Mediální revue

03. listopadu 2011, 11:06 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
03. listopadu 2011, 11:06

Hnutí Okupujte Wall Street dostalo nový impulz - oficiální zprávu o rostoucích rozdílech v příjmech amerických domácností

digitaljournal.com

Šokující rozdíly v příjmech

Hnutí Okupujte Wall Street dostalo nový impulz. Je jím nejnovější zpráva rozpočtového úřadu Kongresu (Congressional Budget Office – CBO) o prohlubujících se rozdílech mezi nejvyššími a nejnižšími příjmy amerických domácností. Ta potvrdila, že se nůžky sociální nerovnosti v posledních zhruba čtyřiceti letech dramaticky rozevřely. Podle studie, jež mapovala růst čistých příjmů po zdanění a započtení všech sociálních dávek, narostly příjmy amerických domácností v letech 1979 až 2007 v průměru o 62 procent. Jenže zatímco u těch nízkopříjmových se zvýšily pouze o 18 procent, u skupiny na opačné straně žebříčku, která představuje pouhé jedno procento populace, narostly o 275 procent. Tato skupina si přitom „pro sebe“ stáhla pětinu veškerých příjmů amerických domácností, dvakrát více, než tomu bylo koncem osmdesátých let. Zpráva rovněž konstatuje, že příjmy z podnikání a kapitálových investic rostly výrazněji než platy zaměstnanců. Hürriyet

Letiště pro poutníky

Nové letiště v saúdskoarabské Medíně, které by mělo ulehčit přetíženému terminálu v Džiddě, kam každým rokem přilétají miliony muslimských poutníků, postaví turecká firma TAV. V konsorciu se saúdskoarabskými společnostmi Saudi Oger a Al Rajhi Holding Group pak nové letiště o celkové roční kapacitě osm milionů pasažérů bude také 25 let provozovat.
Stavba, která vyjde na 1,2 miliardy dolarů, je pro TAV odrazovým můstkem pro další lukrativní zakázky v arabském světě. „Partnerství s místními firmami nám jistě napomůže i v jiných tendrech,“ řekl Sani Şener, šéf společnosti TAV. Istanbulská firma, která se původně specializovala na regionální turecká letiště a hotely, v posledních pěti letech dravě expandovala do arabských zemí. Rekonstruuje letištní haly v Kataru a Ománu a dokončila projekty v Egyptě, Tunisku a Dubaji. Hodnota zakázek obří turecké společnosti momentálně přesahuje deset miliard dolarů.

Bloomberg

Další bankéři na ulici

Velké evropské banky ohlásily další vlnu propouštění. Není překvapivé, že hlavním důvodem je dluhová krize, která se projevuje v klesajících výnosech a současně finanční instituce tlačí k posilování vlastního kapitálu.
Vedení Credit Suisse minulý týden oznámilo zrušení asi 1500 pracovních míst. Druhá největší švýcarská banka přitom už v červenci uvedla, že škrtne 2000 pozic. Šéf londýnského ústavu Barclays Robert Diamond zase řekl, že jeho banka už letos zrušila 3500 zaměstnaneckých míst a bude v tomto trendu dále pokračovat.
Podle agentury Bloomberg západoevropské banky letos ořezaly už více než 86 tisíc pozic, zatímco v Severní Americe ubylo v bankovnictví pouze necelých 40 tisíc postů. „Roky hojnosti jsou skutečně za námi,“ poznamenal k tomu John Purcell z britské head-hunterské společnosti Purcell & Co.
Ušetřit na pracovní síle chce také Danske Bank, během následujících tří let chce takto získat 368 milionů dolarů. Signály o tom, že dosavadní počet zaměstnanců asi nebude udržitelný, se nedávno objevily rovněž ve vyjádřeních manažerů švýcarské jedničky UBS nebo Deutsche Bank. A přidávají se i banky se sídlem mimo starý kontinent, omezení svých operací v Evropě ohlásila například japonská Nomura.

AFP

Čínská American Express

Bank of China (BOC), státem vlastněný bankovní gigant, začne již brzy vydávat úvěrové karty American Express určené pro své privátní klienty. Podle sdělení americké finanční společnosti se tak stane na základě podmínek uzavřených díky novému partnerství mezi oběma subjekty. BOC se stane jednou ze čtyř velkých čínských bank, které tuto možnost dostaly. Držitelé nových karet American Express se budou moci těšit nejen z bankovního servisu určeného pro osoby s označením VIP, získají díky ní také přístup na prémiová golfová hřiště, ale i do salonků hlavních světových letišť. Na hranicích nebudou muset dlouho čekat, imigrační a bezpečnostní kontroly budou moci absolvovat v rychlejším pruhu. Díky kartě budou mít navíc k dispozici zdravotní a stěhovací služby, další výhody získají při ubytování v zahraničních luxusních hotelech. Karta American Express vydaná v Číně bude fungovat na základě duální funkce, čili existence dvou účtů. Jeden bude v amerických dolarech a druhý v jüanech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít