Mark Mobius: V Číně si připadám svobodnější než v USA

04. dubna 2015, 14:38 - Aleš Tůma, Martin Vlnas/Peníze.cz
04. dubna 2015, 14:38

Investujte, když teče krev! Málokdo dokáže využít tuhle poučku jako investiční guru Mark Mobius, který se stará o fondy s majetkem desítek miliard dolarů. V rozhovoru jsme se zaměřili hlavně na dravé asijské trhy. Ty prý mají budoucnost.

S Markem Mobiem, jedním z nejznámějších portfoliomanažerů současnosti, jsme se setkali v atriu pražského hotelu Hilton. Markova drobná postava z davu kravaťáků, kteří se ten den v hotelu sešli, rozhodně nečněla, přesto jsme ho našli okamžitě. Z jeho sytě modrého obleku s růžovým lemováním tak trochu přecházely oči. Byl sebejistý, vlídný a klidný.

„Samozřejmě si mě během rozhovoru můžete fotografovat, s tím počítám. Jen prosím nefoťte, když se budu cpát šlehačkou,“ varoval nás a svá slova podtrhl tím, že si z vídeňské kávy před sebou nabral vrchovatou porci. Vypadal v tu chvíli nesmírně spokojeně…

Zahřívací otázka – pamatujete si z hlavy, kolik peněz je ve fondech, na jejichž správě se osobně podílíte?

Samozřejmě, je to zhruba 48 miliard dolarů.

Jak se vám s touhle myšlenkou spí? Hlavně v dobách, kdy trhy padají…

Když se trhům zrovna nedaří, jsem docela šťastný. Pravda, není to dobré z pohledu objemu peněz v našich fondech, ale pokles znamená příležitost k levnějšímu nákupu. Je zajímavé, jakou mají investoři se svými penězi setrvačnost. Zůstanou ve fondech překvapivě dlouho a k odkupům se rozhodnou, zrovna když vidíme první známky oživení. Tehdy si řeknou Už to nevydržím, jdu pryč!

Mark Mobius: Nikdy jsem ale neřekl, že Čínu nečekají na trase pořádné turbulence. Čekají!

Jednat ve chvílích, kdy ostatní vyčkávají, a vyčkávat ve chvílích, kdy ostatní jednají, není snadné. Jaké povahové vlastnosti by měl mít dobrý portfoliomanažer? Čím se v práci snažíte řídit?

Minimálně stejně důležité jako správné povahové vlastnosti jsou správné informace a přístup k nim. Nesmíte sedět zavření v kanceláři, musíte mluvit s firmami a získávat o nich co nejvíc informací. Z povahových vlastností je to určitě odhodlání a schopnost jít proti davu a dělat něco jinak. To neznamená, že musíte být za každou cenu „kontrariáni“ a jít proti všem. Důležité ale je rozhodovat se samostatně a nepodléhat vnějším tlakům.

Když se bavíme o té originalitě, ve složení portfolia vašeho fondu Asian Growth je vidět výrazně víc thajských akcií než u konkurence. Proč?

Největší část portfolia tohoto fondu je v čínských akciích, Thajsko je ale největší aktivní sázka ve srovnání s indexem. Proč? Protože ze své historické zkušenosti víme, že thajské společnosti dokážou velmi dobře odolávat navzdory častým politickým změnám v zemi. A že jich v poslední době bylo dost a dost. Ale ekonomický růst je slušný, firmy fungují dobře, takže nevidíme důvod prodávat.

Pojďme k té Číně. Často říkáte, že se tahle země mění k lepšímu, a ačkoliv to bude proces velmi bolestivý, nakonec všechno dobře dopadne. Jste si opravdu jistý? Jestli někdo umí zametat problémy pod koberec, je to právě čínská vláda…

Že se země liberalizuje a směruje správným směrem, je jedna věc. Nikdy jsem ale neřekl, že Čínu nečekají na trase pořádné turbulence. Čekají! Ale když chcete liberalizovat, musíte prostě nechat fungovat trh. A vláda chce povolit vznik nových, soukromých finančních institucí – jedna internetová firma už dostala bankovní licenci. Velké polostátní banky vláda podrží, ale budou pod větším tlakem na výsledky.

Pokračování rozhovoru najdete na serveru Peníze.cz.

Mark Mobius (79)
Výkonný ředitel Templeton Emerging Markets Group a jeden z nejznámějších a nejcitovanějších portfoliomanažerů světa. Přes čtyřicet let se specializuje na rozvojové trhy. Na cestách, hledáním dosud neobjevených investičních příležitostí, stráví víc než 200 dní roce. Procestoval přes sto zemí a sám o sobě tvrdí, že navštívil víc než 16 tisíc společností, aby se přesvědčil, že peníze svých klientů investuje tam, kde budou vydělávat.
Jeho úspěchy mu vynesly nejen respekt kolegů, ale také řadu prestižních ocenění. Mimo jiné ho v roce 2011 Bloomberg Markets Magazine zařadil mezi padesátku nejvlivnějších lidí světa.
Mark Mobius vystudoval ekonomii na Bostonské univerzitě a vzdělání završil doktorátem z politických věd a ekonomie na Massachusetts Institute of Technology. Napsal řadu knih. Mezi nejznámější patří Trading with China, The Investor’s Guide to Emerging Markets nebo Passport to Profits.

Čtěte také:

Mark Mobius: Bankéři euro zneužili

Čínský projekt Asijské banky přitáhl i zájem Polska

Čína vyšetřuje šéfa obří státní automobilky. Zřejmě kvůli korupci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít