Malý pokrok v mezích stovkové koalice

19. června 2006, 00:00 - ERICH HANDL
19. června 2006, 00:00

Jasnější obrysy má po minulém týdnu program Topolánkovy vlády. Co by znamenal, pokud se v budoucnu stane oficiálním ministerským dokumentem, pro podnikatelský sektor? Nejdále je dohoda o snížení daní, která ale potvrdila obavy živnostníků, že bude kompromisem mezi současným systémem a rovnou daní.

Lidovci a zelení sice kývli na rovnou daň, ale jen u platů a firemních zisků. Nejasná je také výše sazby, na patnáct procent asi budeme muset zapomenout. Firmám by se ale každopádně mělo ulevit. Sazba bude totiž určitě nižší než současných 24 procent, které platí ze zisku.

Malí živnostníci ale stále musí čekat, jak se vyvinou jednání o odvodech na sociální a zdravotní pojištění. Daně totiž už teď optimalizují a to, co jim drtí palce, jsou právě další povinné odvody. O zavedení stropů pro odvody se zatím nemluvilo, ale z kuloárů se proslýchá, že ještě mají šanci. Tvrdý boj se vede o sazby DPH. Už teď je zřejmé, že jednotná výše nebude. Nadějné to ale po minulém týdnu mají hoteliéři, protože se zdá, že lidovci prosadí, aby ubytovací služby zůstaly v nižším tarifu.

Kolem ostatních témat je zatím mlhavo. Na registrační pokladny, švarcsystém a změnu zákoníku práce zatím neměli koaliční vyjednavači čas. Takže to vypadá, že půjde o mírný pokrok v mezích slabé koalice. Už minulý týden program „změkl“ a bude ještě hůře. Reformisté pod tlakem povolební situace ustupují a jsou ochotni téměř k jakémukoli kompromisu, jen aby se mohli chopit moci. A to jsou zatím ještě diskuze mezi pravičáky, vyjednávání o případné podpoře se sociálními demokraty teprve začnou…

Tento týden nás tedy čeká dokončení koaliční smlouvy, budeme už vědět mnohem více o budoucím programu. Do šesti týdnů se pak odehraje hlasování o důvěře. Topolánkova vláda reformní nebude, ale je pro byznys určitě lepší než současný stav. A pro živnostníky a majitele firem rozhodně přínosnější, než kdyby se moci chopil Jiří Paroubek s podporou komunistů. Taková vláda by se opírala o zaměstnance a důchodce, kteří vždy rádi vidí, když z podnikatelů teče šťáva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít