Martin Kramář: Zelené potíže a rakouský vzor

27. listopadu 2013, 08:56 - Martin Kramář
27. listopadu 2013, 08:56

Pokud dnes investor chystá jakýkoli větší investiční záměr, musí se psychicky obrnit a připravit se na kolečko nekončících řízení na úřadech. Aby totiž dostal územní rozhodnutí a stavební povolení, musí dostat také „zelenou“ v řízeních zabývajících se vlivy investice na životní prostředí.

Tato „ekologická“ řízení jsou nezávisle na sobě vedena podle různých zákonů zakotvujících náročné požadavky evropských předpisů. Stačí pouhá formální chyba úřadu, a dokončená řízení je třeba opakovat. Systém je těžkopádný a neefektivní.

Takový stav je úrodnou půdou pro obstrukce ze strany nevládních organizací, které jej využívají k blokování investic. To vše přispívá k tomu, že proces získávání všech nezbytných povolení trvá i několik let, což nepochybně brzdí rozvoj infrastruktury v Česku.

Rigidní řešení

Tento komplikovaný systém navíc může být v rozporu s právem Evropské unie, konkrétně se směrnicí o posuzování vlivů na životní prostředí (takzvaném posouzení EIA). Proto také unie zahájila s Českem řízení o nápravě. Pokud k ní nedojde, hrozí sankce a potíže s čerpáním financí z evropských fondů.

Česká republika už navrhla řešení, to však není příliš systémové. Podstatou návrhu je zavedení takzvaného environmentálního povolení. To by se vydávalo v novém řízení, které předchází navazujícímu řízení územnímu a stavebnímu.

V řízení by se izolovaně posuzoval pouze vliv investice na životní prostředí podle zákona o EIA. Zavedla by se závaznost povolení pro navazující řízení. Jednou vydané povolení by se již nemohlo měnit. Povolení by navíc podléhalo samostatnému soudnímu přezkumu stejně jako územní rozhodnutí a stavební povolení.

Pohled za hranice

Návrh ovšem nebere v úvahu, že záměr se v navazujících řízeních průběžně mění, doplňuje a upřesňuje v návaznosti na nové připomínky a vstupy. Tím se samozřejmě mohou měnit i dopady na životní prostředí. Již vydané povolení by se tak v důsledku mohlo vztahovat k neaktuální podobě investičního návrhu a proces vydávání by bylo třeba zopakovat.

Vedle toho se zdá, že by další fáze povolovacího procesu se samostatným soudním přezkumem dále prodloužila a zkomplikovala již tak složitý proces, v jehož rámci jsou běžně opakovány tytéž námitky během různých fází.

Řešení přitom můžeme najít za hranicemi. Rakousko kompletně propojilo jednotlivá řízení. V úvahu tak může připadat spojení některých řízení do řízení územního nebo zavedení jednoho řízení zahrnujícího současně řízení územní, stavební i ekologická. Odpadla by řada opakujících se úkonů. Žadatel by podal žádost, již by mohl v návaznosti na připomínky úřadů a nevládních organizací průběžně měnit. Nebyl by tedy nucen podávat znovu nové a nové žádosti.

Průhlednější a rychlejší

Zakotvily by se i mechanismy standardizace určitých úkonů, což by vedlo ke snížení počtu formálních pochybení ze strany úřadů a zabránilo procesním obstrukcím. Řízení by koordinoval pouze jeden odpovědný úřad, který by musel při svém rozhodování přihlížet k výstupům ostatních dotčených úřadů. Snížil by se i počet prováděných přezkumů.

Další výhodou je, že pokud by soud shledal vady v povolení, zrušil by pouze jeho konkrétní vadnou část. Úřad by pak nemusel opakovat celé řízení, ale jen jeho chybně provedenou fázi. Systém by se tím zefektivnil. Pro veřejnost by byl průhlednější a pro investory rychlejší a úspornější. Vhodné nastavení systému by pak dokázalo zachovat i nezbytnou úroveň ochrany životního prostředí.

Autor je partnerem Advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges


Čtěte také:

Nová příležitost optimalizovat povolování investičních staveb

Významná novela zákona EIA může zkomplikovat život

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít