Majitelé domů se cítí oklamáni

19. ledna 2004, 00:00 - EVA MARTÍNKOVÁ
19. ledna 2004, 00:00

LIDOVCI A UNIONISTÉ SI SPOLU SE SOCIÁLNÍMI DEMOKRATY NOTUJÍ NAD NOVÝM ZPŮSOBEM DEREGULACE NÁJEMNÉHO. SPOKOJENI VŠAK NEJSOU MAJITELÉ DOMŮ ANI OPOZICE.Celé dva roky zmrazené nájemné se má od 1. 6. 2004 zvýšit o 10 %. Tímto tempem se má zvyšovat po dobu dvou let.

LIDOVCI A UNIONISTÉ SI SPOLU SE SOCIÁLNÍMI DEMOKRATY NOTUJÍ NAD NOVÝM ZPŮSOBEM DEREGULACE NÁJEMNÉHO. SPOKOJENI VŠAK NEJSOU MAJITELÉ DOMŮ ANI OPOZICE.

Celé dva roky zmrazené nájemné se má od 1. 6. 2004 zvýšit o 10 %. Tímto tempem se má zvyšovat po dobu dvou let. Mezitím by se politici na mezirezortních jednáních měli dohodnout, kam až činže porostou. Ministerstvo práce a sociálních věcí má do té doby přijít s návrhem, jak zvyšování nájmů kompenzovat sociálně slabším skupinám. Dohoda je prohrou návrhu o tzv. místně obvyklém nájemném, který již téměř čtyři roky leží na stole všech šéfů, kteří byli v čele ministra pro místní rozvoj. Neshoda návrhu s vládním postojem spočívá ve způsobu výpočtu činží. Zatímco ministerstvo pro místní rozvoj chtělo, aby se do východiska cenové mapy započítávalo i tržní nájemné, vláda si představovala, že by se smluvní nájmy měly odvíjet pouze od nájmů regulovaných, což by podle názoru kritiků znamenalo zachování regulace. Stížnosti majitelů domů na regulaci nájemného již třikrát shledal jako opodstatněné Ústavní soud. Vláda však jeho nálezy nerespektovala a výsledkem je současný stav, kdy výše činží neupravuje žádná zákonná norma. „To, co navrhuje koalice, není dobré ani jako provizorní řešení, natož zákon,“ říká místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Upozorňuje, že vzhledem k očekávané čtyřprocentní inflaci by se nájemné zvýšilo ročně o pouhých šest procent. „Vláda slibovala zákon o nájemném zaručující deregulaci, a nyní hořekuje nad 10% zvýšením ročně. Programově chtěla co nejdéle uchovat faktické zmrazení nájemného,“ říká jiný zástupce sdružení Robert Axamit. ČSSD zřejmě nemíní desetiprocentním zvýšením odměnit každého majitele domu. „Toto maximum by mohl využít jen ten, kdo prokáže, že příjmy z nájmů nekryjí náklady na údržbu a obnovu bytu,“ sdělil novinářům náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. „To je socialistická bezostyšnost,“ reagoval šokovaný Axamit. Majitele domů podporují i senátoři ODS. „Jestli koaliční návrh projde, podáme opět stížnost k Ústavnímu soudu,“ říká senátor Jaroslav Kubera.

(komentář na straně 10)

Navrhované zvyšování nájmů (v Kč)

Třípokojový byt 1. kategorie 75 m 2

město současnost rok 2006

Praha 2800 3750

Brno 2060 2750

Ústí nad Labem 1375 1830

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít