Marxův comeback

27. února 2009, 12:42 - Pavel Matocha
27. února 2009, 12:42

Kyvadlo letí doleva a komunistické recepty jsou znovu sexy

Od pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě uplyne letos již 20 let. Je co slavit, jenže zároveň tak již dvě generace Čechů, Slováků, Poláků či Maďarů nemají přímou zkušenost s životem ve stínu Marxových a Leninových idejí. Co si o uspořádání společnosti, o životních podmínkách a hospodářství za socialismu mohou pamatovat dnešní třicátníci, kteří v listopadu 1989 chodili do čtvrté páté třídy základní školy?
V devadesátých letech minulého století se politicko-ekonomické kyvadlo vyhouplo prudce doprava, slovo levičák byla sprostá nadávka. Diskutovalo se, kdo je liberál a kdo konzervativec, ale panoval konsensus v tom, že dobrý je trh a špatný stát. A tak se privatizovalo a role státu omezovala. V posledních několika letech ale můžeme pozorovat, že kyvadlo se vrací. Vysmívaná již není centrální plánovací komise, ale neviditelná ruka trhu. Privatizuje se jen výjimečně a jenom proto, aby státy zalepily díry ve svých rozpočtech. Módou se stává znárodňování. Začal to energetický sektor v zemích jako Rusko nebo Venezuela, ale finanční a ekonomická krize v loňském roce přinesla znárodňování i ve finančním sektoru, a to rovněž v USA a zemích západní Evropy. A je čím dál zřetelnější, že energetickými surovinami a bankami zestátňování nekončí. Dalším na řadě je automobilový průmysl.
Stejně jako v devadesátých letech obživl Adam Smith, v 21. století vstává z mrtvých Karel Marx. Tento prorok komunistických revolucí ovlivnil od poloviny 19. století nejen mnoho dalších filozofů, ekonomů a sociologů, ale zprostředkovaně i osudy stovek milionů lidí, které žily ve společnostech budovaných na jeho koncepcích: francouzská Komuna roku 1871, ruská revoluce 1917, Maďarsko 1919, Československo po roce 1948.
Marx byl radikálním kritikem soukromého vlastnictví, stejně jako náboženství či občanské společnosti. Žil v přesvědčení, že základní problém kapitalistické společnosti pramení z chamtivosti vlastníků výrobních prostředků, kteří vykořisťují námezdné dělníky tím, že si přivlastňují nadhodnotu vytvořenou jejich produktivní prací. Protože byl vírou materialista a nikoliv idealista, věřil, že právě materiální základna a uspořádání výrobních vztahů jsou rozhodující a že ideje jsou jen nadstavba. Povstání vykořisťovaného proletariátu by podle tohoto německého myslitele mělo skrze komunistickou revoluci a zrušení soukromého vlastnictví vést k ráji na zemi. Přestože 20. století ukázalo, že uskutečňování marxistických iluzí nás přiblížilo spíše peklu, ozvěny Marxovy kritiky kapitalistické společnosti jsou nyní stále častěji slyšet v projevech politiků napříč Evropou. Riziko, že hodnotu zboží a služeb přestane určovat trh, že ji začnou opět stanovovat úředníci ve státních aparátech na základě množství práce do konkrétního zboží a služeb vložené, není marginální. Kritika finančních trhů patří nyní k dobrému tónu, stejně jako komentáře o necitelnosti tržních mechanismů.
Již několik let jsme svědky soumraku liberalismu coby dominantní ideologie západní civilizace. Příznakem tohoto jevu není jen nejviditelnější přecházení velkých podniků pod kontrolu státu či snahy o vyšší zdanění bohatých, ale také zesilování státních regulačních pravomocí v ekonomickém prostoru a bobtnající bruselské směrnice, jež společně soukromým firmám omezují volnost svobodného podnikání a naopak posilují pravomoci byrokratů. Někdy se tak děje pod vlajkou boje proti údajnému zbídačování dělnictva a středních vrstev, jindy třeba pod praporem boje proti globálnímu oteplování. Je-li dnes možné zakázat Edisonovy žárovky, zítra to bude klimatizace a pozítří vytápění bytů na více než 22 stupňů Celsia. Je-li dnes možné určovat, že jen tři hodiny smí hospodský ohřívat guláš, že řezník musí mít v přípravně masa kulaté rohy nebo že prodejce může nabízet jen banány jistého zakřivení, zítra se dozvíme, jak mají vypadat noviny. A pozítří, která slova a obrazy se nesmějí objevit ve veřejném prostoru. Rudé zombie se vracejí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít