investicemi ve výši 6,3 miliardy rublů (3,6 mld. Kč). „Na trhu je třeba nabízet nové služby a hledat nové zákazníky,“ komentoval krok Yandexu analytik Aleksandr Vengranovič. „Jenže to Google dělá také,“ dodal.

Bloomberg

Mariňáci proti pirátům

Somálským pirátům bude horko. Chystá se na ně tisícovka bývalých vojáků Královského námořnictva, které zaměstnala britská společnost Protection Vessels International (PVI) na ochranu tankerů a dalších tranzitních lodí v oblasti východní Afriky.
Bezpečnostní služby PVI využívá zhruba 180 lodí. Šéf společnosti Dom Mee uvádí, že její mariňáky bude mít na palubě asi 17 procent velkých plavidel, které brázdí vody Indického oceánu.
Podle údajů OSN si únosy a napadení lodí každoročně vyžádají náklady ve výši sedm až dvanáct miliard dolarů. Od ledna do září napadli somálští piráti téměř dvě stovky plavidel, z toho dvanáct procent unesli. Ještě v loňském roce ale unášeli skoro každou třetí až čtvrtou loď. V nejrizikovější oblasti Adenského zálivu, tedy části moře mezi Jemenem a Somálskem, ročně propluje 23 tisíc lodí.
„Piráti se teď stáhnou a budou čekat na lodě, které nejsou ozbrojené,“ předpovídá Mee. Jeho společnost nabírá výhradně bývalé členy elitních námořních jednotek Spojeného království. Za své služby si účtuje stálou denní sazbu, průměrná cena za jednu plavbu se pohybuje kolem 50 tisíc dolarů. Za poslední tři a půl roku se ostraha musela útoku pirátů bránit třicetkrát. Většinou je odradila pouze varovná střelba.

The Wall Street Journal

Pocta nebojácné ženě

Bývalou viceprezidentku energetického gigantu Enron Sherron Watkinsovou těší velký zájem, který stále ještě vyvolává její odvážné rozhodnutí o zveřejnění nekalých účetních praktik tohoto kolosu. „Nikdy bych nečekala, že ještě dnes budu jezdit po celém světě a o těch událostech vyprávět,“ řekla. Přestože se ve svých přednáškách zaměřuje na firemní skandály obecně, posluchači si nakonec vždy vyžádají detaily kauzy Enron. „Chtějí slyšet, jak se to vlastně stalo a jaké poučení tato kauza přináší,“ dodala v nedávném rozhovoru.
Enron se dostal do hledáčku vyšetřovatelů přesně před deseti lety, v říjnu 2001, kdy firma šokovala investory obrovskou ztrátou. O dva měsíce později vyhlásila bankrot.
Watkinsová už předtím informovala v interním dokumentu ostatní členy vedení o praktikách, které mohou vyústit v obrovský účetní skandál. A na komplikovaný systém mimorozpočtových položek, který měl zamaskovat skutečný stav firmy, je upozornila už v polovině roku 2001. Její výpověď významně přispěla k usvědčení dřívějšího šéfa Enronu Kennetha Laye i k odsouzení prezidenta firmy Jeffrey Skillinga, kterého federální soud v roce 2006 poslal za zpronevěru do vězení na 26 let.

China Daily

Amerika stále nejlepší

Která země má ve světě největší kredit? Kterou zemi lidé nejvíce obdivují? Podle indexu Anholt-GfK Roper (NBI), zabývajícího se vyhodnocováním „národní značky“, jsou to Spojené státy. Ty si i přes aktuální ekonomické problémy drží prvenství již třetím rokem po sobě.
O umístění v žebříčku rozhodovalo letos přes 20 tisíc respondentů z dvaceti zemí, včetně jedenácti rozvojových. Hodnotila se situace v padesáti státech, přičemž se posuzovaly kategorie jako export, způsob vládnutí, kultura, tamní obyvatelé, turistika, imigrace a investice. „Silné mezinárodní postavení Spojených států je založeno na inovaci, příležitostech a životaschopnosti,“ uvedl Simon Angoly, zakladatel NBI. Odborníci se shodují, že „pověst“ si země budují dlouhodobě a k její změně nemůže dojít „přes noc“. První desítka patří již tradičně nejrozvinutějším zemím.
Z rozvojových zemí se nejlépe umístila na 20. místě Brazílie. Čína se polepšila z loňské 26. příčky na letošní 22. místo. Co do indexu kulturního dědictví sice obsadila třetí příčku, nicméně tamní způsob vládnutí nevyhodnotili korespondenti dobře. K lepšímu obrazu Číny ve světě přispěl její ekonomický rozvoj a také olympijské hry uspořádané v Pekingu v roce 2008.

Země s největším kreditem
1. Spojené státy americké
2. Německo
3. Velká Británie
4. Francie
5. Japonsko
6. Kanada
7. Itálie
8. Rakousko
9. Švýcarsko
10. Švédsko
Pramen: 2011 and 2010 Anholt-GfK Roper Nation Brands IndexSM

Ohodnoťte tento článek
Diskuze