Mé virtuální já. České banky mají s digitální identitou velké plány - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mé virtuální já. České banky mají s digitální identitou velké plány

,
Mé virtuální já. České banky mají s digitální identitou velké plány
Zdroj: Shutterstock

Banky si od projektu digitální identity slibují obrovské příjmy. Realita však může být o dost chudší.

Kdo by nechtěl podepsat jednoduše online smlouvu s právníkem, spravovat si online své daně a sociální dávky, objednat si a zaplatit novou „espézetku“, omluvit dítě ze školy nebo zahájit zabezpečený videohovor s lékařem z domova? Navíc na jednom místě a jediným přihlášením do internetového bankovnictví?

Po letech, kdy se o digitalizaci neúspěšně pokoušel stát, se ji nyní snaží popostrčit české banky. Ve spolupráci se státními institucemi jsou už před dokončením potřebné legislativy, která umožní využívat bankovní identitu v online prostředí. Legislativa prošla úspěšně třetím čtením v Poslanecké sněmovně a do konce února by ji mohl podepsat prezident Miloš Zeman.

Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka (později se připojí další banky) poté vytvoří společnou firmu, která vybuduje infrastrukturu, pomocí níž se digitální bankovní identita propojí se státním aparátem. „Na financování projektu směřujícího k využití bankovní identity coby nástroje plošné identifikace v online prostředí se budou podílet pouze komerční subjekty. Stát se finančně podílet nebude,“ uvedl pro týdeník Euro Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace, která projekt nyní zastřešuje.

Velké oči

Státní správa se pak musí přičinit, aby na Portál občana napojila co nejvíc služeb, které jsou dnes většinou roztříštěny na různých místech a nejsou plně online. Od ledna fungují například e-neschopenky, ale třeba ambiciózní projekt elektronizace daní či elektronizace soudních spisů pořád na svou realizaci čeká.


Guvernér francouzské centrální banky: Kryptoměny ano, ale jen v rukou státu

\"Šéf…</a

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?