Máme vládu. Ó my se máme

10. července 2013, 11:25 - Pavel Páral
10. července 2013, 11:25

Zatím to vypadá, že prezident chce nechat vládnout vládu bez důvěry až do řádných voleb

Rusnokův kabinet dostal jmenovací dekrety od prezidenta Zemana a může začít úřadovat. A my novináři se máme na co těšit. Začnou se totiž dít věci a bude o čem psát a co komentovat. Jiří Rusnok začne shánět podporu pro svou vládu v Poslanecké sněmovně. V současné konstelaci nemá šanci, ale v téhle zemi je možné leccos. I když teď to leccos bude nejspíš trochu ošajstlich. Základ je jasný. Pokud tedy dojde poněkud méně chápavému vedení ČSSD, že předčasné volby jsou možné jen v případě, kdy bude mít Rusnokova vláda důvěru Sněmovny. (Když už mu nedošlo, že volby by už byly nejspíše vyhlášené, pokud by předseda Sobotka neodmítl pověření sestavovat vládu.) Jak sociální demokraté, tak komunisté mají zájem na volbách, které se budou konat co nejdříve. To tvrdí i Věci veřejné Víta Bárty, i když zatím netušíme proč, protože s těmito volbami končí. Ale třeba jsou na tom mentálně ještě hůře než sociální demokraté.

Jenže pak je třeba urvat ještě někoho z Kalouskovy stojedničky. Přesněji řečeno alespoň dva kusy. To na českou politickou realitu není až tak moc. Každopádně to v době, kdy je politické přeběhlictví důvodem k uvalení vazby a ubytování v ostravském kriminále, bude asi dost drahé. Pokud se do toho Jiří Rusnok pustí, měl by také on sám nosit v aktovce kartáček na zuby.

Prezident riskuje

Ono to vůbec zatím vypadá, že prezident chce ve skutečnosti nechat vládnout vládu bez důvěry až do řádných voleb. Musí pak mít opravdu pro strach uděláno, protože v tom případě dráždí hada bosou nohou. Podle ústavy je vláda odpovědná Sněmovně, a tudíž nečinností způsobit to, že zde bude vláda sněmovnou nekontrolovatelná a neodpovědná, je zralé podle současné dikce ústavy jednoznačně na vyvolání impeachmentu. Půjde prezident do rizika, že ve funkci nedožije ani roku a dne?

A do toho bude probíhat personální čistka na státních institucích i firmách. Přístup ke zdrojům na financování volebních kampaní politických stran je důležitá věc. Ale opět v současných policejních podmínkách dost nebezpečná. Nehledě na ten křik podřezávaných, který bude slyšet hodně daleko. Fakt už nejsme na počátku století, v dobách, kdy dnešní prezident velel nyní fungl nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové při akci Čisté ruce, kterou odskákal pouze jeho ministr financí Ivo Svoboda. A mimochodem zrovna čerstvě jmenovaný ministr státní kasy by na to měl i vzhledem k zázračnému splacení svých dluhů občas vzpomenout.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Miloš a stojednička

Dobré špatné zprávy

O kachnách a hrdličkách


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít