Martin Kujal: Jak stárne svět... - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Martin Kujal: Jak stárne svět…

, Martin Kujal,
Martin Kujal: Jak stárne svět…
Zdroj: profimedia.cz

V současné době žije na zemi zhruba sedm miliard lidí a tempo růstu světové populace se začíná snižovat. Podle odhadů OSN dosáhne obyvatelstvo počtu devíti miliard kolem roku 2050 a poté bude lidský druh už pouze mírným tempem směřovat k předpokládanému maximu kolem 10 miliard jedinců.

V minulosti trápila ekonomy představa, jestli nás svět bude schopen uživit. Malthusiánské přemítání o vyčerpání přírodních zdrojů mezitím ovšem vyšlo z módy. Spíše než velikost populace se demograficko-ekonomickým problémem číslo jedna stala věková struktura obyvatelstva vyspělých zemí. Rozvinutý svět využívá pro zabezpečení na stáří penzijní systém.

Nezapomeňme ale, že na plnohodnotnou státní penzi spoléhají Evropané plošně až od poloviny minulého století. Do té doby bylo zvykem pracovat, dokud to fyzický stav člověka umožňoval. Pak nastala díky fascinujícímu zbohatnutí západní civilizace zajímavá věc. Zatímco se prodlužoval průměrný věk dožití a zlepšoval zdravotní stav populace, snižoval se po dlouhá desetiletí věk odchodu do důchodu. Za posledních dvacet let se střední věk v evropské populaci zvýšil o zhruba pět let.

V případě Německa byl nárůst ještě výraznější (o sedm let na asi 44 roků). Tento vývoj bude nadále pokračovat a odhaduje se, že v roce 2030 bude střední věk v Evropě běžně kolem 45 let, v Německu a také u nás se bude blížit 50 rokům. Podíl ekonomicky aktivních lidí ve věku mezi 20 a 64 lety zde klesne pod polovinu populace.

To bude mít dramatický dopad na trh práce, penzijní systémy a výkonnost ekonomik. V některých zemích je již nyní zřetelný posun průměrného věku odchodu do penze dokonce i za zákonem dané limity. Tento trend bude posilovat s tím, jak bude nevyhnutelně klesat reálná výše penzí. Starší lidé budou ochotni se dále vzdělávat, rekvalifikovat a případně i přijímat nástupní pracovní pozice. Dost možná budeme na pracovním trhu zanedlouho přímo konkurovat vlastním dětem.


Čtěte také:

Důchodová reforma: zájem o 2. pilíř je minimální, Češi se bojí vytunelování

Nečas: Do penzijní reformy se zapojí méně lidí

Důchodová reforma odstartuje: poslanci přehlasovali Klausovo veto


Autor je ředitelem správy fondů J&T investiční společnosti

Ohodnoťte tento článek
Diskuze