Martin Pýcha: Po vejcích zdraží i vepřové

19. dubna 2012, 13:58 - Dalibor Dostál
19. dubna 2012, 13:58

Čeští zemědělci ztrácejí pozice vůči obchodním řetězcům i zahraniční konkureni. To se podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy odráží na stále horším odměňování zemědělců.  

Foto: Robert Sedmík/TÝDEN

O zemědělcích se v posledních týdnech mluvilo hlavně kvůli dramatickému zdražení vajec. Jejich cena se před Velikonocemi vyšplhala na dvojnásobek částky, za kterou je byli Češi zvyklí kupovat. Byl to pro zemědělce dobrý byznys nebo šla větší část zdražení na vrub spekulací ze strany prodejců?

Nárůst cen vajec byl zajímavý jak pro zemědělce tak pro obchodníky. Pro obchodníky však mnohem více, neboť hlavní část nárůstu ceny jde za nimi. Podle Českého statistického úřadu  byly ceny zemědělských výrobců vajec v lednu 2012 průměrně 18,46 korun za 10 kusů, lednová spotřebitelská cena byla 27,39 korun za 10 kusů. V únoru zemědělci dostávali  20,57 korun za 10 kusů, spotřebitelská cena byla 30,60 korun za 10 kusů. Eskalaci cen vajec zachytily až rychlé informace Českého statistického úřadu ze dne 16. březně, kde se uvádí průměrná spotřebitelská cena za 11. týden 51,13 korun za 10 kusů. Z dlouhodobého hlediska to je tak, že nejnižší marže dosahovali zemědělci a nejvyšší marže si přisvojovali právě obchodníci. Zemědělci často svojí cenou nedosáhli ani na své náklady.

Zdražení odstartovalo zvětšení plochy pro nosnice ve velkochovech. Jak rychle se po růstu cen vajec farmářům vrátí investice do zlepšení podmínek pro drůbež?

Návratnost investice je velmi složitě definovatelná. Kdybychom vzali lednovou cenu nebo průměrnou cenu v loňském roce, tak by ta investice byla nenávratná. Pokud budeme hovořit o ceně v březnu 2012, tak by se ta investice mohla vrátit v horizontu 5 až 7 let. U každého chovatele je to ale samozřejmě trochu jinak.

U vepřového masa může být jedním z těchto faktorů to, že se od příštího roku mají na základě požadavků Evropské unie zlepšit také podmínky pro chov prasat. Poroste cena  vepřového?

Růst ceny vepřového masa očekávám, ale spíše než vlivem rekonstrukcí to bude vlivem nedostatku vepřového masa. Vlivem dlouhodobě nízkých převážně podnákladový ceny prasat spolu s eskalací dovozů vepřového masa došlo k likvidaci mnoha tuzemský chovů. Nyní začíná být nedostatek selat i na evropském trhu a jejich cena rychle roste a naši chovatelé tyto výpadky nemohou nahradit. To se za pár měsíců projeví růstem cen i u nás.

Nerostou jen ceny vajec. Máslo se v posledních týdnech mnohde prodávalo za čtyřicet korun. Lze to vysvětlit jen zvýšením DPH za potraviny či velikonočním pečením?

Hlavní podíl na tom má zvýšení DPH u potravin a také politika obchodních řetězců. Cena mléka od zemědělců jde v posledních týdnech významně dolů, na trhu se to ale zatím nijak neprojevilo.

Víte kolik činí marže prodejců u některých mléčných výrobků?

Promítne se růst cen potravin v tomto roce i do růstu inflace či mezd?

Jak se dlouhodobě mění výnosy z prodeje potravin?

Jaké kroky by mohly zastavit pokles zemědělské produkce?

To vše se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku PROFIT, které naleznete až do příštího pondělí na všech dobrých stáncích s tiskem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít