Makovice nad samopaly

19. února 2009, 14:45 - Petra Procházková
19. února 2009, 14:45

Do obchodu s drogami v zemi je údajně zapojen i prezidentský klan

Nejsou lepší pěstitelé máku na světě než afghánští vesničané v provinciích Hílmand (50 procent všech afghánských drog pochází odtud), Kandahár či Nimrúz. Jen těžko byste hledali zručnější sběrače opia, než jsou dvanáctiletí afghánští kluci, kteří se předhánějí v tom, kdo si vyrobí lepší nástroj na seškrabávání lepkavé hmoty. Patrně neexistuje produktivnější výrobna na naší planetě, než předvádějí heroinové laboratoře na afghánsko-pákistánském pomezí, kde se ze smrduté hmoty vyždímané z makovic vyrábí bílý prášek – heroin. To je hlavní bohatství Afghánistánu, nejdůležitější surovina, kterou tato země produkuje a bez níž by se asi už dávno zhroutila. Je pro mnohé Afghánce jediným zdrojem obživy, a zároveň zhoubou. Příjmy z obchodování s drogami, jež jsou šikovně proprány v legální ekonomice, tvoří podstatnou část HDP země. Ročně vyrobí Afghánci skoro 900 tun drog. Bez pěstování máku by zřejmě dávno padla i Američany podporovaná vláda prezidenta Hamída Karzáího. Ač to zní paradoxně, makovice mají větší sílu než hlavně samopalů. Zničit je zatím nedokázal nikdo.

NENÍ TO POPRVÉ Podle neověřených informací, které se v poslední době objevovaly v médiích, je do obchodu s drogami zapletena i prezidentská rodina. Především mladší bratr hlavy státu Ahmad Valí Karzáí. Televizní stanice ABC News nedávno s odvoláním na tajné dokumenty Pentagonu uvedla, že právě on dostává pravidelnou rentu od velkých afghánských narkobaronů. S nimi spolupracuje při plánování cest, jimiž jsou drogy přepravovány z Afghánistánu do zahraničí. Kdo jiný než bratr prezidenta má vědět, kde je a není možné s nákladem bezpečně projet.
Jakmile se tyto zprávy objevily v asijském tisku, Ahmad Valí Karzáí vše popřel. „Nikdy jsem nebyl napojen na narkobyznys, nikdy jsem z toho netěžil, nikdy jsem nikomu nepomáhal převážet drogy,“ řekl americkým novinářům, kteří za ním přijeli až domů, do Kandaháru, odkud celá prezidentská rodina pochází. A kde také obchod s drogami výjimečně dobře vzkvétá.
Jenže to není poprvé, co se jméno Karzáí objevilo v tisku v souvislosti s drogami. Už v roce 2006 se novináři odvolávali na americkou vojenskou rozvědku. Oficiálně americké ministerstvo obrany odmítlo věc komentovat, ale také zprávu o propojení Karzáíovců s narkobyznysem nedementovalo.

INFORMACE VE SLUŽBÁCH NEPŘÍTELE Únik tajných informací o rodině Hamída Karzáího, kterého Američané posadili do prezidentského křesla, aby jim pomohl ovládnout nezkrotný Afghánistán, může být stejně tak provokací, jako plánovanou operací tajných služeb. A v neposlední řadě řízenou akcí domácích protivníků Karzáíovců či spojenců al-Káidy a Tálibánu v Pákistánu. Může to být pravda, nebo lež. Sami Karzáíovi bratři tvrdí, že jde o mstu Američanů prezidentovi za to, že je v poslední době příliš kritizuje kvůli velkým obětem na životech mezi civilisty. Avšak ať už má ve zveřejnění prsty kdokoliv, je pravděpodobné, že obsahují část pravdivých údajů. Jak velkou, nelze zatím určit.
Krajně zajímavý je také způsob, jakým se dokumenty dostaly do rukou novinářů. Z Pentagonu je nikdo nevynesl, kdepak. Za 200 dolarů se na jednom z mnoha pouličních orientálních bazarů rozesetých po celé zemi prodávala obyčejná „fleška“. Už dříve novinářům Afghánci nabízeli „tajné“ materiály na nejrůznějších nosičích. Tentokrát se „fleška“ dostala nejdříve do Los Angeles Times. Není jasné, jak se ocitla na bazaru. Americké velení se omezilo jen na tvrzení, že vše pečlivě vyšetřuje. Že by šlo o podvrh, se nikdo ani nezmínil. Vlastně ani afghánský prezident téma, jak se informace ocitly na veřejnosti, moc nerozebíral.

NEPOSLUŠNÍ BRATŘI Bratři Hamída Karzáího jsou jeho citlivým místem. Kdysi za nimi jako mladík přijel do USA, a to oni ho zaučovali do byznysu. Vlastnili síť afghánských restaurací. Nakonec se ale Hamíd stal nejmocnějším z nich. Alespoň úředně. Ovšem rodu společensky vévodí Ahmad Valí, neoficiální lídr jedné kmenové části (Durání) obrovského klanu západních Paštunů (nejpočetnější národnost Afghánistánu). Je to jeden z nejvlivnějších klanů v zemi, z něhož vzešel nejeden panovník. Když se tedy o Karzáíovcích objevily ve světovém tisku zprávy, že spolupracují s narkobarony jako Hadži Azíz a Hadži Sanula, již ovládají Ačinský okrsek provincie Nangarhár – ráje heroinových laboratoří – bylo jasné, že jde o zprávu světového významu. Právě z Nangarháru jdou totiž drogy přes Írán a Turecko do Evropy. Nejen Ahmad Valí, který zřejmě i pomocí narkodolarů financoval prezidentskou volební kampaň bratra, ale i další jména Karzáíových příbuzných se objevila na „drogovém seznamu“. S dodavateli drog do Číny a Turecka má spolupracovat Džamil Karzáí, vzdálenější příbuzný prezidenta a člen Rady národní bezpečnosti. Na tom, že řada Karzáíů pracuje na vysokých postech ve státním aparátu, není v afghánských poměrech nic divného – zařizování výhodných „trafik“ pro členy klanu patří k dobrým mravům. Když nic jiného, tak stačí alespoň křeslo poslance. Na něm sedí další z bratrů prezidenta Abdal Kajjúm Karzáí, jenž je ale zároveň pokládán za jednoho z největších narkobaronů Kandaháru. Zřejmě mu to vynáší víc než spolupráce s americkou firmou Unocal a další legální aktivity. Mimochodem, není lepšího krytí než spolupráce s USA. Kajjúm podniká společně s bývalým americkým velvyslancem v Afghánistánu Zalmayem Khalilzadem. Další z bratrů, Šavali, má údajně kontrolu nad osevnými plochami v Kandaháru, Nangarháru, Uruzgánu, Zábulu, Hílmandu či Paktíji. Hotové drogy pak odtud putují do Evropy přes Írán nebo střední Asii. Zajímavé je, že Karzáíovci údajně perou své narkodolary v Evropě, kde nakoupili řadu nemovitostí. Finanční prostředky ukládají nikoli do afghánských, ale do švýcarských a hlavně německých bank. Sestra Hamída Karzáího žije náhodou v Hamburku.

KLÍČ K NEÚSPĚCHU Aby se ale nezdálo, že veškerý narkobyznys v Afghánistánu drží pod kontrolou pouze rodina Karzáíů. Oficiálně to nikdo nedokázal a stále existuje možnost, že si šířením falešných informací chce někdo s prezidentem vyřizovat účty. Nicméně řada údajů prostě „sedí“. Například to, že přítel Hamída Karzáího Izzatulláh Vasifí byl už v roce 1987 v USA zatčen spolu se svou manželkou za obchod s heroinem. Když se vrátil do Afghánistánu, Karzáí ho v roce 2001 jmenoval gubernátorem provincie Faráh. Prý zde kromě řady dobrých a prospěšných věci zorganizoval i heroinovou laboratoř, jež zásobovala USA. V roce 2007 byl jmenován šéfem protikorupční komise. I další epizoda napovídá, že něco není v pořádku. V roce 2004 afghánští policisté zadrželi v Kandaháru náklaďák s heroinem. Později americké tajné služby oznámily, že poradce prezidenta Karzáího přikázal náklad osvobodit. Za dva roky podobný automobil zadrželi u Kábulu. Podrobné vyšetřování ukázalo, že bodyguard Ahmada Valího Karzáího má na tento náklad velmi úzkou vazbu. Další pátrání bylo ihned zastaveno. Část svědectví o těchto „důkazních příhodách“ pocházela od někdejšího šéfa kandahárské policie, který to prozradil americkým novinářům. Valí ho ihned označil za politického soka rodiny, jenž se tímto šířením lží mstí. Ověřit, kdo lže víc, už asi možné nebude. Bývalého policejního velitele zavraždili střelou do hlavy v létě 2008. Přesto ale Valí tvrdí: „Boxerský pytel jsem já, každý se do mne strefuje.“ Zatím je však tento vlivný prezidentův bratr a jeho tým dokonale nezranitelný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít