Měď nad zlato

08. března 2012, 08:49 - Pavel Trčala
08. března 2012, 08:49

Základem chilského hospodářství je těžba surovin. A na prvním místě je měď. Chile je jejím hlavním světovým producentem a dodává víc něž třetinu světové produkce.

 

Foto: Profimedia.cz

Chile nejvíc vydělává na těžbě surovin, zejména mědi. Její cena loni zlomila rekord, když se vyšplhala až na 10 tisíc dolarů za tunu. Zvyšuje ale také těžbu zlata a stříbra. Chilané navíc založili chytrý stabilizační fond, který pomáhá překlenout období, kdy jsou ceny surovin nízké.

Studovat těžařský průmysl v Chile, to je jako číst knihu světových rekordů v dobývání nerostných surovin. Tak například povrchový měděný důl Escondida v současné době produkuje nejvíc mědi na světě. Produkce jen tohoto dolu je 26 procent celkové těžby mědi v Chile.

Důl Chuquicamata je na zase druhým nejhlubším povrchovým dolem na světě. S hloubkou 850 metrů jej předčí pouze důl v Bingham Canyonu v Utahu, který je 1 200 metrů hluboký. Pro srovnání, nejhlubším povrchovým dolem v České republice je Důl Bílina s hloubkou kolem 250 metrů. V Chile se těží i vysoko v horách. Důl Radomiro Tomić, nazvaný po chilském senátorovi chorvatského původu, je ve výšce tři tisíce metrů nad mořem. Důl Pascua Lama je dokonce v nadmořské výšce 4 500 metrů. Jde o společný hraniční projekt se 75 procenty na straně Chile a 25 procenty na straně Argentiny.

Stabilizační fond: Inspirace pro Česko

Těžba mědi je tradičně důležitou součástí HDP Chile a celosvětové ceny mědi ovlivňují ekonomiku země, zejména její účty zahraničního obchodu a devizové účty. Vláda proto založila Měděný stabilizační fond. Když jsou ceny mědi vysoké, část příjmů jde do tohoto fondu. Když jsou ceny nízké, tyto zdroje mohou být použity. Tento jednoduchý proces pomohl Chile předcházet následkům výkyvů v cenách mědi. Příjmy z těžby tvoří 10 procent HDP Chile. To je stejné číslo jako podíl automobilového průmyslu na hospodářství České republiky. Možná by se Česko mohlo poučit z Chile a založit podobný speciální stabilizační fond automobilové průmyslu.

Hlavní těžařští hráči

Největšími těžařskými společnostmi jsou v Chile nadnárodní korporace jako BHP Billiton, Anglo American a Xstrata. Hlavním domácím hráčem je státem vlastněný těžařský obr, největší světový producent mědi, firma Codelco. Tyto firmy produkují surovinu jak během jejích celosvětově vysokých cen, tak během období s nízkými cenami.

V obdobích, kdy je cena mědi vysoko, využívají situace i menší společnosti. Často se jedná o firmy, které si nabírají produkci pouze jako extra zdroj příjmů ke svým dalším aktivitám. Mívají málo zkušeností, ale přesto se pokoušejí o štěstí v podhůřích And a v pouštích Atacamy. Velkým problémem některých dolů je nevyhovující bezpečnost. Každý rok v Chile v dolech zahyne průměrně 34 horníků. To se týká zejména znovuotevřených starších dolů. Pro českého nebo moravského producenta těžařských a důlních bezpečnostních zařízení mohou být tyto staronové doly exportní šancí.

Důkazem je měděný muž

Na území Chile se měď těžila už v dávných dobách. Byl tam nalezen takzvaný měděný muž, tělo horníka zavaleného v dole pravděpodobně už v 6. století. Španělští dobyvatelé v 16. století získávali měděné podkovy na koně od domorodců. Bouřlivý rozvoj těžby nastal na konci 19. století po válce mezi Peru, Bolivíí a Chile o nerostné bohatství v hraničních oblastech těchto států.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít