Majitel Koh-i-nooru Bříza: Jsem sluha trhu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Majitel Koh-i-nooru Bříza: Jsem sluha trhu

,
Majitel Koh-i-nooru Bříza: Jsem sluha trhu
Zdroj: Martin Pinkas

My Češi jsme si odvykli sloužit. Přitom i já mám svého šéfa, říká miliardář Vlastislav Bříza.

Podnikatel Vlastislav Bříza je doyenem českého byznysu. Jeho holding Koh-i-noor má většina veřejnosti spojený s legendárními tužkami původem z Českých Budějovic. Jenže podnik se stále ohlíží po nových příležitostech – akvíruje firmy z oblasti automotive, investuje miliony do hotelů. „Hlavně se mě už neptejte na minulost,“ usedá do svého křesla v sídle své českobudějovické firmy třiasedmdesátiletý podnikatel. Pro týdeník Euro hovoří o budoucnosti autoprůmyslu, zelené revoluci, hrozbě amerických cel i o tom, proč se rozhodl nejít do politiky.

Na konci loňského roku Koh-i-noor Machinery ovládla firmu GDK Blow Moulding Machines, která vyrábí stroje pro zpracování plastů. Proč jste se k té akvizici rozhodli?

Tentokrát to mělo původ jinde než naše klasické akvizice z minulosti. Jeden z většinových majitelů společnosti GDK, Petr Kůsa, působí v Průmyslové radě Technické univerzity v Liberci. Shodou okolností se tam seznámil s mým synovcem Robertem Zábojem, a protože jejich firma potřebovala kapitál pro další posun, začali jsme společně jednat a po čase se domluvili.

Trochu to zní jako pomoc firmě GDK, nicméně i vám její byznys zapadá do portfolia.

Pochopitelně. My se díky nim posuneme v technické úrovni a získáme nové know-how. Dnes kdo netvoří přidanou hodnotu, zadělává si na potíže v budoucnu.

Machinery byla ve vašem portfoliu jednou z oblastí, kde vloni bylo znát ochlazení. Není i to důvod té akvizice?

My naštěstí nejsme závislí pouze na automotivu. Protože co se této oblasti týče, jsme v Česku výhradně závislí na vývoji v Německu. Boj o ceny není jednoduchý. Ti, kteří to podcenili, pracovali…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?