Marketing v tom nehledejte

24. května 2012, 13:34 - Pavel Hanslíček
24. května 2012, 13:34

V květnu vyvrcholilo české kolo unikátní soutěže, která pomáhá mladým umělcům nastartovat kariéru.

Česko-rakouské vztahy nelze redukovat jen na ekonomiku a politiku. Vzájemné působení, ovlivňování a potýkání probíhá i v mnoha dalších rovinách a jednou z nich je bezesporu umění. A to dobře chápou i podnikatelé. Dokladem toho je soutěž Essl Art Award určená mladým začínajícím umělcům, kterou organizuje rakouský podnikatel a zakladatel sítě hobbymarketů bauMax Karlheinz Essl. Soutěž, jejímž hlavním sponzorem je kromě bauMaxu také pojišťovací koncern Vienna Insurance Group (VIG), se těší velkému zájmu. Do letošního, celkem čtvrtého ročníku se přihlásily přes čtyři stovky začínajících umělců.

Jen pro mladé

Essl Art Award se koná jednou za dva roky a je zaměřena na mladé umělce ze všech zemí, kde působí skupina bauMax kromě Rakouska. Z tohoto důvodu výčet států zařazených do soutěže odráží geografickou expanzi podnikání řetězce. Zatímco první dva ročníky byly vyhrazeny pro umělce z Česka, Slovenska, Maďarska, Chorvatska a Slovinska, tak do ročníku 2009 bylo zařazeno i Rumunsko a toho letošního se poprvé mohli účastnit i bulharští umělci. Základní myšlenkou soutěže je podpora začínajících autorů, i proto se jí smí účastnit pouze osoby, které v roce podání přihlášek do soutěže studují vysokou uměleckou školu. Přihlášené práce posuzuje odborná komise, která v každé zařazené zemi vybírá desítku umělců, jejichž práce jsou pak vystaveny v hlavních městech jednotlivých účastnických států. Vyhlášení vítězů z České republiky se uskutečnilo 30. května v Galerii hlavního města Prahy na Staroměstské radnici, kde budou vybrané práce vystaveny až do 26. června. Návštěvníci mohou obdivovat nejen malbu, ale i prostorové instalace a nová média.

Pozvánka do Vídně

Na slavnostním večeru porota vybrala dva vítěze – Josefa Bareše a Romana Štětinu. Oba tito mladí umělci obdrželi 3500 eur a navíc počátkem letošního prosince budou jejich práce představeny na souhrnné výstavě v Essl Museum nedaleko Vídně, ke které muzeum vydá katalog v angličtině a v němčině detailně pojednávající o všech výhercích soutěže. Jeden ze dvou vítězů v každé zemi obdrží také zvláštní cenu „Vienna Insurance Group Special Invitation“. Oceněný dostává pozvánku k vytvoření nové práce pro výstavu, která se uskuteční v květnu 2012 v centrále skupiny VIG a za tímto účelem obdrží tisíc euro. V případě Česka se laureátem ceny „Vienna Insurance Group Special Invitation“ stal Josef Bareš.

Hlubší motivy

Soutěž Essl Art Award nemá v první řadě sloužit jako marketingová podpora bauMaxu. „Rozhodně to je smysluplný projekt. Navíc se pro ně tato soutěž nedá příliš marketingově využít, o to je to sympatičtější,“ potvrdil týdeníku Euro šéfredaktor měsíčníku pro výtvarné umění, design, architekturu a starožitnosti Art+Antiques Jan Skřivánek. Jeho slova potvrzuje i fakt, že zakladatel bauMaxu Karlheinz Essl a jeho manželka Agnes patří k významným světovým sběratelům umění. Například v roce 2003 je prestižní magazín ArtReview zařadil do žebříčku stovky nejvýznamnějších postav mezinárodní umělecké scény.

Pomoc v začátcích

Kromě zkoumání tvorby nastupující umělecké generace plní Essl Art Award ještě další cíl. Pomáhá nadějným mladým umělcům s nastartováním jejich kariéry. Pro začínající tvůrce představuje totiž účast na výstavě ve významném výstavním prostoru, jako je například zmíněná Galerie hlavního města Prahy, výbornou referenci. A příklady laureátů minulých ročníků Essl Art Award potvrzují, že umělecká komise této soutěže umí vybírat opravdové talenty. Například držitelka první ceny z prvního ročníku soutěže Kateřina Šedá se již stala poměrně uznávanou umělkyní – již se úspěšně zúčastnila prestižních výstav moderního umění, jako je italská Manifesta či německá Documenta a vloni v březnu dokonce dostala od známé londýnské Tate Modern prostor pro samostatný projekt. Stále více ocenění sbírají i další čeští vítězové, jako je Tomáš Džadoň, Ondřej Brody, Eva Koťátková či Jakub Nepraš.

Čeští finalisté Essl Art Award 2011:

Josef Bareš
Jan Brož
Petr Dub
Světlana Fialová
Friederike Höppner
Martina Holá
Edita Pattová
Erik Sikora
Roman Štětina
Viktor Valášek

Kultura, sport i odložené děti

Druhým hlavním sponzorem ceny Essl Art Award je po bauMaxu rakouský pojišťovací koncern Vienna Insurance Group (VIG). Ten se ve střední a východní Evropě podílí na celé řadě projektů z oblasti společenské odpovědnosti. Podporuje například charitativní projekty na pomoc dětem a mladým lidem žijícím na ulici nebo maďarskou nadaci Bátor Tábor organizující letní tábory pro chronicky nemocné děti z Maďarska, Česka, Slovenska a Polska. Další oblastí, na které se VIG zaměřuje, je umění. Zde kromě Essl Art Award VIG pořádá ve své vídeňské centrále Ringturm celoročně sérii výstav z oblasti architektury. Rozsáhlé programy společenské zodpovědnosti mají i dceřiné firmy VIG v jednotlivých zemích a ani Česko, kde rakouská skupina vlastní čtyři společnosti (Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny a VIG Re), není výjimkou. Například Kooperativa pojišťovna podporuje obecně prospěšnou společnost Pomocné tlapky, která vychovává a cvičí asistenční psy pro tělesně hendikepované. Prostřednictvím akce „Den pro lepší život“, kdy jeden den pomáhají ve vybraných speciálních zařízeních, se do sociálních aktivit zapojují i samotní zaměstnanci. Dále Kooperativa sponzoruje řadu kulturních akcí, zejména mezinárodní hudební festival Český Krumlov a skupinu Čechomor. Ostatní členové skupiny VIG většinou podporují neziskové organizace a dobročinné projekty v souvislosti se zaměřením své pojišťovací činnosti. Česká podnikatelská pojišťovna například finančně přispívá Horské službě České republiky a organizacím BESIP a Nadace Malina, jež se zaměřují na prevenci bezpečnosti v silničním provozu, dále Nadaci Leontinka, sborům dobrovolných hasičů či Svazu lyžařů České republiky. Pojišťovna České spořitelny, coby specialista na životní pojištění, zase sponzoruje přehlídku volnočasových aktivit pro děti a mládež Bambiriáda a vloni například podpořila sociálně-rehabilitační pobyt pro rodiče – vozíčkáře Máma – táta na vozíku, který organizovalo Centrum Paraple.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít