Malé solární zdroje budou vyňaty z klatby

05. března 2010, 20:25 - Čestmír Klos
05. března 2010, 20:25

Kolaps vyvolaný správcem přenosové soustavy spěje k řešení

Po nedávném doporučení společnosti ČEPS distribučním firmám, aby přestaly přijímat žádosti o připojení nových solárních a větrných zdrojů elektřiny, se začalo počítat, jaké množství žadatelů a s jakými schválenými výkony na připojení čeká. Týdeníku EURO se podařilo získat oficiální čísla ze všech tří distribučních společností. Celkový objem podle týdeníku EURO dosahuje 6000 megawattů. Jak však upozornila mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová Hendrychová, čísla se stále průběžně mění s tím, jak investoři mění své záměry (viz box).
Zároveň se schyluje k „velkému churalu“, na němž se vyjasní přiostřené vztahy mezi státní akciovou společností ČEPS, která spravuje elektrickou přenosovou soustavu, a představiteli fotovoltaického průmyslu i zástupci fotovoltaických a větrných elektráren. Samozřejmě za přítomnosti odpovědných státních úředníků. Iniciátorem setkání u kulatého stolu je Asociace energetických manažerů.

Dotkla se panika občanů? Už předběžnou konzultační schůzku, na níž se koncem února sešli zástupci Czech RE Agency s předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEPS Petrem Zemanem, provázela ochota správce sítě co nejdříve změkčit striktní odklon od připojování nových elektráren. Co nejdřív mají být uvolněny žádosti o instalaci malých fotovoltaických zdrojů. Otázkou zatím zůstává, do jaké výkonové hranice se připojování nových elektráren zcela uvolní. Dosud existuje jediný předěl na hodnotě 30 kilowattů, který je zároveň rozhraním pro výši výkupní ceny. Ta je pro malé zdroje mírně vyšší (12,25 koruny za kilowatthodinu proti 12,15 koruny). Mezi fungujícími solárními elektrárnami do této kategorie patří pouhých osm procent dosud instalovaných výkonů – všeho všudy 39 megawattů podle údajů Energetického regulačního úřadu. Je však možné, že se podaří vyjednat okamžité uvolnění i pro větší systémy až do výkonu sto kilowattů (dvanáct procent výkonu), nebo dokonce až do 200 kilowattů (patnáct procent). Čím menší výkonová kategorie, tím víc investorů sdružuje. Czech RE Agency upozornila správce sítě, že malé fotovoltaické systémy jsou povětšinou instalovány na střechách rodinných domů a podílejí se pouhým zlomkem na celkových výkonech solárních elektráren. Přičemž právě ony vytvářejí značné množství pracovních míst v instalačních firmách. Ředitel ČEPS potvrdil, že malé systémy přispívají ke snížení ztrát při přenosu elektřiny.
Mezi občany, kteří se rozhodli přilepšit rodinnému rozpočtu a přispět rozvoji obnovitelných zdrojů instalacemi fotovoltaických článků na střeše, bylo až dosud minimum spekulantů. Po panice, kterou způsobil zákaz připojování nových instalací, si účastníci rozhovorů nebyli jisti, jestli se i mezi malé investory nepřenese zlozvyk podat si žádost jen tak „pro jistotu“.

Rozluštit diktát spekulantů U velkých projektů je to už dávno na pováženou. Účastníci schůzky mezi managementem přenosové soustavy a zástupci společnosti Czech RE Agency se shodli, že převážnou část rezervací, opravňujících připojit smluvní elektrické výkony k sítím, tvoří spekulace. Nikdo však nedokáže odhadnout, jaký je podíl těchto spekulací a co jsou skutečné investiční záměry. Jakkoli je suma 6000 plánovaných megawattů kvůli předpokládaným spekulacím kdekým zpochybňována, je součtem kladných stanovisek, která vydaly všechny tři distribuční společnosti. A k tomu zaregistrovaných 1700 megawattů z elektráren větrných. Na to, jak s těmito čísly nakládat, však zmíněná schůzka neodpověděla.

Překvapivé sdělení Navzdory opatřením, která vyvolala takový šok mezi solárními podnikateli i mezi lidmi, uvědomujícími si nezbytnost rozvoje obnovitelných zdrojů energie, ředitel Zeman partnery z Czech RE Agency překvapil. Ubezpečil je, že přenosová soustava, kterou ČEPS dispečersky řídí, je schopna přenášet elektřinu z fotovoltaických a větrných elektráren i v případě, že budou instalovány všechny zdroje, pro něž byla dosud vydána kladná stanoviska. A dokonce i výkony významně vyšší. Problém však je, že v rámci České republiky výkon není možné pokaždé spotřebovat. Jako příklad Zeman prezentoval orientační údaje, z nichž mu vyšlo, že maximální akceptovatelný výkon z fotovoltaických a větrných elektráren je o letních víkendech kolem 2000 MW. Odůvodňuje to stabilitou elektrizační soustavy. Tvrdí, že ČEPS nedisponuje dostatečnými zdroji pro vyrovnání kolísavého výkonu z většího množství fotovoltaických a větrných elektráren. Expert Bronislav Bechník z Czech RE Agency považuje tento údaj za značně podhodnocený. A věří, že analýza, kterou si ČEPS za tím účelem objednal, přinese dostatek podkladů k širší diskusi a k lepšímu řešení.

Solární příběh nemá konec Ačkoli celý problém vytanul v souvislosti s opatřením společnosti ČEPS zastavit připojování nových fotovoltaických a větrných elektráren, nazrával dlouho předtím. Atraktivita investic do solárních článků stoupla především kvůli nepřiměřeně vysoké smluvní výkupní ceně, závazné na celých dalších dvacet let. Navzdory signálům prudce klesající pořizovací ceny fotovoltaických článků Energetický regulační úřad trestuhodně otálel s iniciativou změnit zákon. Ten abnormálnost nejen toleroval, ale dokonce ji vynucoval omezením možnosti regulace. Když novelu zákona ministerstvo průmyslu konečně předložilo, poslanci ji strčili na dlouhý čas do šuplíku. Je otázkou, jestli ji na březnové schůzi stačí schválit i ve třetím čtení.
Z tohoto pohledu lze považovat krok správce sítě pouze za zatažení záchranné brzdy. Neboť připojení domácích obnovitelných zdrojů by neměl být žádný problém. „Pokud nás někdo osloví, jsme schopni vyřešit, jak soustavu s obnovitelnými zdroji snadno regulovat,“ vzkazuje Richard Habrych ze společnosti EGÚ Praha Engineering.

BOX:
Společnost ČEZ Distribuce Kladných stanovisek potvrzujících rezervaci výkonu bylo vydáno na celkový instalovaný výkon 4100 megawattů. Na tytéž požadavky o výkonu 4100 megawattů byla už vydána souhlasná stanoviska, kdy provozovatel distribuční soustavy na sebe bere povinnost zařízení připojit. Mluvčí upozorňuje, že stanovisko má platnost 180 dní a automaticky se ze zákona prodlužuje, je-li na zařízení vydáno stavební povolení, územní rozhodnutí, stanovisko EIA a podobně. Smlouvy o připojení se ve společnosti ČEZ distribuce v podstatě rovnají počtu už připojených výroben. Do konce roku 2009 bylo připojeno 3707 výroben o výkonu 173 megawattů.

E.ON Česká republika Uzavřených smluv o připojení je nyní na 513 megawattů. U investorů na 137 megawattů se čeká na zaslání podepsaného návrhu smlouvy. Kladné stanovisko k žádosti o připojení bylo zasláno na celkový výkon 979 megawattů. V „živých závazných žádostech“ je tedy celkem 1629 megawattů. Mluvčí Vladimír Vácha uvádí, že v trvalém či zkušebním provozu je již 298 megawattů. Rozptyl nově zprovozněných výroben se očekává mezi 460 a 755 megawatty. Na konci roku 2010 může tedy být celkový výkon solárních 760 megawattů, podle nejoptimističtějšího investorského scénáře však i 1050 megawattů. Na konci roku 2011 očekává E.ON až 1900 megawattů.

Pražská energetika Zástupce firmy Petr Holubec uvádí jeden megawatt připojených výroben a na devět megawattů jsou vydána souhlasná stanoviska. Z toho pět až šest megawattů připadá na jediný investiční záměr, u něhož není jisté, zda bude realizován.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít