Malé a středně velké podniky: Vlády nás opomíjejí a neodporují

15. listopadu 2010, 14:10 - Profit, TZ
15. listopadu 2010, 14:10

Malé a střední podniky obvykle tvoří 50 % HDP a 60 % pracovních míst v zemi, a proto společnost Regus provedla průzkum mezi vlastníky malých a středních podniků, aby zjistila, jaká je situace v tomto podnikatelském sektoru a co si podnikatelé myslí o úrovni podpory, kterou jim poskytuje jejich národní vlády a instituce.

Foto: Regus

75 % majitelů podniků globálně se domnívá, že vlády zájmy malých a středních podniků většinou přehlížejí, v regionu střední a východní Evropy je to 76 % majitelů podniků, kteří si myslí, že jsou jejich zájmy opomíjeny.

Průzkum zjišťoval názory více než 5 000 podnikatelů v 78 zemích a ptal se jich na vývoj jejich příjmů a zisků a na to, co jim v posledních letech působilo nejvíce problémů a stresu. Posledně jmenované indikátory tvoří základ indexu podnikatelského klimatu (viz mapa), který odráží názory podnikatelů na to, jak snadné je v jejich zemi podnikat. Konkrétně v zemích střední a východní Evropy se tento index z celosvětového hlediska pohybuje mírně pod průměrem, konkrétně 97 bodů v porovnání se světovým průměrem 100 bodů.

74 % respondentů na celém světě a 56 % respondentů ve střední a východní Evropě uvedlo, že banky by měly být přinuceny více půjčovat podnikatelům a malým podnikům, přičemž zdůrazňují, že dostupnost úvěrů je pro podnikatele zásadní. 86 % podnikatelů na celém světě a 77 % podnikatelů v oblasti střední a východní Evropy také uvedlo, že by měly být dostupné státní fondy rizikového kapitálu na podporu podnikatelů a jejich obchodních iniciativ. 72 % respondentů na celém světě a 61 % ve střední a východní Evropě uvedlo, že by měly být zavedeny zákonné postihy za pozdní úhradu faktur, což jasně ukazuje, že udržení cash flow je pro malé podniky na celém světě zásadní problém.

Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus, poskytovatele kancelářských řešení, k tomu dodává: „Přestože jsou malé a střední podniky pro národní ekonomiky velmi důležité, velmi těžko své zájmy prosazují. V důsledku celosvětové krize má tento klíčový sektor ekonomiky problémy se zajištěním kapitálu a udržením cash flow.

Konkrétně více než polovina malých a středních podniků ve střední a východní Evropě si stěžuje na nedostupnost kapitálu a opožděné platby, které začínající podniky během prvních 18 měsíců často položí. Nejnovější směrnice EU týkající se opožděných plateb opravňuje podniky k vymáhání 8% úroku z prodlení za nezaplacené faktury a 40 EUR na pokrytí nákladů za faktury zaplacené po splatnosti, ale zároveň neobsahuje žádné donucovací prostředky, a proto není žádným překvapením, že by malé a střední podniky uvítaly zavedení povinných pokut za opožděné platby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít