Manažeři pro Hilton?

17. července 2008, 12:07 - Martin Rychlík
17. července 2008, 12:07

Vysoká škola hotelová spustí specializované MBA studium

[perex]
Není to běžná vejška. Má jídelnu, v níž studenty obsluhují servírky ze střední hotelové školy. Skládají zde zkoušky z dějin vína, ale nevyrůstá zde jen střední hotelový management. Od září totiž Vysoká škola hotelová (VŠH) spustí i specializované MBA studium pro ty, kteří míří v kariéře výš…

Nenápadná, trochu omšelá škola na bohnickém sídlišti v Praze nevypadá zvenčí na akademického mamuta, jehož navštěvuje 2050 studentů, z nichž 1300 studuje v prezenčním a dalších 750 v kombinovaném studiu. Šest stovek lidí je zapsáno v magisterské formě studia. „Jsme asi třetí nebo čtvrtá největší soukromá vysoká škola. Největší je, pokud se nemýlím, Univerzita Jana Ámose Komenského, pak asi Vysoká škola finanční a správní,“ říká rektor VŠH Štěpán Müller. Dosti výjimečný je i poměr cizinců. Na VŠH jich je plných dvanáct procent. „Ano, máme silný podíl zahraničních studentů. Polovina z toho jsou Slováci, další pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu,“ dodává Müller. Roční školné v prezenčním studiu činí 65 tisíc korun (u kombinovaného bakalářského studia 40 tisíc), nicméně zaplatit si ještě neznamená dostudovat – studijní „úmrtnost“ činí dle výroční zprávy až dvacet procent.
Vyučuje se zde šest bakalářských a tři magisterské obory s různou specializací od ekonomie a managementu po služby či gastronomii. „Máme i specifické předměty, jako je nauka o pivu a víně, someliérství nebo historie lázeňství. To jsou předměty, které k našemu oboru patří. Tím se odlišujeme i od ostatních vysokých škol, neboť takzvaný obor cestovní ruch se už vyučuje asi na 25 školách. Každý, kdo byl s Čedokem u moře, má dnes pocit, že cestovnímu ruchu rozumí,“ říká Müller a naznačuje tak oborový boom. Akreditaci obdržela VŠH, jejímiž vzory byly „hotelovky“ v Haagu a Lausanne, v červenci 1999 jako jedna ze tří prvních soukromých vysokých škol v Česku. „V příštím roce oslavíme deset let existence, takže chystáme řadu akcí na celý školní rok včetně mezinárodní konference,“ těší se Müller. VŠH, jež je držitelkou certifikátu jakosti ISO 9001:2001, má i vlastní výzkumné centrum a od roku 2005 vydává recenzovaný časopis Czech Hospitality and Tourism Papers (CHTP).

Honem pro MBA!

Pro příští školní rok připravila VŠH doplněk k zaběhnutým bakalářským a magisterským oborům. „Zavádíme studium MBA, protože řada absolventů se po určité době strávené v praxi vrací s otázkou, jak by si mohli zvyšovat kvalifikaci,“ říká jednatel a zřizovatel VŠH Miroslav Čertík. A upřesňuje: „Vystudovat obecně zaměřené MBA nikomu neuškodí, ale pro řídící pracovníky hotelových řetězců, pro podnikatele v gastronomii a turismu je výhodnější zabývat se kromě klasických předmětů ve standardizovaných MBA také specializovanými předměty, jež v žádném jiném MBA nenajdou.“ Těmi jsou například Development v hotelnictví, Marketing destinací cestovního ruchu či Systémy řízení jakosti v hotelnictví.
Zájem je prý přiměřený finanční i znalostní náročnosti. „MBA je z podstaty výběrovou záležitostí, která není určena pro každého. Ideální je skupina 20 až 25 zájemců, kteří již mají několik let ve vyšší řídící funkci za sebou. Právě takovou skupinu připravujeme pro zářijové zahájení výuky. Jsem si jist, že v dalších letech se zájem zvýší,“ věří v zářné zítřky Čertík. MBA studium trvá čtyři semestry. Druhé kolo pro podání přihlášek bude ukončeno 31. srpna, přičemž celkové školné činí 255 tisíc korun plus DPH.
V řádně akreditovaných oborech zatím VŠH absolvovalo 1600 lidí; loni opustilo bohnická „škamna“ 481 vysokoškoláků. A kde se uplatnili ti nejzdatnější? Odpovídá rektor Müller: „Vím, že jeden z našich absolventů je v chicagském Hiltonu dvojkou ve vedení. Někdejší studentka vede ve švýcarském pětihvězdičkovém hotelu celé wellness. Úspěšné absolventy máme i v cizině, ale hlavně se prosazují v České republice. Málokterý se dostal okamžitě na špičku, ale už to, že většina lidí z branže dává své děti studovat k nám, má svoji vypovídací hodnotu.“

BOX (levý sloupec):
Firmy „za školou“ CPI Hotels
MIP Group
Plzeňský Prazdroj
Bohemia Sekt
Regata Čechy
Hotel Esplanade
Orea Hotels
Hotel Ambassador
Quo
Pramen: VŠH

(Minirozhovor vedle fotky)
Štěpán Müller
Hotelové MBA i Ph.D.

EURO: V součinnosti s Pražskou mezinárodní manažerskou školou (PIBS) chystáte MBA studium se specializací na hotelnictví. Můžete jej představit? MÜLLER: Domluvili jsme se už loni a začali nabídku inzerovat. Školu PIBS jsem spoluzakládal roku 1991 s docentem Petrem Zárubou, takže k ní mám osobní vztah a vím, že s PIBS nemůžeme šlápnout vedle. A právě tam začali před asi pěti lety nabízet specializované MBA pro zdravotnictví. S námi budou dělat hotelnictví, lázeňství a cestovní ruch. V MBA programu je vždy stejný základ, ale až do jedné třetiny předmětů si můžete studium přizpůsobit. První třídu nemáme plnou; máme tucet závazných přihlášek, ale v září začneme v každém případě.

EURO: VŠH se blíží škole univerzitního typu. Chystáte i doktorské studium? MÜLLER: Máme to v dlouhodobém záměru. Už nyní dáváme dohromady komisi, která by měla zaštiťovat doktorská studia a během roku bychom chtěli požádat Akreditační komisi MŠMT o povolení je nabízet. Absence tohoto vzdělání je překážkou rozvoje školy. Když získáme mladého asistenta, nemůžeme mu nabídnout kariérní růst.

EURO: Kolik pedagogů na VŠH učí? MÜLLER: Už 54 učitelů v hlavním pracovním poměru, z toho tři profesoři, dvanáct docentů. V porovnání s ostatními soukromými vysokými školami máme značný podíl interních pedagogů.

EURO: Neodklánějí se už obory na VŠH od hotelnictví? MÜLLER: Vlajkovým oborem je Hotelnictví – tam je nejvíc studentů a vzniklo jako jediný obor, kolem něhož se vše začalo nabalovat. Ale naší vizí je stát se školou, jež bude nabízet celý komplex vzdělávání ve službách. Nabízíme třeba Management volného času či Krizový management. V září otvíráme Management dopravních služeb, kde chceme školit studenty v oborech silniční, letecké, lodní i vzdušné dopravy, aby mohli ihned nastoupit do firem.

EURO: Má VŠH nějaké sponzory? MÜLLER: Prostředky získáváme výhradně ze školného, protože sponzory sice máme, ale většinou to jsou firmy provázané s naším oborem, takže Bohemia Sekt nám třeba dodává sekt i pro výuku. Řetězec CPI Hotels zase vyčlenil část zařízení jako „koleje“ pro naše studenty.

EURO: Dostáváte od státu dotaci na ubytování studentů? MÜLLER: Ubytovací stipendium je jediné, co naši studenti ze zákona obdrží. To je paradox. Bývala tu Vyšší odborná škola hotelová, která příspěvek dostávala. Tím, že byla zrušena a vznikla vysoká škola, příspěvek odpadl. Myslím, že je to diskriminace. Není důvod, proč by student, který se přihlásí na veřejnoprávní vysokou školu, měl dostávat 70 tisíc korun v neinvestičních prostředcích, zatímco ten, který jde na školu soukromou – ne proto, jak si někdo mylně vykládá, že je hloupější nebo bohatší, nýbrž proto, že jej zajímá oblast gastronomie -, byl víceméně potrestán za svůj zájem.

Štěpán Müller
Je druhým rokem rektorem pražské VŠH po profesoru Jiřím Jindrovi. V letech 1973 až 1979 pracoval v ČSAV, později učil na VŠE, kde mezi roky 1991 až 1994 působil i jako rektor. Byl ve vedení CMC Graduate School of Business, následně zamířil do bankovnictví (IB Austria) a poradenství (CAIB Corporate Finance).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít