Martin to zařídí

25. března 2011, 11:54 - Jan Hrbáček
25. března 2011, 11:54

Pecinův odchod

Bývalý ministr vnitra se ještě před nástupem do Vítkovic angažoval ve firmě, která chce stavět zásobník na plyn

Ještě ani téměř neoschly stránky novin oznamující odchod Martina Peciny z poslaneckých lavic sociální demokracie, a už je jasné, že z něj bude manažer jaderných projektů vítkovické železárny.
Ostatně Pecina nezahálel už ve sněmovně. V listopadu loňského roku se stal, coby předseda sněmovní kontrolní komise pro BIS, členem dozorčí rady akciové společnosti GSCeP. Tedy firmy, která chce v tuzemsku postavit plynový zásobník a plynovod Mozart do Rakouska.

Telefon nabitý kontakty

O absolventa báňské vysoké školy byl v byznysu zájem již delší dobu. Někdejší člen ODS a posléze ČSSD totiž působil ve významných státních funkcích, z nichž si odnesl spoustu důležitých kontaktů a známostí.
Poprvé byl výrazněji na očích ve funkci náměstka ministra průmyslu a obchodu v letech 2003 až 2005, kdy měl na starost energetiku, hutnictví a nerostné suroviny. Od podzimu 2005 do jara 2009 řídil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (k tomuto období se váže Pecinova legendární schůzka s šéfem Agrofertu Andrejem Babišem v autocentru), posléze usedl do křesla ministra vnitra v úřednické vládě Jana Fischera. A tady paradoxně začal Pecinův politický pád.
Poté, co úřednická vláda skončila, si Pecina opět dělal ostruhy na funkci ve vládě a dokázal si sám sebe představit i výš než jen v křesle ministra. Jeho plány však zhatilo ochladnutí vztahů s Jiřím Paroubkem, tehdejším vedením ČSSD i volby v roce 2010, jejichž výsledek předurčil sociální demokracii roli opoziční strany.
Definitivní tečkou za politickými ambicemi pak byl nedávný volební sjezd ČSSD v Brně. Pecina si svou touhou po funkci znepřátelil své spolustraníky natolik, že na něj žádná nezbyla. „Pan Sobotka mě odmítl kamkoli angažovat, vyhodil mě z politického grémia, z předsednictva, kde jsem byl za Jiřího Paroubka. Abych jen seděl ve sněmovně a koukal, to je asi zbytečné,“ prohlásil zahořkle na brněnském výstavišti muž, který se dříve chtěl stát předsedou strany.
Ale abychom Pecinovi nekřivdili, o svém možném odchodu z vrcholové politiky uvažoval.

Plynař

Týdeník EURO zajímalo další Pecinovo působení ve firmě GSCeP, tedy dceřiné společnosti České plynárenské, která má v plánu zainvestovat až devět miliard korun do výstavby zásobníku plynu v uranových dolech v Dolní Rožínce.
Jde o firmu, která mimo jiné patří někdejšímu příslušníkovi komunistické rozvědky (rezidentovi této služby v Japonsku) a později šéfovi První česko-ruské banky (následně ovládnuté Gazpromem) Eduardu Pálkovi a Ladislavu Drábovi. Ten před rokem 1989 emigroval do Kanady a dnes je podle zpráv z médií hlavním tahounem miliardového projektu.
Česká plynárenská nabízela „záchranu“ státu, když Rusko uzavřelo na jaře roku 2008 kohoutky plynovodů kvůli dluhům Ukrajiny. Firma dostala licenci na obchodování s plynem v roce 2007, a když nastaly problémy s dodávkami plynu z Ruska, nabídla plyn od norské společnosti Statoil Hydro. Je otázkou, zda by šlo skutečně o norský plyn.
Protože se čím dál tím více množí spekulace, jestli za Českou plynárenskou nestojí ruský kapitál, položili jsme Ladislavu Drábovi otázku, na čem jako emigrant v Kanadě natolik zbohatl, aby mohl financovat miliardový byznys v České republice? „Podnikal jsem v oblasti realit a za těch šestnáct let jsem tam vybudoval něco, co je velké. Ale jestli chce někdo spekulovat, ať klidně spekuluje,“ usmívá se Dráb.
Nicméně i přes Drábovo vysvětlení nejde obchodní spojení emigranta a elitního důstojníka komunistické rozvědky úplně dohromady. Týdeník EURO proto zajímalo, zda s tím Pecina jako šéf kontrolní komise pro tajnou službu nemá problém. „Všechna moje angažmá jsem nahlásil na Národní bezpečnostní úřad, a prověrce to zjevně nebrání. To o Pálkovi a Drábovi jsou povídačky,“ zareagoval Pecina. Jenže od nástupu do společnosti ještě neuteklo tolik času, aby bylo možné všechny aspekty náležitě prověřit.
A proč měla Česká plynárenská o Pecinu takový zájem, že ještě jako poslanec zasedl v dozorčí radě její dceřiné společnosti? „Protože je odborník a vystudoval to, požádali jsme ho o pomoc při výstavbě plynovodu do Rakouska,“ vysvětluje Dráb.

Takových je spousta

GSCeP má v plánu vybudovat v uranových dolech nedaleko Nového Města na Moravě plynový zásobník. Se státním podnikem DIAMO má podepsanou nájemní smlouvu pro uskladnění kapalin a plynů ve dvou lokalitách: v průzkumném území Milasín-Bukov a v území Rožná. „Jde o záměr výstavby podzemního zásobníku plynu, který plně koresponduje s doběhem těžby uranové rudy na ložisku Rožná a následným využitím důlních děl. Přinese tak významné úspory prostředků ze státního rozpočtu na zahlazování následků hornické činnosti v této oblasti,“ odpověděl na otázky týdeníku EURO Pavel Koscielniak ze společnosti DIAMO. Prosbu o zveřejnění smlouvy ale DIAMO nadvakrát obešlo.
Dráb rezolutně odmítá úvahy o tom, že jeho společnost chce v Rožínce ve skutečnosti vybudovat úložiště jaderného odpadu nebo dotěžit uranovou rudu. Popřel také, že by angažmá Peciny souviselo s otvíráním dveří do státního byznysu. „Podívejte se, kdy nastoupil pan Pecina k nám a kdy jsme začali realizovat výstavbu zásobníků. Znal jsem ho jako člověka, který se pohybuje v politice, ale to bylo všechno. Takových lidí je spousta. Myslel jsem si, že po odborné a profesní stránce bude pro naši společnost přidanou hodnotou. Počítáme s ním, samozřejmě, ale nevíme, co bude dělat. Pokud bude chtít, budeme rádi, když bude sedět v dozorčí radě,“ uvedl Dráb.

Nazdar Vladimíre!

Pecina ovšem Drába nejspíše zklame: „K žádné z výše jmenovaných firem patrně nenastoupím,“ konstatoval. Od 4. dubna se totiž stane ředitelem společnosti Vítkovice NP (Nuclear Power). „Vedle projektů, které má skupina v tuzemsku, na Slovensku, v Indii a Rusku, se bude firma v čele s Martinem Pecinou podílet na jednáních se všemi zvažovanými dodavateli pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín,“ oznámila minulý týden mluvčí vítkovického holdingu Eva Kijonková.
Společnost Vítkovice NP (Nuclear Power) vznikla v roce 2008, kdy zastřešila projekty obnovy a modernizace kapacit pro výrobu zařízení pro atomové elektrárny. Nyní propojí veškeré aktivity směřující do oboru jaderného strojírenství a energetiky ve skupině Vítkovice. Dceřiná firma vítkovické skupiny chce také získat nové kontrakty na modernizaci atomových elektráren v Evropě i mimo ni. Rozvíjet chce také projekty zaměřené na rozvoj bezpečnostních prvků v elektrárnách.
Pecina tak zúročí svoje kontakty z politiky, tedy z doby, kdy zasedal v dozorčích radách ČEZ, ČEPS nebo připravoval k privatizaci Vítkovice Steel. Tyto kontakty ostatně dlouhodobě hýčká. Koncem loňského listopadu se jako společník potkává ve společnosti Permit (účetnictví, výroba, obchod, služby) s exministrem zahraničí Janem Kohoutem. Kdo hádal, že je Kohout členem dozorčí rady ČEZ, hádal správně.
Ostatně s ČEZ Pecinu pojí i přátelství se sousedem šéfa tohoto energetického gigantu Martina Romana z pražské Chuchle – s lobbistou a statutárem na ČEZ navázaných firem Vladimírem Johanesem. V areálu pražské usedlosti Spiritka, kde Pecina za času svého úřednického ministrování přebýval, spolu velmi často dleli ve vzájemných přátelských rozhovorech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít