Máme volné dvě miliardy

05. ledna 2010, 12:22 - Martin Horňáček
05. ledna 2010, 12:22

Chceme se stát bankou, říká šéf Moravského Peněžního Ústavu

Loňský rok byl pro družstevní záložny úspěšný. Počet jejich členů se jen za první tři čtvrtletí zvýšil o téměř čtvrtinu na více než 44 tisíc. Velkou část tohoto nárůstu zaznamenaly především velké záložny. „Uplynulých dvanáct měsíců bylo suverénně nejlepším obdobím celé naší historie. Bilanční suma nám narostla téměř o polovinu na 5,6 miliardy korun a počet členů o třetinu na osm tisíc,“ řekl týdeníku EURO Radomír Lapčík, generální ředitel Moravského Peněžního Ústavu (MPU), který spravuje třetinu depozit celého sektoru družstevních záložen a je největším hráčem v této části finančního trhu.

EURO: Čím si vysvětlujete takový příliv členů v uplynulém roce? LAPČÍK: Jde o celou řadu faktorů. Kromě zajímavého úročení sehrálo svou roli také zvýšení pojištění vkladů na sto procent. Navíc je náš sektor regulován v podstatě stejně jako banky, což samozřejmě důvěru klientů posiluje. Budu-li mluvit o našem spořitelním družstvu, hodně sázíme na zlepšování vztahů se střadateli. Proto jsme jako první zavedli Radu klientů, jež se pravidelně schází s vedením MPU. Navíc má u nás každý klient osobního bankéře.

EURO: MPU měl původně jen jednu pobočku ve Zlíně a před necelými třemi lety jste otevřeli novou filiálku i v Praze. Budete pokračovat v expanzi do dalších měst? LAPČÍK: Vstup do hlavního města byl jednoznačným úspěchem – za relativně krátkou dobu existence zdejší pobočky jsme zde nabrali dvě miliardy korun vkladů, tedy téměř stejně jako za čtrnáct let ve Zlíně. Dlouhodobě uvažujeme o otevření dalších klientských poboček v Brně a Ostravě, ale jelikož máme nyní depozit dostatek, tak k tomu určitě nedojde v brzké budoucnosti.

EURO: MPU opakovaně potvrdil, že se chce přeměnit na banku. Jak daleko je tento proces? LAPČÍK: Absolvovali jsme historicky první kontrolu České národní banky, z níž vyplynula potřeba silnější orientace na procesní řízení a zvýšení ziskovosti. Právě profitabilita je klíčová, protože v případě banky vzniká silnější tlak na výnosnost kapitálu. Dosud se náš zisk pohyboval jen v milionech korun. Proto se musíme více obchodně orientovat a výhledově zvýšit výnosnost kapitálu zhruba do pásma mezi deseti a dvaceti procenty. Další podstatný krok směrem k bance představuje postupný růst základního jmění. Letos jsme jej zvýšili o více než čtyřicet milionů na celkových 380 milionů korun. Výše základního jmění půl miliardy korun chceme dosáhnout během dvou následujících let.

EURO: Mluvíte o zvýšení výnosnosti kapitálu na deset až dvacet procent, to znamená zněkolikanásobení zisku MPU oproti současnému stavu. Jak toho chcete dosáhnout? LAPČÍK: MPU právě prochází dlouhodobou změnou strategie. Celých čtrnáct let existence záložny jsme se zaměřovali na růst bilanční sumy. Ta je nyní při téměř šesti miliardách dostatečně velká, aby mohla generovat zajímavý zisk. V současnosti máme na účtech v bankách hotovost kolem dvou miliard korun. Když tyto prostředky postupně přeměníme na úvěry, dostaneme se na zmíněnou výnosnost bez problémů.

EURO: Banky naopak nyní úvěrování poněkud přiškrtily, potenciálních klientů by tedy měl být dostatek … LAPČÍK: Na trhu jistě existuje poptávka po dodatečném financování, ale povědomí o tom, že společnosti jako MPU poskytují úvěry, je malé. Nyní tedy posilujeme komunikaci směrem ke klientům a připravujeme otevření obchodních kanceláří v některých krajských městech, jako jsou Brno, Ostrava nebo Plzeň. Zároveň pracujeme na zlepšování řízení rizik, kde nám radí společnost KPMG. Právě v oblasti risk managementu postupujeme velmi konzervativně – neposkytujeme půjčky vyšší, než je 70 procent hodnoty zástavy. Další výhodou je, že po navýšení kapitálu můžeme jednomu klientovi poskytnout úvěr až do výše sto milionů korun, což opět rozšiřuje naše obchodní možnosti.

EURO: Jak vypadá současné úvěrové portfolio a na jaké klienty cílíte? LAPČÍK: Půjčujeme jak firmám z oblasti výroby a služeb, tak majitelům nemovitostí. Obecně se zaměřujeme na případy, kde je třeba individuální přístup. Slovo individuální je velmi důležité. Díky naší velikosti nemusíme postupovat tak schematicky jako banky a neexistuje u nás černá listina odvětví. Proto nadále úvěrujeme řadu menších developerů, kteří u bank nyní často nemají šanci. Když ale vidíme, že mají za sebou úspěšnou historii a dobrý projekt, nebojíme se jim poskytnout peníze. Za celou historii MPU jsme tak profinancovali desítky developerských záměrů, v současnosti úvěrujeme například projekty v Brně, v Praze, ale také na Plzeňsku a Liberecku. Projekty dokážeme správně odhadnout, což potvrzuje i skutečnost, že z několika stovek zastavených nemovitostí jsme jich dosud nemuseli vynuceně prodat ani deset.

EURO: Mluvíte o developerských projektech. Je již krize tohoto sektoru v Česku zažehnána? LAPČÍK: Blížíme se do fáze, kdy by se trh s nemovitostmi mohl pomalu rozhýbat. Prodávající jsou již ochotni snižovat ceny, dojde tedy k oživení poptávky. Například v centru Prahy tento rozdíl mezi očekáváním prodávajících a kupujících stále činí v některých případech až 30 procent. Přitom zcela zřetelně vidíme, že v Česku stále existuje řada investorů hledajících zajímavé nemovitosti, kteří však čekají na snížení cen. Na nás se takové osoby pravidelně obracejí a zjišťují, neprodáváme-li něco z našich zástav. Některé z těchto investorů dokonce financujeme.

EURO: MPU se nevěnuje jen podnikání, ale snaží se část vydělaných prostředků vracet společnosti. Můžete popsat, o jaké projekty se jedná? LAPČÍK: Spolupracujeme s chráněnou dílnou Ergo ve Zlíně, kde se odlévají krásné svíčky. My je používáme jako dárky pro naše klienty. Tento přístup jsme si vybrali záměrně – nechtěli jsme jen prostě někam dát peníze, ale naopak umožnit postiženým, aby se aktivně zapojili do nějaké smysluplné činnosti. Naše objednávka svíček byla tak velká, řádově šlo o stovky kusů, že v Ergu museli pracovat i o víkendech. Sám jsem dílny opakovaně navštívil a bylo vidět, že když hendikepovaní lidé věděli, že vyrábějí pro konkrétního zákazníka, práce je opravdu bavila, a tomu odpovídala i atmosféra. Kromě sociální oblasti se zaměřujeme především na školství. Se zlínskou Univerzitou Tomáše Bati jsme spustili projekt Nadaní studenti, na jehož základě přijímáme studenty na praxi, a spolu s dalšími významnými regionálními firmami, jako je například Barum Continental, organizujeme přednášky manažerů přímo ve škole. Programu se účastní 25 studentů pátého ročníku, na stáži v MPU jich bylo pět a z toho dva jsme již zaměstnali. Také jsme partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze.

*
BOX
Radomír Lapčík** (40)
Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Moravský Peněžní Ústav. Vystudoval VUT v Brně a obchodní právo na Nottingham Trent University. Nyní pokračuje doktorandským studiem na Fakultě managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ve finančnictví působí více než čtrnáct let a je členem představenstva Zajišťovacího fondu družstevních záložen. V roce 2009 získal ocenění Podnikatel roku Zlínského kraje udělované Sdružením podnikatelů Zlínského kraje. Jako valašský patriot podporuje již více než deset let projekt Valašské království. Ve volném čase se věnuje zejména turistice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít