Malí řezníci zažívají boom

29. ledna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
29. ledna 2007, 00:00

MALOOBCHODNÍ TRHLoňský rok byl pro obchodníky rokem zvyšování tržních podílů pro velké hráče. Koncentrace trhu bude podle odborníků dále pokračovat. Svůj segment trhu si však nacházejí i malí prodejci.Jejich parketou jsou zejména čerstvé maso, uzeniny a pečivo.

MALOOBCHODNÍ TRH Loňský rok byl pro obchodníky rokem zvyšování tržních podílů pro velké hráče. Koncentrace trhu bude podle odborníků dále pokračovat. Svůj segment trhu si však nacházejí i malí prodejci. Jejich parketou jsou zejména čerstvé maso, uzeniny a pečivo.

Situace na českém maloobchodním trhu s rychloobrátkovým zbožím v žádném případě nepřipomíná stojaté vody. Kolbiště opouští jeden obchodní řetězec za druhým a postupně dochází ke koncentraci trhu.

„V roce 2006 se prudce zvýšil podíl deseti největších obchodníků, kteří nyní mají 63 procent trhu s rychloobrátkovým zbožím. Je to o deset procent více než v roce 2005,“ uvádí Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research. Zatím posledním řetězcem, který vyklidil v Česku pole, se stala Delvita. Jejích 96 prodejen na konci roku za tři miliardy korun koupila společnost Rewe Group, která provozuje supermarkety Billa a diskonty Penny Market.

Delvita tak následuje prodejny Julius Meinl, který prodal předloni téměř šedesát prodejen společnosti Ahold. Loni pak Tesco převzalo jedenáct hypermarketů Carrefour a 27 supermarketů německého řetězce Edeka.

Po všech těchto operacích vzrostly deseti největším obchodním řetězcům maloobchodní tržby v loňském roce o 32,9 miliardy na 261,3 miliardy korun. Loňské tempo růstu tržeb bylo tedy rychlejší než v roce 2005, kdy desítka největších obchodníků zvýšila tržby zhruba o 13 miliard korun.

První místo na žebříčku největších obchodníků loni poprvé patřilo s odhadovanými tržbami 43,5 miliardy korun německé skupině Schwarz, která v Česku provozuje síť hypermarketů Kaufland a diskontních prodejen Lidl. V roce 2005 byla druhým největším obchodníkem. Skupina Schwarz na prvním místě vystřídala společnost Makro Cash&Carry, která loni s tržbami 38,3 miliardy korun skončila až na čtvrtém místě. O druhé a třetí pořadí se s tržbami 38,5 miliardy korun dělily obchodní řetězce Ahold a Tesco. V roce 2005 byl Ahold třetí a Tesco páté.

ČESKO OPUSTÍ I DALŠÍ ŘETĚZCE

Tržní podíly obchodních řetězců se v Česku podle Skály začínají dostávat na standardní evropskou úroveň. Řetězce proto budou muset bojovat o zákazníky i jinými zbraněmi, než jsou jen ceny. Skála zmínil například kvalitu a čerstvost nabízených potravin. „Lze také očekávat další fúze, stejně jako tomu bylo v minulých letech,“ dodává Skála, který zatím nechce tipovat, kteří další velcí obchodníci Česko opustí. „Do poslední chvíle je to vždy otevřené,“ podotýká.

Zajímavé věci se na českém trhu dějí také z pohledu malých prodejců. Celkově sice tržní podíl těchto prodejen klesá, ale tento pokles je již daleko méně strmý, než tomu bylo v devadesátých letech. A navíc existují i segmenty, kde se drobní podnikatelé prosazují čím dál tím více. Nejlepším příkladem tohoto trendu je zejména maso a masné výrobky. „Čerstvé maso nakupuje v menších prodejnách, jako jsou samoobsluhy či řeznictví, polovina zákazníků. Tento podíl trvale roste již od roku 2003,“ upozorňuje Skála.

HYPERMARKETY STÁLE PORÁŽEJÍ DISKONTY Téměř polovina obyvatel Česka si dojde do malého obchodu koupit také čerstvé pečivo, uzeniny a lahůdky. Naopak u trvanlivých potravin, jako jsou například cukrovinky, čaj, konzervované potraviny, mražené výrobky a nápoje, dávají spotřebitelé výrazně přednost větším formátům. Hypermarket, supermarket či diskont volí v těchto segmentech 70 až 80 procent zákazníků. Při výběru hlavního nákupního místa pro čerstvé potraviny existují však výrazné rozdíly mezi jednotlivými regiony. Zatímco v Jihočeském kraji si dopřeje čerstvé maso u řezníka necelých dvacet procent zákazníků, na Vysočině a ve Zlínském kraji je to téměř šedesát procent lidí, a na Karlovarsku dokonce více než tři čtvrtiny spotřebitelů. Celkově je nejčastějším nákupním místem podle aktuálního průzkumu Shopping Monitor společností Incoma Research a GfK Praha stále se 39 procenty hypermarket. „Preference diskontních prodejen pak mírně vzrostly na 24 procent a supermarket uvádí jako své hlavní nákupní místo 15 procent dotázaných, stejně jako loni,“ doplňuje Skála. Češi se při výběru prodejny, ve které nakupují většinu potravin, řídí hlavně její polohou, cenami a nabídkou zboží. Lidé současně tvrdí, že čerstvost a kvalita potravin je pro ně stejně důležitá jako cena. Zhruba 82 procent zákazníků uvádí, že je pro ně čerstvost a kvalita velmi důležitá. „To v praxi znamená, že na nízké ceny a slevy lze velké množství zákazníků nalákat, ale nekvalitními či málo čerstvými potravinami jich lze mnoho ztratit,“ upozorňuje Skála. Čeští spotřebitelé v průzkumu Incoma Research a GfK Praha celkově nejlépe hodnotili síť hypermarketů Globus, druhou pozici obsadil Kaufland a třetí hypermarkety Tesco. Poté následovaly řetězce Penny Market, Plus Diskont, Albert, Jednota a Hypernova. Do první desítky se dostal ještě Lidl, Globus a Billa. TVRDÝ BOJ PROSTŘEDNICTVÍM TELEVIZE Zajímavým trendem je také výrazné zvyšování výdajů na televizní reklamu ze strany velkých obchodních řetězců. Důvodem je velmi tvrdý konkurenční boj o českého zákazníka. Celkové výdaje obchodníků za televizní spoty se loni pohybovaly ve stamilionech korun, přičemž nejvíce peněz do televizní reklamy loni investovala síť diskontních prodejen Lidl. Podle monitoringu TNS Media Intelligence činily loňské hrubé výdaje společnosti Lidl Česká republika na televizní reklamu bez slev, bonusů a vzájemných obchodů zhruba 179,6 milionu korun. Další místa pak obsadily Ahold, Tesco a společnost Makro Cash&Carry. Několik miliard korun ročně obchodníci v Česku za přispění dodavatelů investují také do reklamních letáků, podle nichž se při nákupu řídí značná část českých spotřebitelů. „Nabídkový leták považujeme za jeden z nejefektivnějších způsobů komunikace se zákazníky,“ uvádí mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Jana Matoušková. HLAVNÍ NÁKUPNÍ MÍSTA POTRAVIN Hypermarkety 39% Diskontní prodejny 22% Menší prodejny 20% Supermarkety 16% Jiné 3% Zdroj: Incoma Research KDE SE NEJVÍC KUPUJE ČERSTVÉ MASO V ŘEZNICTVÍ

kraj podíl

Karlovarský 72,7 %

Zlínský 58,3 %

Vysočina 57,8 %

Středočeský 46,7 %

Liberecký 42,6 %

Praha 40,7 %

Královehradecký 38,3 %

Pardubický 35,9 %

Moravskoslezský 35,2 %

Jihomoravský 32,5 %

Plzeňský 31 %

Olomoucký 30,6 %

Ústecký 22 %

Jihočeský 19,6 %

Pramen: Incoma Research

V ČEM MAJÍ MALÉ PRODEJNY ŠANCI

(udává podíl zákazníků, kteří u daného zboží preferují určitou prodejnu)

zboží pultová malá

prodejna samoobsluha

čerstvé pečivo 16 % 32 %

čerstvé maso 40 % 11 %

uzeniny a lahůdky 30 % 19 %

suché a konzervované potraviny 1 % 20 %

nealko 1 % 15 %

Pramen: Incoma Research

NEJVĚTŠÍ OBCHODNÍ SKUPINY

(podle tržeb v roce 2006, v miliardách korun, předběžné výsledky)

pořadí skupina/firma tržby 2005 tržby 2006

1. Schwarz (Kaufland, Lidl) 38 43,5

2.-3. Ahold (Hypernova, Albert) 36,5 38,5

2.-3. Tesco Stores 22,5 38,5

4. Makro Cash&Carry 37,5 38,3

5. Rewe (Billa, Penny Market) 23,2 25,8

6. Globus 19 20,5

7. Tengelmann (Plus, OBI) 19,2 19,5

8. Geco Tabak 12,5 14,9

9. Spar 11 12

10. Delvita 9 8,8

Pramen: Incoma a časopis Moderní obchod

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít