Malým emisím se nedaří

05. března 2010, 13:47 - Karel Zaoral
05. března 2010, 13:47

IPO o velikosti kolem miliardy korun potřebují vlastní obchodní systém

Letošní příchod společnosti KIT Digital na pražskou burzu (BCPP) opět prokázal, že hlavní burzovní trh SPAD není vhodný pro malé emise. Je to jednoznačně vidět na objemech obchodů, které jsou ve srovnání s velkými a likvidními tituly téměř nulové. Struktura české ekonomiky nevytváří příliš mnoho firem, jejichž hodnota by dosahovala desítek miliard korun. Kandidáty na primární emise jsou však právě firmy s daleko menší cenou – v jednotkách miliard korun. Těch je naopak v Česku poměrně hodně. Chybí ale vhodný trh, na němž by se s akciemi KIT Digital, AAA Auto, VIG a podobnými mohlo efektivně obchodovat.

Nejlikvidnější? Systém pro podporu trhu akcií a dluhopisů (SPAD) je nejvýznamnějším segmentem BCPP. V jeho rámci se obchoduje s cennými papíry vybraných podniků, které by měly patřit k nelikvidnějším a nejobchodovanějším. Většinu obchodů ve SPAD realizují korporátní investoři, typicky finanční instituce či penzijní fondy. Ty mají zájem nakupovat velké množství akcií daného titulu. Samozřejmě pouze takových, jakých je možné se rychle zbavit. „Každý titul navíc je pro burzu přínosem. Je však pravda, že malé emise se pro SPAD nehodí. Daleko více by jim svědčil jiný systém, například KOBOS,“ komentuje situaci na burze analytik Atlantiku FT Patrick Vyroubal. Tím, že jsou malé emise nezajímavé pro velké investory, klesá jejich likvidita. Jakýkoliv větší nákup nebo prodej výrazně pohne s cenou, což je téměř vždy ke škodě investora. Zmíněné tituly proto setrvávají na minimálním objemu obchodů. Například 3. března vykázal ČEZ, největší emise na BCPP, objem téměř tři sta milionů korun. Malé tituly registrovaly za celý den nulový zájem investorů. „O umístění emise do systému SPAD rozhoduje burzovní výbor pro burzovní obchody na základě zájmu členů burzy, tedy obchodníků, obchodovat danou emisi v tomto segmentu. Likvidita menších emisí akcií je samozřejmě nižší ve srovnání s velkými emisemi, nicméně není důvod bránit investorům, aby si mohli nakoupit tyto menší emise i v rámci systému SPAD,“ uvádí mluvčí BCPP Marie Mühlhoferová.

Postupné zahnívání Z grafů vývoje cen AAA Auto, VIG nebo KIT Digital je vidět, že prakticky ihned po emisi či zalistování akcií okamžitě opadá zájem investorů a cenný papír postupně skomírá. Je sice pravda, že v případě AAA Auto šlo o pád vyvolaný divokými pohyby uvnitř firmy a nesrovnalostmi v ekonomice podniku, avšak podobné symptomy vykazují i ostatní malé tituly. Přitom pro BCPP by byl speciální segment pro malé emise výhodou. Jednak by ožilo obchodování s tituly, jednak by burza měla lákadlo pro drobné investory, kterých ve srovnání s Polskem obchoduje v Praze minimum. „Na pražské burze existuje neregulovaný trh MTF, ale obchodníci nemají zájem o ,nedokumentované‘ emise,“ tvrdí Mühlhoferová. Trh MTF se od SPAD liší tím, že veškeré podmínky přijetí, přístupu a obchodování stanovuje pouze burza. „Pro společnosti obchodované na tomto trhu neplatí přísnější pravidla stanovená pro společnosti obchodované na regulovaných trzích,“ vysvětluje sama BCPP podstatu rozdílu mezi regulovaným a neregulovaným trhem. Nic však nebrání tomu, aby malé emise ve speciálním segmentu podléhaly stejné regulaci jako ty velké ve SPAD.

Poláci ve výhodě Jedním z velkých rozdílů mezi pražskou a varšavskou burzou (WSE) je počet primárních emisí, a to zejména malých titulů. V loňském krizovém roce WSE přilákala 38 primárních emisí, což je nejvíce ze všech burz v Evropě. Jejich celková hodnota dosáhla více než 1,5 miliardy eur. Důvodem, proč se Polákům tak daří, je vstřícný postoj státu ke kapitálovému trhu. „Obchodování s akciemi je v Polsku skoro národní sport a počet drobných investorů jde do milionů. Důvod je jasný: v Polsku, při vší liberálnosti kapitálového a finančního trhu byla vždy na prvním místě ochrana investorů,“ uvedl již dříve generální ředitel BCPP Petr Koblic.
Zmíněný MTF trh, případně nějaký jeho klon s regulačním dohledem, je pro malé emise (spekulovalo se o společnostech Ravak, Motorpal a dalších) ideální cestou. Vyžaduje pouze dostatek menších investorů, kteří by se postarali o likviditu titulů. A to je trochu začarovaný kruh, protože dokud nebude s čím obchodovat, nebudou ani obchodníci. Obzvláště pokud mají v paměti tragédii v podobě AAA Auto.

Tabulka:
Primární emise v roce 2009 Burza * Počet IPO * Hodnota v milionech eur
Varšavská burza *38 *1594
NYSE Euronext *36 *1908
Londýnská burza *25 *1660
Lucemburská burza *20 *1296
Nasdaq OMX *11 *66
Pramen: WSE

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít