Martina Sáblíková: Musíme to ustát jako ve Vancouveru

31. ledna 2014, 09:22 - Milan Novotný
31. ledna 2014, 09:22

Jedním ze sedmadvaceti olympioniků, kteří včera ráno jako první z české výpravy odletěli do Soči, byla Martina Sáblíková. Útlá rychlobruslařka, která bude v hale ležící kousek od Černého moře obhajovat dvě zlaté medaile z minulých zimních olympijských her ve Vancouveru, je největší českou nadějí na zlato.

S velkým tlakem se však desetinásobná mistryně světa na různých rychlobruslařských tratích naučila během své úspěšné sportovní kariéry vypořádat.

E15: Jak se týden před zahájením olympijských her cítíte? Těšíte se, nebo jste spíš nervózní?

Od každého trochu a myslím, že to tak má být. Na olympiádu se těší každý, ale když chcete podat pořádný výkon, určitý stupeň nervozity nesmí chybět.

E15: Vracely se vám poslední dobou myšlenky na olympijské hry často?

Na závody v Soči myslím v posledních dnech stále častěji. Musím přiznat, že se mi v noci i promítají do snů. Tohle období je hodně náročné na psychiku. Člověk chce uspět, jenže olympiádu nejde z hlavy dost dobře vytěsnit.

E15: Jste pro české fanoušky největší medailovou nadějí. Vnímáte to?

Mám to v hlavě a vnímám to, ale musím se především soustředit na závěrečnou přípravu a nenechat se tím stresovat. Mám s tím své zkušenosti z minulé olympiády a dalších důležitých šampionátů, takže trochu vím, jak s tím pocitem naložit.

E15: Připravila jste se na tlak, který na vás v dějišti her dopadne?

Obhajoba bude strašně těžká a na tlak se dá těžko připravit. Doufám, že to nějakým způsobem zvládneme. Říkám si, že když jsme to zvládli ve Vancouveru, musíme to ustát i v Soči.

E15: S jakým výsledkem byste byla spokojená?

To je strašně těžké. Nastoupím samozřejmě na start s myšlenkou předvést co nejlepší výkon a na dráze nechám všechno. Uvidíme, na co to bude stačit, ale určitě bych nechtěla odjet domů s prázdnou.

E15: Za zlatou medaili vypsal Český olympijský výbor prémii 1,5 milionu korun. Na co byste takovou částku použila?

Ještě zlato nemám a tím pádem ani koruny, takže zatím nemá cenu uvažovat v duchu co by kdyby…

E15: Postupovala jste v přípravě na hry podle osvědčených metod, nebo jste s trenérem Petrem Novákem zařadili nějaké nové prvky?

Trenér ví, co na mě platí a co mě může dovést k úspěchu. Samozřejmě pečlivě sleduje tréninkový proces a pozná, co do něj aktuálně zařadit. V té fázi se objevují i některé novinky.

E15: Poslední generálkou před olympiádou v Soči bylo nedávné mistrovství Evropy ve vícebojích v norském Hamaru. Co vám třetí místo a jednotlivé výsledky prozradily?

Byla jsem s konečným výsledkem spokojená a měla radost z bronzu. Celkově se dá říct, že Hamar byl poznáním a povzbuzením, že jsem na dobré cestě a že v Soči mohu uspět.

E15: Zvýšila jste si dílčím vítězstvím v pětikilometrovém závodě sebevědomí?

Pro mne byl důležitý jednak výsledný čas a jednak tempo v tomto závodě, které jsem dokázala v závěru vystupňovat, i když jsem po dvoudenním programu už cítila únavu.

E15: Máte jasno, jestli budete v Rusku závodit jen na vytrvalostních tratích 3000 a 5000 metrů, nebo podobně jako před čtyřmi roky ve Vancouveru zkusíte štěstí na 1500 metrů?

O tom jsme se s trenérem bavili a domluvili se na tom, že pokud budu stoprocentně v pořádku, měla bych patnáctistovku jet. Bude dva dny před pětkou, takže by start na kratší trati neměl vadit. Definitivně se ale rozhodneme až v průběhu soutěží.

E15: V Hamaru kralovala asi nejvšestrannější rychlobruslařka současnosti Ireene Wüstová z Nizozemska. Koho kromě ní považujete za největší soupeřky na olympijském oválu?

Ireene předvedla přímo gigantickou formu, takže to je hlavně ona. Uvidí se, jak budou připravené další Nizozemky, co ukážou Němky, a v domácím prostředí budou silnější než jindy Rusky. Je to olympiáda, všechny na tom budou velmi dobře. O medaile může na mých tratích usilovat minimálně osm ženských.

Vrcholový sportovec se pořád pohybuje na hraně. Proto je nutné věnovat čas strečinku, rehabilitaci a regeneraci, což obnáší každodenní masáže, koupele ve vířivce a saunování. Snažím se pro zdraví dělat maximum

E15: Po loňských potížích s bolavými zády se vám ani během olympijské sezony nevyhnuly zdravotní problémy. Jaký je aktuální stav vašeho ještě nedávno bolavého třísla?

Tříslo je v pořádku. To se ukázalo už na evropském šampionátu, kde jsem během dvou dnů musela zvládnout čtyři starty. Na kratších tratích jsem ho v záběru po startu sice trochu cítila, ale problémy s ním nemám. Myslím, že je to už za mnou.

E15: Co děláte pro to, abyste se vyvarovala zranění či nemocí?

Vrcholový sportovec se pořád pohybuje na hraně. Proto je nutné věnovat čas strečinku, rehabilitaci a regeneraci, což obnáší každodenní masáže, koupele ve vířivce a saunování. Snažím se pro zdraví dělat maximum.

E15: Spolu s dalšími českými rychlobruslaři jste členkou Novis Teamu. Co včechno vám spolupráce s tímto týmem přináší?

V týmu jsou závodníci různého věku. Třeba v tréninku jezdím s juniory, kteří jsou o něco rychlejší než já, což je pro mne plus. V jiných fázích zase jezdí kluci za mnou, což jim pomáhá při tempu. Tým prostě maká dohromady a všem to přináší výhody.

E15: Hlavní postavou vaší kariéry je trenér Petr Novák. Čím vás ovlivnil, že jste to dotáhla až k olympijským medailím?

Vždycky mě dokázal správně motivovat, což se stále děje. Důležité určitě bylo, když mě dokázal před mnoha lety přesvědčit o tom, že to mohu někam dotáhnout. A přivedl mě k medailím. Trenér, jako je Petr, je pro sportovce velice důležitý a bez něj by to nešlo. Má na mých výsledcích obrovské zásluhy.

E15: Jaký je Petr Novák trenér?

Řekla bych, že je hodně přísný, ale je s ním i obrovská legrace, protože nám dovolí i trochu jiné věci. Myslím, že je to člověk na svém místě a trenér, jak má být.

E15: V trénincích musíte zvládat ohromné zatížení. Diskutujete o tréninkových dávkách s koučem a snažíte se, aby vám ulevil? Anebo jste typ, který si přidává něco navíc?

U mě spíš platí ta druhá varianta. Trenér mě musí někdy krotit, protože občas melu z posledního, ale naštěstí si toho všimne a sám zasáhne.

E15: Máte kromě tréninkových časů nějaké ukazatele, které signalizují, že máte formu?

Hodně to bývá o pocitech a technice. I kdybych v tréninku nezajížděla rychlé časy, stačí, když trenér vidí správnou techniku, a řekne: Odrážíš se v pravý moment, je to tam.

E15: A máte formu už teď ?

Ale to vám přece nemohu prozradit. Na to si musíme ještě pár dní počkat.

E15: Jak vnímáte, že se v souvislosti s vašimi úspěchy několikrát mluvilo o výstavbě umělé rychlobruslařské dráhy, která v Česku chybí, ale dosud se stavět nezačala?

K tomu mohu říci jen to, že jsem pro to jako sportovec udělala maximum. Když k tomu nepomohly ani dvě zlaté z Vancouveru, už s tím víc nezmůžu. To si musí uvědomit někdo jiný, jestli se dá tomuto sportu větší šance, nebo ne.

E15: Účinkujete v reklamních spotech nebo kampaních?

Podílím se občas jako model na focení kalendářů a podobných tiskovin. Do reklamy se nehrnu, protože na to, myslím, nemám buňky. Focení mě ale baví, která ženská by se nenechala pěkně nalíčit…

E15: Vaše poslední příprava probíhala v italském středisku Collalbo. Jak vám vyhovovalo, když se tam dá jezdit jen na otevřené dráze?

Člověk musí bojovat s větrem a vyrovnávat se s různými teplotami. Hlavně nesmí moc nasněžit, protože pak se špatně jezdí. Tvrdé podmínky v přípravě se však obvykle pozitivně projeví v halách. Na přechod k ježdění pod střechou mám teď deset dní.

E15: Budete v Soči chodit i na jiné sporty a povzbuzovat kolegy z týmu, nebo se soustředíte hlavně na své starty?

Mám hrozně ráda biatlon a myslím, že budu mít prostor povzbudit Čechy v závodech štafet. Na sportoviště ale vyrazím, až budu mít odjetou poslední disciplínu. Jinak zůstanu ve vesnici a budu fandit u televize. Doufám, že v Soči získáme co nejvíc medailí.

E15: Co říkáte zprávám, které přicházejí poslední dobou z Ruska o možném teroristickém útoku na olympiádu?

Snažím se tyto informace příliš nevnímat, aby mě před závody nepronásledoval nějaký strach nebo stres. Věřím, že organizátoři bezpečí zajistí. Jedu do Soči závodit a ničím jiným se tam nechci zabývat. Autor je spolupracovníkem redakce


Martina Sáblíková (26)

Je nejúspěšnější českou rychlobruslařkou historie, světovou rekordmankou, mistryní světa i Evropy a olympijskou vítězkou. Pochází ze Žďáru nad Sázavou, kde vyrůstala a začínala bruslit. Dosavadním vrcholem svěřenkyně trenéra Petra Nováka jsou dvě zlaté medaile a jeden bronz ze zimních olympijských her 2010 ve Vancouveru. V Soči bude startovat už na svých třetích hrách. Od roku 2007 vládne světovému poháru na dlouhých tratích. V letech 2007, 2009 a 2010 byla vyhlášena českým Sportovcem roku, v roce 2010 získala prestižní Cenu Oscara Mathisena. Kromě toho studuje na soukromé Vysoké škole tělesné výchovy a sportu v Praze.


Čtěte také:

Česká pošta prodlužuje partnerství s olympijským týmem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít