Růst ekonomiky a nižší daně. MasterCard zvýšil zisk o třetinu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Růst ekonomiky a nižší daně. MasterCard zvýšil zisk o třetinu

, čtk,
Růst ekonomiky a nižší daně. MasterCard zvýšil zisk o třetinu
Zdroj: Profimedia.cz

Americký vydavatel platebních karet MasterCard ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 33 procent na 1,57 miliardy dolarů (34,5 miliardy korun). Firma dnes uvedla, že k tomu přispěl růst ekonomiky a nižší daně, díky čemuž byli spotřebitelé ochotni více utrácet. Vyšší ale byly i náklady a podnik zvýšil i jejich celoroční odhad.

Tržby se zvýšily o 20 procent na 3,7 miliardy dolarů (81,4 miliardy korun). Druhý největší vydavatel kreditních karet na světě po společnosti Visa tak překonal očekávání analytiků.

Společnost významně těžila kromě poplatků za platby svými kartami i z daňové reformy vlády prezidenta Donalda Trumpa. Efektivní daňová sazba se meziročně snížila na 18 procent z předchozích 28 procent.

Provozní náklady ale meziročně vzrostly o 23,5 procenta na 1,73 miliardy dolarů, protože firma pokračuje v investicích do účinnějšího zabezpečení a digitálních produktů. MasterCard zvýšil také celoroční odhad nákladů, na což zareagovaly akcie firmy poklesem až o tři procenta. Později část ztrát smazaly, stále však odepisovaly přes dvě procenta.

Vývoj hodnoty akcií MasterCard
Mastercard Chart

Solidní výsledky oznámil už ve středu hlavní rival MasterCardu, další americký vydavatel platebních karet Visa. Zisk ve druhém kvartálu zvýšil o 13 procent na 2,3 miliardy dolarů, zatímco tržby vzrostly o 15 procent na 5,2 miliardy dolarů. Třetí ze skupiny největších vydavatelů platebních karet na světě, společnost American Express, zaznamenala v období od dubna do června zisk 1,6 miliardy dolarů, což byl nárůst o 21 procent.

Jaký potenciál mají banky v mobilu? Čtěte:

Poslední záchvěv revoluce. Banky v mobilu převrat nezpůsobí

Kapitulace. Před deseti lety chtěly začínající fintechové firmy zničit tradiční banky. Dnes uznávají, že to byl naivní nápad.

Přečtěte si také:

Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší

Rozpuštěný a vypuštěný fintech. Bankovní revoluce nebude

Nechtěná kreditní karta ve schránce? Pochybný trik zkouší i dcera Komerční banky

Platby mobilem na vzestupu: Google Pay zavedou další banky, příchází i Apple Pay

 Apple Pay - ilustrační foto