Maxisekáči do Česka?

06. června 2008, 19:48 - Martin Rychlík
06. června 2008, 19:48

Nový druh "pavoukovitých" má rozpětí nohou až osmnáct centimetrů

Třeba budete první, kdo na ně v Česku narazí. Ale radost mít nebudete… Řeč je totiž o zavlečených sekáčích s rozpětím nohou, no podržte se, hororových osmnácti centimetrů! Tito „pavoukovití“ vetřelci mají drobné černé tělo, dospělí jedinci se sdružují do hejn až o tisíci kusech a šíří se západní a střední Evropou. Nalezeni již byli v Nizozemsku (kde se nejspíše prvně v Evropě roku 2004 objevili), Rakousku, Švýcarsku a Německu. „V době kamionové a vlakové přepravy tu je můžeme mít zítra. Výskyt byl zjištěn pouze synantropně čili na stěnách domů, v továrnách či skladištích. Je jen otázkou času, až někdo přiveze kontejner, na němž budou tihle sekáči sedět,“ sdělil týdeníku EURO Vlastimil Růžička z Entomologického ústavu Akademie věd ČR.
Ač tento tvor, jehož původ je pro biology zatím záhadou, laikům připomíná pavouka, jde o sekáče (řád Opiliones). „Jsou si méně příbuzní než třeba kočka se psem. Sekáči mají kompaktní nerozdělené tělíčko, dvě oči, penis. Nemají snovací bradavky, takže nestavějí sítě,“ vysvětluje Růžička a dodává, že v ČR žije okolo 35 druhů sekáčů. Hay Wijnhoven, Axel L. Schönhofer a Jochen Martens, autoři studie maxisekáčů v odborném časopise Arachnologische Mitteilungen, vidí nebezpečí „holandské“ invaze právě „ve vytlačení domácích druhů sekáčů“. Člověka by ale neměli nijak ohrozit, jen hodně vylekat.
„Může jít o některý z introdukovaných druhů, zavlečených například s ovocem. Takových případů je mnoho. Extrémně dlouhé nohy mají také krabovci (řád amblypygi), ale ti mají nápadná, k lovu kořisti upravená makadla,“ doplňuje arachnolog Jaromír Hajer z Univerzity J. E. Purkyně. Dle něj ve střední Evropě nežijí žádní pavouci, jejichž velikost by se blížila dvaceti centimetrům. Největším evropským pavoukem je slíďák tatarský (Lycosa singoriensis) s délkou těla až 30 milimetrů a rozpětím nohou kolem sedmi až osmi centimetrů, který byl několikrát nalezen u Uherského Brodu. Bolestivé může být ale kousnutí zápřednice jedovaté (Cheiracanthium puctorium), jejíž expanze v ČR asi souvisí s oteplováním klimatu.
To nizozemští sekáči ještě své jméno nedostali. „Jde o zavlečený druh a celosvětová revize rodu Leiobunum neexistuje. Autoři článku nechtějí zbytečně tvořit duplicitní jméno,“ říká Růžička. Nejprve je tedy zapotřebí srovnat popisy (i dejme tomu z Číny), tudíž si na taxonomické označení počkáme. A nejspíš se dočkáme i českého.

Popisek: Dvaceticentimetroví! Sekáči podobní tomuto, ale daleko větší a tmavší, byli nalezeni ve Westzaanu, Nijmegenu (Nizozemsko), Essenu, Wittenu, Hagenu, Mayenu, Enkenbach-Alsenbornu, Saarlouisu, Saarbrückenu (Německo), Lausenu i Lauterachu (Švýcarsko).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít