Management patří i do vědy

01. října 2008, 14:57 - Martin Rychlík
01. října 2008, 14:57

AV potřebuje zmodernizovat, říká nejcitovanější Češka přírodních věd

Možnost, že se po Illnerové stane druhou ženou v čele AV, má profesorka Eva Syková (64). Ve vrcholných pozicích AV nyní žádná žena nepůsobí, podobně si vede Univerzita Karlova. V přírodních vědách působí jen 36 procent žen, v technických dvacet. I to chce Syková změnit. Chce poblíž ústavů AV podpořit výstavbu bytů i mateřské školky pro matky-vědkyně. „Je chybou, že se tomu akademie nevěnuje a nevybuduje prorodinnou strukturu, v zahraničí celkem běžnou,“ říká Syková, jež prosazovala vznik ubytovny a školky pro 27 dětí i v krčském areálu. Výstavba začne příští rok. „Myslím, že bych dokázala vybudovat tým, jenž by zvládl výstavbu ve větším měřítku,“ tvrdí neurovědkyně.

EURO: Pokud se stanete předsedkyní, opustíte nějaké své funkce? SYKOVÁ: Určitě. Například bych se vzdala úlohy v grémiu pro udělování titulu DSc., předsednictví poroty Česká hlava. I další posty bych předala jiným. Předseda AV nemůže být ani ředitelem ústavu, nicméně v Ústavu experimentální medicíny (ÚEM) už máme vytipované dva lidi, kteří by to zastali dobře.

EURO: O kandidatuře uvažoval i váš manžel Josef Syka, jenž do prosince povede Grantovou agenturu ČR. Kdy jste se domluvili? SYKOVÁ: Dohodli jsme se hned první týden, protože nemělo smysl, abychom kandidovali proti sobě. A proč já? AV potřebuje svěží vítr. V posledních deseti letech se vůbec nezměnila. Nereagovala na potřeby společnosti ohledně podpory výzkumu. Krédo profesora Pačese – jehož si vážím a byla jsem tím, kdo ho nabádal, aby kandidoval – znělo, že AV má dělat jen základní výzkum. Mnohokrát to opakoval. To může být jeho názor, nikoli však můj. A není ani v souladu s tím, co prosazuje celý svět, EU i vláda ČR.

EURO: Hovoříte o plánované reformě vědy a výzkumu… SYKOVÁ: Reforma je nezbytná. Ta navrhovaná je v jádru dobrá a nějaké nuance v provádění jsou nyní vedlejší. Reforma být musí. Zda se udělá ve větším nebo menším rozsahu, je otázkou, ale AV nebyla reformě příliš nakloněna. Domnívám se, že pokud měl někdo ve vedení možnost něco udělat, ale neudělal, dá se stěží předpokládat, že to učiní v příštích letech. Nemluvím jen o profesoru Drahošovi, ale o všech. Byl tam i můj manžel, platí to tedy i na něho. Do Akademické rady by měli přijít noví lidé.

EURO: Nepovažujete za hendikep, že jste nebyla místopředsedkyní? SYKOVÁ: Vnímám to jako výhodu. Nemám k nikomu žádné závazky.

EURO: Považujete politiku vlády ve vědě „v zásadě za správnou“? SYKOVÁ: Ano. Jestli to splní, je druhá věc. Deklaruje však, že bude podporovat inovace, což mohu podepsat. Je třeba podporovat výzkum jak finančně, tak zákony a systémy, jež to podpoří - například vytvořením Technologické agentury. To jsem tvrdila už před pěti lety.

EURO: Jste pro aplikovaný výzkum v AV? SYKOVÁ: Určitě. Jádrem výzkumu je bezpochyby ten základní. Ale tam, kde je potenciál k aplikacím, bychom měli alespoň deset procent kapacity věnovat aplikovanému a translačnímu výzkumu. Je nutné mít systém, jaký je v Rakousku či Švédsku - spolufinancování výzkumu ze státních prostředků i soukromé sféry.

EURO: Podporujete, aby komerční subjekty spolupracovaly s ústavy AV při zakládání spin-off firem? SYKOVÁ: Vidím v tom jedinou možnost, jak překonat „příkop smrti“, který existuje mezi vynikajícím vědeckým výsledkem a jeho uplatněním v praxi. To nejde bez spolupráce se soukromou sférou. Dotažení do praxe již nemusejí a často ani nechtějí dělat vědci.

EURO: Jaké máte zkušenosti se zakládáním BioInova s. r. o.? SYKOVÁ: Přestože jsou ústavy AV veřejné výzkumné instituce, převládá na straně akademiků nepřátelské prostředí k zakládání firem s účastí soukromých investorů. Akademické prostředí se musí změnit myšlenkově. Lidé si musejí přestat myslet, že vědcům chce někdo něco ukrást.

EURO: A takový názor v AV vládne? SYKOVÁ: Mezi vrcholnými představiteli. Kandiduji, protože to chci změnit. Nestimuluje to ani soukromé subjekty, aby do výzkumu investovaly. I vědci budou mít prospěch, budou-li jejich výsledky využity. Výzkum v některých ústavech AV by mohl být významně spolufinancován z privátní sféry. V ÚEM máme mnoho investorů, kteří by rádi investovali, kdyby byly podmínky průhlednější. Každý se zarazí. Najmou si právníky, ti jednají, ale přijde otázka: Schválí vám to dozorčí rada? Zřizovatel? Proč to tak dlouho trvá? Myslím, že AV by měla vytvořit oddělení, které by se tím zabývalo. Tři roky jsme se s tím potýkali. Vyškolili vědce, jak zakládat firmy, jednoho jsme dali studovat MBA, ale bylo to zdlouhavé. Tohle vědci nebudou dělat. Ti se mají zabývat výzkumem.

EURO: Přejete si AV více propojit s komerčním prostředím? SYKOVÁ: Je to jedna z důležitých, nikoli však hlavních priorit. Samozřejmě, že pracoviště musejí dělat perfektní výzkum. To je alfa a omega. Ústavy, jež chtějí transferovat výsledky do praxe, by však měly dostat veškerý servis. Potřebujeme zvýšit úspěšnost v získávání projektů z EU. Zřídit agenturu, jakou má INSERM, která koordinaci udělá za vědce.

EURO: Dle mých informací chcete podporovat vznik ústavů AV, nyní jich je 54. SYKOVÁ: Vůbec nereagujeme na to, že vznikají obory, jejichž rozvoj by podpořilo založení specializovaného ústavu, v němž by pracovali odborníci s rozdílným vzděláním. Pokud by se vytvořila významná skupina, měli bychom to podpořit. O několika oborech vím, ale nechtěla bych je uvádět. Potřeba by měla vyjít od vědců samých.

EURO: Dá se uvažovat o Nanotechnologickém ústavu AV? SYKOVÁ: Klidně. Dokáži si představit jakýkoli smysluplný ústav, jenž má obdobu v zahraničí. I v lékařství je mnoho novinek, které by vyžadovaly separátní ústav. Loni vznikl Biotechnologický ústav AV. Akademie jej zřídila celkem bezproblémově. Dle mého to byl dobrý počin a dovedu si představit dva či tři další ústavy, jež by mohly vzniknout.

EURO: Nebojíte se politického nátlaku? Připomeňme dění kolem Pačesovy komise. SYKOVÁ: S politiky se musí hodně hovořit. A AV musí spolupracovat. Mám s nimi celkem dobré zkušenosti. Když se prosazoval zákon o embryonálních kmenových buňkách, byli jsme několikrát v parlamentu a politici vzali naše připomínky v úvahu. Zákon je jedním z nejlepších v Evropě, proto mi nepřipadá, že by nechtěli naslouchat. Myslím, že bychom se domluvili s každou vládou, která bude prosazovat rozvoj vzdělání a vědy.

EURO: Spíše mám na mysli deziluzi. Abyste nebyla svědkem něčeho, co se stalo exministryni kultury Heleně Třeštíkové, která v úřadu pobyla patnáct dnů. SYKOVÁ: Tohle v AV nehrozí. Nakonec je to orgán, který není politický. Předseda je zvolen sněmem, tedy vědci. A ti se na to příliš politicky nedívají. Sněm by mohl předsedu odvolat jen za mimořádné pochybení. Ředitelé resortních ústavů nebo ministři jsou v horší situaci. Žít ze dne na den, že vás někdo odvolá, aniž řekne proč, není příjemné. Myslím, že reforma vědy bude podobná za všech vlád, jež mohou v příštích několika letech vzniknout. My ani jinou šanci nemáme než výzkum a inovace podporovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít