Manažerské zmrtvýchvstání Tonyho Haywarda - Euro.cz

Přihlášení

Manažerské zmrtvýchvstání Tonyho Haywarda

, David Klimeš,
Manažerské zmrtvýchvstání Tonyho Haywarda
Zdroj: profimedia.cz

Komoditní gigant Glencore Xstrata naléhavě potřeboval do čela kvalitního manažera. Ne líbivou tvář. To by jinak nenajal nenáviděného Tonyho Haywarda, který v roce 2010 v čele BP zamořil Mexický záliv ropou.

Pamatujete na šéfa těžařské firmy BP Tonyho Haywarda? To je ten, co sliboval, že se s „laserovou přesností“ zaměří na zvýšení bezpečnosti těžby ropy, a pak mu v dubnu roku 2010 vybuchla ropná plošina Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Tragédie si vyžádala 11 mrtvých a pobřeží najednou omývaly odhadem čtyři miliony barelů ropy. Amatérské řešení krize Haywarda brzy donutilo rezignovat z postu šéfa BP.

Tři roky o něm nikdo příliš neslyšel. Nyní se však s velkou pompou vrací do světa toho nejvyššího byznysu. V květnu totiž dokončily spojení komoditní gigant Glencore a těžební společnost Xstrata. A v rámci manažerských bojů o ovládnutí společnosti se na vrchol vyhoupl nemilovaný Hayward.

Manažerský krach

Hayward se proslavil v roce 2010 hláškou: „Nikdo nechce více než já, aby to už vše bylo za námi. Chci zpět svůj starý život.“ A pár dnů na to, kdy ropná skvrna už začala ohrožovat pláže Louisiany, odjel závodit se svou 16metrovou jachtou Bobem na závody na ostrov Isle of Wight. Šéf kanceláře Baracka Obamy Rahm Emanuel tehdy uštěpačně prohlásil: „Chtěl zpátky svůj starý život. Tak už ho zase má.“

Když se pak šéf BP hájil, že si dal jeden volna s rodinou, mnozí obyvatelé pobřežních amerických států reportérům naštvaně odpovídali: „Také bychom si přáli mít alespoň den volna od ropy.“ Starý život nadějného manažera s příjmem čtyři miliony dolarů byl však už nenávratně pryč.

Míra nezvládnutí katastrofy, o které nejprve Hayward tvrdil, že bude mít velmi mírný ekologický dopad, všechny překvapila. Šestapadesátiletý Brit s doktorátem z geologie z univerzity v Edinburghu si totiž prošel nejednou těžkou misí ve firmě. Pro BP hledal ropu v nejzapadlejších koutech země, jako manažer pak v devadesátých letech vedl obtížnou venezuelskou filiálku firmy, kde musel jít dokonce na pohřeb jednomu ze zemřelých dělníků. „Na konci obřadu přišla za mnou jeho matka a začala mě bušit do prsou. Proč jste to dopustil, křičela,“ vzpomínal později Hayward.

Dokonce nebýt jedné katastrofy, nikdy by se nedostal na vrchol BP. V roce 2005 vybuchla texaská rafinerie, zůstalo 14 mrtvých a stovka zraněných. Právě Hayward byl jedním z nejtvrdších kritiků bezpečnostních standardů ve firmě: „Na vrcholu ve firmě neslyšíme, co se říká dole,“ brojil proti vedení tehdejšího šéfa Johna Browna. Nakonec ho v roce 2007 nahradil.

Přesto se sám stal symbolem bezpečnostního hazardu při hlubokomořské těžbě. Plošina Deepwater Horizon vyvrtala v roce 2009 pro BP nejhlubší ropný vrt v historii, o pár měsíců později však výbuch a selhání uzavíracího mechanismu nad vrtem způsobily největší ekologickou ropnou havárii.

Už tak nenáviděnému manažerovi rozhodně nepomohlo ani odhalení, že měsíc před havárií prodal akcie firmy za 1,4 milionu liber, po ní by dostal až o polovinu méně. Hayward tak týden po výbuchu stál proti frontě rozlícených kritiků, která zahrnovala třeba i Baracka Obamu či Warrena Buffetta. 1. října to vzdal a odstoupil.

Rozvod a kompenzace

Stín tragédie provázel Haywarda i potom. Dva roky po katastrofě se s ním po 27 letech společného soužití rozvedla jeho žena Maureen, která ho přitom těsně po havárii vehementně hájila. Jako důvod odluky uvedla Haywardovo „nerozumné chování“.

Ani katastrofa v Mexickém zálivu není uzavřená. Shodou okolností v době oznámení jmenování Haywarda dočasným šéfem Glencore Xstrata se rozhodl pátý americký stát – Texas – připojit k žalobě na BP za výbuch Deepwater
Horizon a chce náhradu škody za vše od menší návštěvnosti parků až po výpadky daní z turistiky.

BP ale nebojuje jen s americkými státy, kterým ropa zamořila pobřeží a poškodila ekonomiku. Někdejší Haywardova firma je tak zoufalá z množství nejrůznějších nároků na kompenzace, že dokonce žádá britského premiéra Davida Camerona, aby intervenoval u Američanů za menší nároky na BP. Jenom za minulý rok společnost vyplatila kompenzaci 100 tisícům firem i jednotlivcům. Tuto patálii už však neřeší Hayward, ale jeho nástupce Bob Dudley, který paradoxně vyrostl v Mississippi, tedy jednom ze států, které nyní BP žalují.

 Tony Hayward

Nový život v Kurdistánu

Hayward sešel v roce 2010 z očí, rozpadl se mu život anglického gentlemana, který s krásnou ženou a dvěma dětmi bydlí v kentském sídle ze 16. století. Ale nevzdal to. Rok se oklepával a pak se znovu pustil do byznysu. Založil investiční společnost Vallares, kterou mu zafinancoval Nat Rothschild, a vykoupil tureckou ropnou společnost Genel Enerji. Vznikla tak nová společnost Genel Energy, pro kterou Hayward získal těžební koncese v ropných polích iráckého Kurdistánu.
Vedle toho se nechal v roce 2011 najmout i jako šéf do Glencore, kde poněkud paradoxně po katastrofě v Mexickém zálivu dohlížel na ekologii a bezpečnost. A právě zde nyní dělá kariéru.

Glencore s Xstratou už obchodoval několik let. Xstrata produkovala komodity, Glencore je prodával. Po dlouhých jednáních se obě společnosti na začátku května sloučily. Vznikl anglicko-švýcarský gigant, který obchoduje více než polovinu veškeré mědi či zinku a výrazné podíly má od pšenice po uhlí.

Oznámené spojení rovného s rovným ale nevydrželo ani měsíc. Akcionáři minulý týden narychlo odvolali z funkce předsedu správní rady Johna Bonda. Především jim vadila série zlatých padáků potvrzených právě Bondem. Vyhodili také lidi z Xstraty a ovládnutí manažery z Glencore korunovali právě dosazením Haywarda do čela. Hayward nicméně prý nechce kandidovat na stálou funkci šéfa komoditní firmy.

„Tony se nechce nechat vyrušit od svého primárního cíle a tím je úspěch Genelu,“ řekl listu Financial Times Julian Metherell, který v Genelu vede finance. Ať už se nakonec Hayward rozhodne zůstat v čele jedné z největších firem na londýnské burze, nebo dosáhne úspěchu se svou těžařskou firmou v Kurdistánu, je rozhodně na nejlepší cestě získat zpět svůj „starý život“, který mu vybuchl před třemi roky spolu s Deepwater Horizon.


Anthony Bryan Hayward

» narodil se 21. května 1957 v jihoanglickém Sloughu

» vystudoval geologii na univerzitách v Birminghamu a Edinburghu » od roku 1982 pracoval pro BP, nejprve jako geolog, pak jako manažer

» od roku 2000 byl finančním ředitelem, v roce 2007 se stal výkonným ředitelem

» v dubnu 2010 výbuch plošiny Deepwater Horizon způsobil nejhorší ekologickou katastrofu

» Hayward se dopustil několika chybných výroků a ještě ten rok odešel z BP

» v roce 2011 se s firmou Genel Energy vrhl na těžbu ropy v iráckém Kurdistánu

» stal se také šéfem bezpečnosti a ekologie v komoditní firmě Glencore

» po spojení firem Glencore a Xstrata se nyní stal ředitelem

» v kentském sídle žil s manželkou Maureen a dvěma dětmi, než se s ním v roce 2012 žena rozvedla

» mezi jeho koníčky patří jachting


Čtěte také:

Šéf BP Tony Hayward: nejvíce nenáviděný manažer v Americe

The Daily Telegraph: Zbavit se Haywarda

Názory odjinud: BP ucpala vrt a vyměnila vedení