Málo, ale přece poroste. Agentura S&P odhaduje, že globální ekonomika letos přidá 0,4 procenta - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Málo, ale přece poroste. Agentura S&P odhaduje, že globální ekonomika letos přidá 0,4 procenta

ČTK,
Málo, ale přece poroste. Agentura S&P odhaduje, že globální ekonomika letos přidá 0,4 procenta
Zdroj: čtk/AP

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit 0,4 procenta, napřesrok však zrychlí na 4,9 procenta. Předpovídá to podle serveru televize CNBC nová analýza ratingové agentury S&P Global Ratings. Před koronavirovou krizí S&P letošní růst globální ekonomiky odhadovala na 3,3 procenta.

Investiční banka Goldman Sachs dnes předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států, které jsou největší ekonomikou světa, se ve druhém čtvrtletí propadne o 34 procent. To by podle CNBC znamenalo nejprudší pokles v poválečné historii USA.

S&P předpovídá, že v celém letošním roce americká ekonomika klesne o 1,3 procenta, zatímco v Evropě počítá s dvouprocentním poklesem. Letošní růst čínské ekonomiky agentura odhaduje na tři procenta. To by znamenalo zpomalení na zhruba polovinu z loňských 6,1 procenta, což byl nejslabší růst za posledních 30 let.

S&P je v globálním výhledu o něco optimističtější než Mezinárodní měnový fond (MMF), který minulý týden předpověděl, že světová ekonomika letos kvůli koronaviru klesne. Ještě v lednu přitom MMF očekával zrychlení růstu na 3,3 procenta z loňských 2,9 procenta.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze