Majetková přiznání zatím ne

15. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
15. března 2004, 00:00

NÁVRH ZÁKONA O MAJETKOVÝCH PŘIZNÁNÍCH SE NELÍBÍ ANI UNIONISTŮM, ANI LIDOVCŮM. Ani na další odložený pokus vláda nedokončila projednávání návrhů tří důležitých zákonů, od kterých si ministerstvo financí slibuje účinnější boj proti šedé ekonomice a menší daňové úniky.

NÁVRH ZÁKONA O MAJETKOVÝCH PŘIZNÁNÍCH SE NELÍBÍ ANI UNIONISTŮM, ANI LIDOVCŮM.

Ani na další odložený pokus vláda nedokončila projednávání návrhů tří důležitých zákonů, od kterých si ministerstvo financí slibuje účinnější boj proti šedé ekonomice a menší daňové úniky. Důvodem dalšího odložení je postoj ministrů dvou menších koaličních stran k návrhu zákona o majetkových přiznáních, kteří o něm ještě chtějí diskutovat na koaliční úrovni. „Návrh tohoto zákona v předložené podobě je pro nás nepřijatelný, nepodpoříme ho,“ tvrdili shodně zástupci US-DEU a KDU-ČSL ještě před jednáním kabinetu.

CELÝ BALÍK NAJEDNOU

Podle současného návrhu majetkových přiznání by lidé museli v případě žádosti ze strany finančních úřadů prokazovat původ svého majetku v hodnotě nad 1,5 milionu korun. Podle ministra pro místní rozvoj Pavla Němce (US-DEU) se však nový spor rozhořel o to, zda se přiznání mají týkat i podílů v obchodních společnostech a akcií. Původně se prý předpokládalo, že se majetková přiznání budou vztahovat pouze na nemovitosti, auta a podobné věci. Sociální demokraté, pro které jsou majetková přiznání zásadní věcí, jsou ochotni přistoupit na to, aby se majetková přiznání podávala jen na žádost finančních úřadů, nikoliv automaticky. O tom, čeho by se měla týkat, se však bavit příliš nechtějí. Spor o majetkových přiznáních tak brzdí i projednání registračních pokladen a kolkování lihu. Ministr financí Bohuslav Sobotka chce totiž tyto tři návrhy poslat do parlamentu v rámci jednoho balíku. Vláda by se všemi návrhy opět měla zabývat zřejmě za 14 dní. Předseda vlády Vladimír Špidla považuje soubor zákonů za natolik důležitý, že pro něj budou sociální demokraté v případě nutnosti hledat podporu i u opozičních stran. Místopředseda ČSSD Stanislav Gross dodal, že s jejich schválením koalice „stojí a padá“. Po případném schválení sněmovnou a Senátem by měly začít platit na začátku příštího roku.

BUDOU NOVÉ POPLATKY

Koalice se naopak shodla, že se zřejmě od letošního května zdraží některé správní poplatky. Nedojde k původně uvažovanému zvýšení poplatků za vydání pasů a řidičských průkazů, vzroste však cena přibližně padesáti správních poplatků, které vybírá stát. Více než dvojnásobně se například zdraží poplatek za přihlášení auta. Dalších čtyřicet poplatků vznikne nově - například poplatek za vydání potvrzení, že žadatel není dlužníkem na finančním úřadu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít