Malá Fatra je lyžařský ráj

19. ledna 2004, 00:00 - Připravil JAKUB TUREK, www.horydoly.cz
19. ledna 2004, 00:00

SLOVENSKÝ ZNAK ZDOBÍ TROJE HORY: TATRA, FATRA A MATRA. TO JE VÝZVA PRO KAŽDÉHO LYŽAŘE-TURISTU. VYSOKÉ TATRY JSOU VHODNÉ PRO ZKUŠENÉ HOROLEZCE, MAĎARSKÁ MATRA MÁ SNÍH JEN V KRUTÉ ZIMĚ, ALE MALÁ FATRA SE DÁ PŘEJÍT ZA TŘI DNY NA TURISTICKÝCH LYŽÍCH.

Putování nad strmými srázy s rozhledem na půlku Slovenska

Ale pozor! Malá Fatra je sice kapesní minipohoří dosahující výšky jen něco málo přes sedmnáct set metrů, ale nebezpečí číhá na zasněžené hřebenovce při každém kroku. Hlavní rizika představují úzké hřebeny, převěje, laviny, rychlé zvraty počasí a obtížný návrat do údolí po případné nehodě. Zato ovšem Fatra umožňuje pohádkové putování vysoko nad strmými srázy s dalekými rozhledy na půlku Slovenska a dlouhé prašanové sjezdy.

SLYŠET JSOU POUZE PORYVY VĚTRU… Spali jsme ve stanech na sedle Medziholie, kousek od vyhořelé chaty pod Rozsutcem. Teď stoupáme na Stoh. V lese se boříme i s lyžemi po stehna do řídkého prašanu. Na holé vrcholové pláni naopak sníh není žádný a my bruslíme v ostrém větru po drnech zmrzlé trávy. Na sjezd ke Grúni dokonce lyže bereme na ramena, protože nejsme na ledu schopni uřídit správný směr. Pokračujeme dolů ke sjezdovce a civilizaci ve Vrátné. Je to jediná možnost, jak se dostat z dosahu větru. Při prudkém lesním sjezdu projíždíme prašanové boule až po pás ve sněhu. Vždy čekáme, jestli na druhé straně vyjedeme celí. Nedaří se to. Z jednoho sněhového záhrabu vyjíždí jen jedna lyže. Na druhé lámu vázání. Po další noci ve stanu nechávám zničené lyže v půjčovně a měním je za sněžnice. Prošlapávám ve vánici a mracích stopu po úzkém hřebeni Hromového. Vidět je jen od tyče k tyči. Slyšet jsou pouze poryvy větru, domlouváme se posunky. Z ničeho nic bloudíme! Jsme v lavinových svazích, nevíme, kde je doprava ani doleva, okolo nás se všude sype sníh. Padá tma, nezbývá než postavit stan. Celou noc sedíme na úzké plošince, nohy obuté v lyžácích a zabalené do spacáků klimbají nad propastí, stan se trhá pod nápory větru. Za rozbřesku balíme do batohů, co nám přijde pod ruku. Vítr odnáší zbytky stanu spolu s dalšími věcmi do údolí. Stoupáme a za čtvrt hodiny narážíme na tyče. Naše noční dobrodružství se odehrávalo sto metrů od značené cesty! Máme všeho dost a podél lanovky na Chleb opouštíme Malou Fatru. VÍKENDOVÝ PŘECHOD HŘEBENE

Hlavní atrakcí Malé Fatry je turistický přechod hlavního hřebene od Rozsutce po Suchý vrch. Za dobrého počasí a po pevném sněhu se dá na skialpinistických či telemarkových lyžích nebo turistických běžkách s hranami přejet za dva až tři dny. Většinou se to však protáhne kvůli silnému větru, sněžení a mlze na dvojnásobek. Spát se dá na chatách, ale rozhodně s nimi nelze počítat, pokud si je neobjednáte dopředu. Jedná se o chaty Pod Grúněm, Pod Chlebom a Pod Suchým vrchom. Jistotou na přenocování je stan v batohu na zádech.

SJEZDOVKY PRO VŠECHNY

Malá Fatra má kromě Nízkých Tater nejlepší sjezdovky na Slovensku. Centrem sjezdového lyžování je Vrátna dolina, kde se jezdí v moderním areálu pod Grúněm několika vleky a novou sedačkovou lanovkou. Stará sedačka jezdila na Chleb. Od letoška je však mimo provoz. Další skiareály pro náročné najdete v Lučivné a na Martinských holích. Jednotlivé sjezdovky jsou rozházené po svazích u chaty Pod Suchým, na Klačianskej Magure a především na loukách okolo Terchové. Tam se bez obav svezou i naprostí začátečníci a malé děti.

PRAŠANOVÉ OPOJENÍ

Někde mezi skialpinisty a rekreačními sjezdovkovými lyžaři se pohybují freerideři. Nejde jim ani tak o turistiku, ale občas jsou nuceni od lanovky jít kus pěšky, aby se dostali do strmých žlabů s hlubokým sněhem. V Malé Fatře jsou oblíbeny Révajova mulda z Velkého Kriváně a sjezd z téhož kopce po hřebeni Kraviarske až do Vrátne. Ze Stohu se jezdívá Ritňou. Sněhový žlab z dálky opravdu vypadá tak, jak se jmenuje. Převýšení všech sjezdů v terénu je okolo tisíce metrů, a to znamená, že je určitě nesjedete na jeden zátah.

PRŮVODCE

V roce 2002 vyšel Výber skialpinistických a lyžiarských túr od Slanislava Klauča, který popisuje nejlepší terénní trasy ve všech slovenských horách. V Česku je publikace k dostání v obchodech specializovaných na vybavení do přírody, horolezectví a turistiku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít