Máte potíže? Koupíme vás!

18. října 2007, 16:20 - Anna Klepalová
18. října 2007, 16:20

Investiční společnost pomáhá znovu rozbíhat firmy před úpadkem

Koupit firmu v krizi, s nedostatkem kapitálu, bez odběratelů či dodavatelů se nezdá být dobrou investicí. Ne však všem. Společnost Burgus Invest zajímají právě podniky, které nejsou efektivní, mají dluhy nebo jiné potíže, a proto jim nabízí svůj krizový management a řízení. V současnosti má tato investiční společnost ve svém portfoliu kolem deseti různých firem, jejichž tržby se pohybují kolem dvou a půl miliard korun. Jedním z nejúspěšnějších projektů Burgus Investu je revitalizace Zbrojovky Březnice, která pod správou krizového managementu během jednoho roku zvýšila svůj obrat dvojnásobně. Nejnovější akvizicí je slovenská Měď Povrly Slovakia, do které ředitel Burgus Investu Michal Hanslík vkládá velké naděje.

Do Afriky ne.

Převzetí řízení firmy vždy předchází vypracování takzvané revitalizační zprávy, která je alfou a omegou celé restrukturalizace. Na jejím základě nastává dohoda mezi investiční firmou a akcionářem nebo majitelem firmy, zda se obě strany ztotožňují s postupem a výsledky, ke kterým budou směřovat. Zpráva také určí, v jakém okamžiku je celý proces završen a kdy je čas společnost opustit a nabídnout ji na trhu k prodeji. Minimální doba potřebná k revitalizaci je většinou osmnáct až 24 měsíců, teprve pak je možné objektivně vyhodnotit výsledky. Burgus Invest spravuje Zbrojovku Březnice od září loňského roku. Dosadil do ní vlastní management i ředitele. „Když jsme do Zbrojovky přišli, byla to firma, která přešlapovala na místě, nevěděla jak a kam dál. Stála před klíčovým rozhodnutím o své budoucnosti a existenci,“ vzpomíná Michal Hanslík. „Nebyla schopná nakupovat materiál, aby vůbec mohla vyrábět a prodávat. Měla klasické syndromy firmy s problémy,“ dodává. Důvodů, proč se Zbrojovka ocitla v krizi, je několik. Jedním z nich byl nedostatek kapitálu a některá špatná manažerská rozhodnutí. „Také tu byla jedna nepodařená zakázka do afrických zemí. Byl to kontrakt na základě kontaktů z bývalého RVHP,“ uvádí Michal Hanslík.

Dodavatelé nade vše.

Důvěra dodavatelů je jedním z nejdůležitějších předpokladů úspěšné firmy, proto prvním krokem byla náprava špatných dodavatelských vztahů z minulosti. „Poskytli jsme finanční zdroje, které pomohly překlenout deficit v nakupování. Podepsali jsme dlouhodobé kontrakty a přesvědčili dodavatele, že naše koncepce má smysl. To byl klíčový moment pro záchranu společnosti,“ upozorňuje Hanslík. Díky tomu se v lednu minulého roku mohla výroba úspěšně rozběhnout. „Bylo to také dobré znamení pro zaměstnance, kterým jsme ukázali, že naše výsledky v oblasti stabilizace opravdu někam spějí,“ zdůrazňuje Hanslík. Obrat Zbrojovky před správou Burgus Investu se pohyboval v rozmezí 30 až 35 milionů korun ročně, dnes je to již kolem 60 milionů. Rozvoj společnosti však závisí na více faktorech. „Dnes pro nás už není limitujícím faktorem trh, výše investic nebo výrobní kapacita, ale nedostatek pracovních sil. Region kolem Příbrami není z hlediska pracovní síly ideální a navíc v okolí Březnice je velká konkurence. Chybí nám zejména specializovaní dělníci a mistři. Zbrojovka jede na nepřetržitý provoz a dá se říci, že je postavena na jedincích, kteří když nepřijdou do práce, pak je problém,“ popisuje potíže Michal Hanslík. Zbrojovka dnes zaměstnává 55 pracovníků. V dobách největší slávy však měla až 300 zaměstnanců. S nedostatkem pracovních sil bojuje ředitel Zbrojovky Vladimír Hladiš organizováním různých školení a zácviků. „Tímto způsobem jsme již získali několik pracovníků, kteří původně nepracovali ve strojírenství,“ uvádí.

Stabilizace dokončena.

V červnu letošního roku byla Zbrojovka Březnice definitivně stabilizována a mohl začít proces takzvané revitalizace, kdy se krizový management soustředí na strategické kroky firmy v delším časovém horizontu. Proto zde byla uskutečněna investice kolem jednoho a půl milionu korun do technologií a strojů, které zvyšují výrobní kapacitu firmy. „Spočítali jsme si, že kdyby tato investice neproběhla, výrobní kapacity by byly naplněny už v polovině června. Dál by už společnost jít nemohla. Dnes už kapacita odpovídá poptávce,“ pochvaluje si Hanslík. Od nástupu správy společnosti Burgus Invest se také znatelně rozšířilo portfolio výrobků Zbrojovky. „Vrátili jsme se k produkci dílů pro motocykly, které se již několik let nevyráběly a nyní jsou zákazníky žádány. Dalšími typickými produkty jsou tlumiče sedaček pro řidiče autobusů, traktorů a těžkých strojů, tlumiče a ramena pro motocykly. Rozšiřuje se také výroba pro automobilový průmysl,“ vypočítává Vladimír Hladiš. Od nástupu krizového managementu se Zbrojovce prozatím podařilo splnit 80 procent původních záměrů. „Původně jsme chtěli část staré výroby zrušit a nahradit produkcí pro automobilový průmysl. Ukázalo se však, že trh není v oblasti motocyklové výroby uspokojen, a proto jsme naše záměry přehodnotili a ve výrobě pokračujeme,“ vysvětluje Hladiš.

Hokej i měď.

Burgus Invest je poměrně mladá firma a je stará pouhé dva roky. Během nich si však stačila vybudovat široké a pestré portfolio. Spravuje například firmu vyrábějící iontové nápoje nebo Hokejový klub Orlová, který hraje druhou nejvyšší soutěž. „Hokejový klub není ani tak byznysová jako srdeční záležitost a také dobrá reklama,“ vysvětluje Michal Hanslík.
V září tohoto roku se společnosti povedla jedna z největších akvizic. Zakoupila stoprocentní podíl ve slovenské společnosti Měď Povrly Slovakia, která vyrábí měděné a mosazné polotovary. Na otázku, čím je právě tato akvizice atraktivní, odpovídá ředitel Burgus Investu: „Tato firma má podle našeho názoru přesně tři důležité atributy, které potřebujeme: produkt, trh a potenciál. Také její velikost je ideální a dopady revitalizace a restrukturalizace můžeme vidět brzy. Naší ambicí je firmu dostat do kondice a rozpohybovat. Její potenciál je velký.“ Hlavním kapitálem Burgus Investu jsou lidé. Když vstoupí do nějaké společnosti, převezme vedení a dosadí vlastní management. Tito zaměstnanci jsou motivováni a odměňováni na základě výsledků spravované firmy. Když se spravovaná společnost dopracuje k cílům, které si vytyčila, Burgus Invest celý management stáhne a dosadí jej jinam. „Řídit firmu, která má problémy, je něco jiného než prosperující společnost,“ upozorňuje Michal Hanslík. „Přestože někdo umí úspěšně vést podnik třeba s miliardovým obratem, může ztroskotat u mnohem menší firmy, která je v potížích. Musí se potýkat s nedostatkem dodavatelů, zaměstnanců, kteří podniku nedůvěřují, chybí odběratelé a trh. Je to velký tlak a adrenalin, a ne každý to zvládne,“ dodává.

Zemědělství netáhne.

Burgus Invest plánuje do konce roku přijmout další akvizici. „Chceme se orientovat na střední podniky. Nesmíme také zapomínat na upevňování vlastního kádru a potenciálu. Zdokonalit práci a partnerství s našimi bankami, aby spolupráce byla otevřená. A běžná v tom, že jakmile vstoupíme do nějaké akvizice, udělá to na základě dobrých zkušeností s námi i banka,“ vysvětluje Hanslík. Odpověď na otázku, do jaké firmy či jakého segmentu by nikdy nešel, dlouho zvažuje: „Jednou jsme odmítli textilní výrobu, šlo o ručníky a neviděli jsme v tom budoucnost. Možná zemědělství bych viděl jako rizikové.“
Obecně podle Hanslíka je nutné zvažovat vstup do firem, které nenabízejí produkt a jimž chybí trh. Pak se řešení hledá opravdu obtížně. „Nevymýšlíme nic nového nebo převratného. Máme zkušené specialisty na určité segmenty trhu a umíme ho u každé akvizice analyzovat. Dnes je například obrovská poptávka v oblasti strojírenství i potravinářského průmyslu. Jsou jen nedostatečné kapacity,“ uzavírá Hanslík

Zbrojovka Březnice Zbrojovka Březnice v minulosti patřila do koncernu České Zbrojovky. Do dubna roku 1997 ji vlastnila společnost Bohemia Art pod vedením Vladimíra Stehlíka. Od té doby byla Zbrojovka součástí konkurzní podstaty a od jejího správce ji koupil v roce 2001 současný akcionář Zbrojovky, společnost Body International. V minulosti Zbrojovka vyráběla především díly do motocyklů, ale také tlumiče do automatických praček a součásti jízdních kol.
Nyní se společnost orientuje na automobilový průmysl a řadí se k nejvýznamnějším subdodavatelům. K největším zákazníkům patří firmy Faurecia Bakov, Faurecia Trabitz a Faurecia Písek. V oblasti motocyklové výroby jsou nejvýznamnějšími partnery JAWA Moto a němečtí MZA Suhl a MZ Motorrad.

Společnosti spravované v současnosti Burgus Investem

  • Zbrojovka Březnice
  • ESI-D Praha
  • IFT Ostrava
  • Pórobeton Ostrava
  • Dynamax Trade
  • Arssola Praha
  • Dunajškrob Banská Bystrica
  • HC Orlová
  • Měď Povrly Slovakia

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít