Madeira: zelený drahokam uprostřed Atlantiku

25. dubna 2010, 10:00 - Renata Lichtenegerová
25. dubna 2010, 10:00

Nespoutaná příroda plná barev a vůní, nádherné divoké pobřeží, pustá náhorní plošina i spousta hezkých přímořských vesniček. To vše nabízí turistům Madeira, ostrov věčného jara.

Autor: CK Fischer

Za svůj neobyčejný půvab vděčí Madeira vulkanickému původu. Vznikla před několika miliony let, kdy podzemní síly vytlačily nad hladinu oceánu sopečné kužely, jež se noří do oblaků a dodávají ostrovu zvláštní, tajemně podmanivé kouzlo. Úbočí hor již dávno zvětrala, údolí porostla lesy a na úrodné vulkanické půdě pěstují Madeiřané zeleninu, banány, vinnou révu a exotické ovoce všeho druhu.

Madeira patří Portugalsku. Do katalogů cestovních kanceláří pronikla v šedesátých letech minulého století jako „perla Atlantiku“ či „ostrov věčného jara“.

Do kaváren i za památkami

Hlavní město Funchal vás okouzlí svou jedinečnou polohou. Od přístavu se zvedá po okolních svazích jako amfiteátr až do výšky 1200 metrů nad mořem. Slunce se do kopců opírá celý den a v prostoru částečně uzavřeném horami vytváří příjemné teplé mikroklima.

V křivolakých uličkách můžete posedět v kavárnách se zahrádkami. Najdete zde elegantní paláce v koloniálním stylu, na jejichž fasádách se střídá černá a bílá barva a kromě tmavého lávového kamene je zdobí i přepychové balkony.

Ve městě najdete také katedrálu Sé, jež je jednou z mála dochovaných staveb z počátků kolonizace ostrova, či památník prvního správce ostrova Joãa Gonçalvese Zarca.

Místní promenáda je plná stánků s občerstvením. U dlouhého mola vybíhajícího do moře najdete jachetní přístav a z druhé strany pár set metrů dlouhou pláž z černého písku, jež se pozvolna svažuje k moři.

I když vás bohatá madeirská květena bude na ostrově obklopovat na každém kroku, nejlépe si její pestrost a rozmanitost vychutnáte v botanické zahradě právě ve Funchalu. Na ploše osmi hektarů se pohroužíte do království rostlinstva, které tady zastupuje na 2500 druhů, mezi nimi řada původních a také dovezené z celého světa.

Kdyby se vám snad na Madeiře zastesklo po domově v srdci Evropy, vydejte se na Monte, do honosné čtvrti vil a paláců v kopcích nad Funchalem, kde žil několik měsíců ve vyhnanství i poslední rakouský císař a český král Karel I. s manželkou Zitou. Pohřben je v kostele Nossa Senhora do Monte, před nímž stojí jeho socha. Madeiru si oblíbila také císařovna Sissi. Její sochu najdete u pobřeží před hotelem Carlton.

Pláže a přírodní koupaliště

MADEIRA NA TALÍŘI
Do portugalské kuchyně, v níž je jedničkou treska připravovaná na mnoho způsobů, přidala Madeira skvělou lahůdku espada. Podivná úhořovitá ryba s velkou hlavou příliš lákavě nevypadá, ale její maso téměř bez kostí je velmi lahodné. Vyhlášenou specialitou jsou také hovězí špízy espetada, ochucené česnekem a bobkovým listem. Madeirské víno je proslulé. Restaurací najdete na ostrově nepočítaně.

Nevěřte turistickým průvodcům, které vás na Madeiře posílají za koupáním pouze do hotelových bazénů. S vhodnými a přístupnými plážemi je to na ostrově těžší, ale objevíte je, zvláště na jeho jižní straně. Jedna je přímo ve Funchalu, další u městečka Machico. V Calhetě najdete dokonce pláž s navezeným pískem. Výjimečný zážitek vás čeká při koupání v přímořských koupalištích, v bazénech vytvořených mezi pobřežními lávovými skalami. Nejznámější jsou Lido ve Funchalu a komplex v Porto Moniz na severozápadním konci ostrova. Pokud ale na Madeiře zatoužíte po skutečně špičkové pláži, stačí se ráno nalodit na trajekt, jenž vás po dvou hodinách dopraví na ostrov Porto Santo. Ten nabízí devět kilometrů dlouhou pláž jemného žlutého až bílého písku.

Po stopách zavlažování

Úchvatnou madeirskou přírodu nejlépe poznáte, vydáte-li se na výlet po levádách. Jedná se o unikátní zavlažovací systém úzkých kanálků, které převádějí vodu ze severní části ostrova na sušší jih. Toto úžasné technické dílo budovali na Madeiře otroci a trestanci, často v neuvěřitelně obtížných podmínkách. Kvůli čištění a opravám byly podél levád postaveny chodníčky, jež vás zavedou na jinak nedosažitelná, a tak ta nejromantičtější místa ostrova. Levády najdete prakticky na celém ostrově.

Na severozápadě ostrova objevíte jednu z nejkrásnějších pobřežních silniček v Evropě. Vine se těsně kolem skalnatých srázů, prochází krátkými tunely, přes mostky, stoupá vysoko nad moře, aby se za další zatáčkou přiblížila k zpěněným vlnám Atlantiku. Co chvíli budete chtít zastavit, abyste si vychutnali výhled na oceán či srázy hor s malými vinicemi, založenými na terasách. Střechu auta občas pokropí vodopád ze skalního převisu nad silnicí.

Vnitrozemí západní části ostrova tvoří pozoruhodná náhorní plošina Paúl de Serra. Místo zelené barvy trávy vás tady provází nahnědlá vřesoviště a žluté květy keřů hlodáše. Takřka neobydlená, mysticky vyhlížející krajina se ve výšce tisíc metrů nad mořem téměř neustále vznáší v chuchvalcích mraků, které tady honí svěží vítr, jemuž nastavují lopatky vrtule větrných elektráren. Madeira vám v této oblasti nabídne další ze svých mnohačetných podob.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít