Máme právo na spravedlivý proces? A je vůbec možné se ho dožít?

10. ledna 2013, 08:53 - Jakub Hodinář
10. ledna 2013, 08:53

Nechci polemizovat o správnosti amnestování toho či onoho. Je to věcí rozhodování soudů. Soudci individuálně posuzují každý případ. Tak jako je zákon obecnou normou, pak i amnestie je v tomto ohledu normou obecného charakteru, kterou je teprve třeba aplikovat na ten který případ. Tudíž je vždy na výkladu soudce, zda ten který případ je způsobilý pro zařazení do kolonky „amnestovat“.

Ale dosti právní teorie. Prezident Klaus je dnes pranýřován za své rozhodnutí udělit amnestii s tím, že osvobozuje obviněné z velkých hospodářských kauz 90. let, pokud soud v případě takových kauz trvá déle než 8 let. A teď se zastavme a zamysleme se. Hovoříme v roce 2013 o kauzách z 90. let. Jak to? Jaktože v těchto kauzách ještě nebylo rozhodnuto? Co dělají soudci celé ty roky? Vždyť měly již celé kauzy připravené a nastudované! Co dělali státní zástupci? Vždyť již dávno soudům předali hotové případy! Co dělali policisté? Vždyť již minimálně před 8 lety měli odevzdat státním zástupcům a ti soudcům hotovou a kvalitně odvedenou práci! Nebo se tak nestalo? Policie pracovala špatně? Státní zástupci pracovali špatně? Soudci a soudy pracovaly (a pracují) špatně?!

Dámy a pánové, pokud by všichni pracovali tak jak měli, důkazy byly skvěle připraveny a obžalovaní byli opravdu vinni, jak to, že soudy ani za 8 a více let nedokázali rozhodnout? Vždyť na lavici obžalovaných sedí, před zákonem stále ještě nevinní, lidé. Kde je právo na spravedlnost a spravedlivý proces? Je osmiletý proces spravedlnost, anebo trest bez soudu?

A ptejme se dál. Podívejme se na západ od našich hranic. Kde v západní Evropě trvají soudy hospodářských kauz 8 a více let? A ještě lépe, podívejme se do USA. Jak dlouho trvají soudy v takovýchto kauzách ve Spojených státech? Rychle. Velmi rychle. A to se bavíme o Spojených státech, kde je podobných kauz mnohem víc a hlavně mnohonásobně větších a složitějších (vezměme si třeba velké ekonomické kauzy z Wall Street, které měly dopady na celou globální ekonomiku). Všechny jsou vyřešeny. A proč tomu tak je? Úředníci, policejní šéfové a soudci v USA jsou voleni. Jsou voleni podle výsledků své práce. Pokud by soudy v USA trvaly tak dlouho jako u nás, rezignovali by již dávno všichni odpovědní úředníci, policisté či soudci. Anebo by již dávno nebyl nikdo z nich do svého úřadu znovu zvolen.

A co u nás? Politici křičí, že „tuneláři“ mají být propuštěni kvůli svévoli prezidenta. Jsou politici těmi, kdož mají právo vyřknout ortel o vině a trestu? Ne, proto jsou tu soudy! Ale kdo je odpovědný za to, že soustava policie, státních zastupitelství a soudů nefunguje a nectí se právo na spravedlivý proces (tedy i přiměřeně dlouhý proces)? Politici! A nejen Ti ze stávající vlády, ale i ze všech vlád od konce 90. let.

Prezident udělal jediné. Pouze konstatoval fakt, že podle evropských standardů soudy nemohou trvat více jak 8 let, neboť se tím porušují lidská práva, a v rámci svých pravomocí jednal. Co by měla udělat politická reprezentace? Měla by se zamyslet se nad tím, proč v našem státě nefungují soudy a orgány činné v trestním řízení, a začít konečně pracovat, neboť jsou za celý tento stav zodpovědní.

Co by měla udělat prezidenta kritizující Unie státních zástupců? Zamyslet se nad tím, zda náhodou její členové, tj. státní zástupci, neodvádí špatnou práci a neměli by požádat o uvolnění z úřadů z důvodů vlastní neschopnosti. Co by měli udělat občané? Zastavit se, zamyslet se proč se zrovna před prezidentskými volbami vede tato debata a zda by se neměli ptát svých volených zástupců proč dopustili, že soudy a spravedlnost v této zemi nefunguje. Ne kritizovat prezidenta v předvolebním čase za to, že poukázal na fatální chybu v celém systému České republiky.

A mimochodem, velmi aktivní jsou nyní advokáti, kteří píší žaloby k ústavnímu soudu proti prezidentovi a křičí. Zeptejme se také proč. Amnestií totiž byli „postiženi“ jejich dlouholetí klienti, kteří jim celé ty roky museli platit náklady za mnohaleté soudní řízení. Hezké živobytí a teď najednou skončilo. To je ale škoda, že?


Čtěte také:

Klaus: Kritika amnestie je útok na mě

Celé Evropě se uleví, vítají Klausův odchod Financial Times

Rychetský: Před amnestií selhali lidé kolem Klause i Nečase


Autor působil na Úřadu vlády ČR a ministerstvech školství či dopravy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít