Manželé dlužníků pozor: od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu

10. listopadu 2012, 10:20 - Petra Dlouhá, Peníze.cz
10. listopadu 2012, 10:20

Účet manžela či manželky – pro dlužníky oáza klidu a bezpečí. Exekutor na něj nemůže. Zatím. Od příštího roku bude všechno jinak. Zákonodárci sáhli ke kontroverznímu opatření: účet a příjmy manželů vydali navzdory dřívějším verdiktům Nejvyššího soudu napospas exekutorům.

O tom, že nás příští rok čekají v oblasti exekucí velké změny, se hovoří už dlouho. Peníze.cz vás o všem průběžně informují. Jedna novinka však prošla parlamentem v rámci novely občanského soudního řádu téměř bez povšimnutí. Pro řadu rodin, které se potýkají s exekucí jednoho z partnerů, přitom znamená revoluci. Revoluci namířenou proti nim. Končí časy, kdy byl příjem a účet vašeho manžela či manželky nepostižitelný.

Exekutor bude nově moct peníze na vašem účtu zablokovat, i když jste se o dluhy svého muže či ženy nijak nepřičinili a třeba o nich nemáte ani ponětí. Stejně tak se může stát, že vám náhle překvapivě klesne plat či důchod: exekutor totiž bude moct od příštího roku ukrajovat dluh partnera i srážkami z vašich příjmů. Ušetřeny zůstanou pouze zákonem vymezené sociální dávky.

V manželských slibech obsažené „v dobrém i zlém“ a „co je moje, je i tvoje“, tak nabude další a (a ne zrovna příjemné) dimenze.

Hořký start do nového roku

„Jedná se o revoluční změnu, jelikož ustálená judikatura Nejvyššího soudu již několik let zastává názor, že manžel dlužníka nemůže být žalován a nelze na něj nařídit exekuci, pokud předmětný závazek nesjednal. Může-li být exekuce nařízena pouze na toho z manželů, který závazek sjednal, nesmí být druhému z manželů postižen účet ani příjem,“ uvádí právník Ondřej Načeradský z občanského sdružení Společnou cestou. Počet zadlužených rodin v Česku je podle něj alarmující a tato novinka bude pro řadu z nich znamenat velmi hořký start do nového roku.

Do obzvláště prekérní situace se mohou dostat lidé, kteří už s manželem nežijí a o jeho aktivitách, podnikání a případných dluzích nemají ani tušení. Leckoho však dokáže překvapit i partner, který se kterým den co den sdílí stůl i lože.


Čtěte také:

Každý sedmý neplatič má více než jeden dluh

Exekutoři nejspíš přestanou zabavovat domácí mazlíčky


„Osobně si dokážu jen těžko představit, jaké sociální dopady bude mít tato novela v praxi. Informovanost občanů o této novince je zatím v zásadě nulová, a přitom například lidé pobírající důchod musí počítat s tím, že pokud si budou chtít změnit způsob výplaty důchodu, aby nebyl po novém roce posílán na exekucí blokovaný účet, má Česká správa sociálního zabezpečení na vyřízení žádosti tři měsíce,“ pokračuje Ondřej Načeradský. Řada rodin podle něj nemá žádné rezervy, a pokud je novinka zastihne nepřipravené, mohou se dostat do vážných finančních problémů.

Konec výmluv

Zastánci nového opatření však tvrdí, že je třeba udělat přítrž výmluvám dlužníků, kteří díky účtům svých partnerů dokážou peníze před exekutorem schovat a ze svých závazků vůči věřitelům se vykrucují.

Exekutoři přirozeně možnost blokovat účet a příjmy manžela či manželky dlužníka vítají. Usnadní jim práci a umožní snáze uspokojovat nároky věřitele. „Ustanovení týkající se postižení příjmu manžela dlužníka by mělo narovnat dosavadní rozpor mezi hmotným a procesním právem. Stávající stav byl nelogický a nesmyslný, vycházel ze sporného znění zákona a starého judikátu Nejvyššího soudu,“ sdělila nám mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová. Dosud se podle ní v této oblasti opomíjel fakt existence společného jmění manželů. „Příjmy manželů byly z hlediska práva v době trvání svazku společné, avšak soud je nemohl procesně-technicky postihnout. Mzdy tvoří součást společného jmění manželů, stejně jako zůstatky na účtu jsou tedy majetkem obou manželů, tudíž i dlužníka,“ argumentuje mluvčí exekutorů.


Co vám exekutor nesmí vzít ? Spočítejte si své nezabavitelné minimum na kalkulačce od Peníze.cz.


O výklad problému jsme požádali také právníka Tomáše Sokola. Potvrdil, že společné jmění manželů ve vztahu exekuci patří dlouhodobě ke kontroverzním tématům. „Pokud totiž něco dluží jeden z manželů, chce dlužník uspokojení své pohledávky z celého společného jmění, včetně účtu druhého manžela. Obvyklá námitka je, že manžel, který dluží, by si ‚ukrýval‘ společné jmění na účet druhého. Na druhé straně třeba manželky gamblerů zase tvrdí, že manželovy dluhy ze hry jsou jen jeho věcí. Osobně se ale kloním k tomu, aby dluh bylo možno uspokojit ze všeho, co patří do společného jmění manželů – a to jsou příjmy obou manželů získané za dobu trvání společného jmění manželů. S možnými výjimkami, ale skutečně jen výjimkami,“ shrnuje Tomáš Sokol.

Ombudsman ve změně nevidí problém, Člověk v tísni ano

Problém v nových pravidlech nevidí ani úřad ombudsmana Pavla Varvařovského. „Uvedená změna fakticky umožňuje zajistit proveditelnost postižení majetku ve společném jmění manželů, které občanský soudní řád už ve stávající podobě předpokládá. I nyní je možné vymáhat výlučný dluh jednoho z manželů vzniklý za trvání manželství postižením majetku náležejícího do společného jmění manželů. Nejvyšší soud sice dovodil, že takto nelze přímo postihnout pohledávku z účtu nebo mzdu manžela/manželky povinného, ale uznal, že peněžní prostředky uložené na takovém účtu, jakož i peníze pocházející ze mzdy manžela/manželky za určitých okolností patří do společného jmění manželů,“ vysvětluje mluvčí veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Exekutor tedy podle ní dosud nesmí prostředky na účtu manžela postihnout přímo, ale může je postihnout jinak – takzvaným přikázáním jiné peněžité pohledávky povinného nebo postižením jeho jiného majetkového práva. V praxi však podle ombudsmanovy mluvčí tento postup nevedl k úspěšnému vymáhání pohledávek.

Jiný pohled na věc má Daniel Hůle z Člověka v tísni: „Tuto změnu hodnotíme jako negativní posun. Teprve budoucí vývoj ukáže, jak se bude v praxi uplatňovat dosavadní judikatura. Obecně lze ale říci, že tato změna představuje poměrně nebezpečný trend, kdy by mohly být exekucemi paralyzovány celé rodiny, nikoli jen jednotliví dlužníci.“

Kritici nové právní úpravy také upozorňují, že vede ke zvláštnímu paradoxu. Zákonodárci totiž místo jednoduché úpravy v občanském zákoníku, kde mohli zkrátka vymezit, že příjem dlužníka a peníze na jeho účtu patří do společného jmění manželů, vymysleli zvláštní pravidlo pouze pro oblast exekucí a vymáhání dluhů. Což může vést k jisté absurditě: zatímco exekutor se k účtu vašeho manžela nebo manželky dostane, vy sami se k němu dostat nemusíte.

Postranní cestičky zůstanou

I když zákonná novinka exekutorům práci zjednoduší, možnosti, jak se uhrazení závazků vyhýbat, zůstanou. „Už dnes je počet dlužníků s exekučně obstaveným účtem vysoký. Zaměstnavatelé už si celkem zvykli, že řada zaměstnanců potřebuje dostávat mzdu v hotovosti. Poměrně masivně se rozvíjí i praxe, kdy zadlužení rodiče fungují přes dětské konto svého nezletilého potomka – i když jde o právně poněkud diskutabilní postup,“ upozorňuje Ondřej Načeradský se sdružení Společnou cestou.

Komplikovanější je to se srážkami z příjmů. „Těm se v zásadě nelze legálně vyhnout, a tudíž manželé dlužníků musí počítat s tím, že jim po Novém roce zůstane jen nezabavitelná část mzdy,“ říká Ondřej Načeradský.

Novinka v pravidlech exekucí může podle Ondřeje Načeradského motivovat lidi k práci načerno. „Nakonec bude na novince tratit státní rozpočet, jelikož z těchto černých příjmů nebudou odváděny daně ani pojistné,“ uzavírá právník Načeradský.

Co na kontroverzní novinku v oblasti exekucí říkáte vy? Za co všechno mají manželé zodpovídat společně? Měly by pro sdílení „dobrého i zlého“, jež si před oltářem slibujeme, platit nějaké výluky?

Článek vyšel na serveru Peníze.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít