Malý, ale šikovný

09. listopadu 2007, 11:43 - Mgr. Rudolf Marek
09. listopadu 2007, 11:43

Digitální televizi je možné instalovat i do počítače

Až dosud jsme se v našem seriálu věnovali pouze tomu, jak přijímat digitální vysílání za co nejméně peněz pomocí klasické televize, případně za více peněz integrovanou digitální televizí (IDTV) bez jakéhokoliv dodatečného zařízení. Většina současných digitálních televizorů je konstruována jako kombinované přijímače digitálního i analogového vysílání, ale raději bych se při jejím nákupu v obchodě na to pro jistotu přeptal.
A nyní něco pro pokročilé: Digitální televizi je možné instalovat i do počítače prostřednictvím přídavné DVB-T karty. Ta umožňuje nejen sledovat televizi, ale i nahrávat pořady na pevný disk, případně využívat další digitální služby. Pro notebooky jsou k dispozici moduly, které se k počítači připojují přes USB nebo DVB-T adaptéry. Většinou ale televizní obraz nepokryje celý monitor. Existují však i karty, které dovedou přijímat analogové i digitální vysílání, pokryjí obrazem celý monitor a ještě umožňují funkci obraz v obraze (PIP). Například karta Typhoon DVB-T Duo obsahuje duální tuner umožňující příjem digitálního pozemního i analogového signálu. Televizní pořady je možné sledovat mobilně, bez ohledu na momentální pokrytí digitálním vysíláním, pomocí jedné karty. Karta má dva anténní vstupy, jeden pro anténu určenou na analogový příjem a druhý pro anténu na příjem digitálního signálu. Software umožňuje nahrávání digitálního videa v reálném čase, nahrávání analogového videa do formátu MPEG 2, časové programování nahrávání, odložené přehrávání nebo uložení. Součástí výbavy je také malá prutová anténa, lze samozřejmě použít i standardní TV antény.
Německá firma Technotrend ale zpětným postupem od počítačových DVB-T karet vymyslela miniaturní set-top box k televizorům, který se vejde do dlaně a tvoří jej pouze nástavec na zástrčku SCART. Jeho cena okolo dvou tisíc korun se neliší od ceny stolních digitálních přijímačů a podle testu serveru Digitální televize.cz přes svou miniaturní velikost obsahuje softwarově to samé, a dokonce i více, než plnoformátové stolní přehrávače. Vyžaduje však stejně jako jiné digitální přijímače vlastní zdroj energie prostřednictvím adaptéru. Vedle televizoru se položí jen malé očko s krátkým kabelem, které snímá infračervené impulzy dálkového ovládání. Veškeré menu je pouze na obrazovce.
Světlá budoucnost zřejmě čeká digitální televizi také v malých přenosných přijímačích, protože DVB-T má nižší nároky na velikost antény a její nasměrování. Díky těmto vlastnostem bude možné získat kvalitní příjem i za jízdy v autě nebo ve vlaku. Ale o tom více až v roce 2011, kdy digitální vysílání opanuje Českou republiku. V současnosti má k pozemnímu digitálnímu vysílání přístup třetina obyvatel Česka. Jsou to zejména lidé žijící v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a v okolí těchto měst. Se spuštěním digitálního vysílání z Bukové hory by se dle propočtů Českého telekomunikačního úřadu mělo pokrytí digitálním vysíláním zvýšit na 42 procent populace. V tom nejsou zahrnuti lidé, kteří v příhraničních oblastech chytají německé nebo rakouské programy. Zcela bez možnosti sledovat současnou analogovou televizi bude na konci roku přibližně pět až šest procent obyvatel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít