Manažer v léčebně

18. září 2008, 11:11 - Pavel Matocha
18. září 2008, 11:11

Šachista není blázen, jen se mu nedaří žít v této společnosti

Šachisté bývají označováni za tiché blázny. Naposledy jsem něco takového zaslechl, když jsme seděli v hlučné žižkovské hospodě. Bylo hodně lidí, piv i překřikování. Jen my jsme tam seděli dobré čtyři hodiny až do zavíračky a nepromluvili téměř ani slovo. Jen jsme posunovali figurky po šachovnici a mačkali hodiny. Měli nás za blázny, ale pivo nosili.
Babí léto v areálu psychiatrické léčebny přilákalo předminulou sobotu do Bohnic stovky lidí, většina si přišla poslechnout si koncerty, brněnská téměř dívčí kapela Budoár staré dámy hrála výtečně. Ještě lépe ale hrál šachista, který celé sobotní odpoledne neúnavně soupeřil s mnoha návštěvníky i pacienty léčebny.
„Tady ten jezdec ale nestál,“ říká protáhlý šachista s cigaretou v ruce a výraznými brýlemi na nose. Hraje najednou proti pěti soupeřům.
„Já vím, já jsem vzal ten tah zpět,“ omlouvá se jeho soupeř.
„Ale tady nestál ani předtím, musíte ho dát o políčko vedle,“ upravuje pozici šachista a přechází k dalšímu soupeři.
Vyhrával partii za partií, za ten den jich byly desítky. Prohrál jen jednou. Přisednout si k volné šachovnici mohl kdokoli, malé děti dostaly po porážce velkou čokoládu. Simultánku přitom nedával šachový profík. V hnědých manšestrových kalhotách a v černé mikině za šachovnicemi v psychiatrické léčebně by asi málokdo hádal top manažera obří banky. Cizinci i našinci, chovanci i návštěvníci, jeden za druhým prohrávali s vrchním ředitelem a členem představenstva ČSOB Janem Lamserem.
Devatenáctý ročník Babího léta, které je součástí Týdnů pro duševní zdraví, spolupořádá občanské sdružení Unijazz, jehož je Jan Lamser členem. Manažer ČSOB hrává šachy na klubové úrovni již desítky let, hrál i v české extralize. V posledních letech ale nejčastěji sedá za šachovnici při simultánkách, byť na opačné straně barikády, než tomu bylo v Bohnicích. Takto se utkal s mnoha špičkovými velmistry, jako jsou třeba Vladimir Kramnik a Boris Gelfand, či s šachovými legendami Borisem Spasským nebo Viktorem Korčným. Letos zesnulý nejlepší šachista všech dob, Bobby Fischer, bývá uváděn za exemplární příklad nenormálního člověka, jehož jednostranná genialita je jinde výrazně kompenzována. Jenže jak říkal jeden z Lamserových soupeřů: „Bobby není blázen, věřte mi.“ To řekl o Fischerovi šachový mohykán Viktor Korčnoj. „Je to jen člověk, kterému se jen nedaří žít s touto společností.“

popisek 1:
Jste v šachu, příteli. Vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Jan Lamser hrál celé sobotní odpoledne simultánku proti pacientům i návštěvníkům festivalu Babí léto v psychiatrické léčebně v Praze v Bohnicích. „Jednu partii jsem nevyhrál,“ přiznal manažer po skončení několikahodinové produkce.

popisek 2:
Jste v šachu, bankéři. S velmistrem Vladimirem Kramnikem, co se stal mistrem světa po vítězství nad Garrim Kasparovem, dokázal vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Jan Lamser uhrát remízu. „Oba jsme hráli špatně,“ komentoval to manažer skromně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít