Made in Japan

24. března 2011, 16:30 - Mgr. Dáša Hyklová
24. března 2011, 16:30

Následky zemětřesení komplikují výrobu v řadě zemí

V mnoha čínských supermarketech vyprázdnili zákazníci v průběhu posledních dvou týdnů regály se solí. Uvěřili falešným textovým a internetovým zprávám o tom, že jodizovaná sůl je ochrání před možnými následky radiace uniklé z japonské elektrárny Fukušima. Nakupovalo se ve velkém a mnohdy za přemrštěné ceny. V centrální provincii Šan-si se 400gramové balení prodávalo za 2,5násobek původní ceny a v Ťi-linu vzrostla cena soli dokonce pětkrát. Paniku zastavilo až opakované ujištění úřadů, že obyvatelům Číny vzhledem ke vzdálenosti od katastrofy bezprostřední nebezpečí ozáření nehrozí. Následovaly pokuty podnikavým obchodníkům a také upozornění, že by sůl s obsahem jódu musela být konzumována po kilech, aby proti onemocnění z radiace „zafungovala“. Reklamace oklamaných a vystřízlivělých zákazníků stát neuznal, sůl nelze vrátit. A tak si mnohé čínské domácnosti budou muset s jejím nadbytkem poradit samy. I takovou podobu mají následky nedávného zemětřesení v Japonsku, které se přenášejí na jeho bezprostřední, asijské sousedy.

Nejistota i příležitost

Ekonomické dopady japonské katastrofy pociťují mnohé země napříč asijským kontinentem, nicméně odborníci se shodují, že její vliv na celkový hospodářský vývoj regionu celku nebude až tak velký. V průběhu posledních pěti let se totiž Japonsko na jeho růstu podle agentury Moody’s téměř nepodílelo. Na nynější situaci nejvíce doplácejí firmy závislé na dodávkách součástek a materiálů pocházejících z poničené severovýchodní části Japonska. V Thajsku musely kvůli tomu dočasně zpomalit výrobu automobilky Honda Motor Co. a Mazda Motor Corp., podobným problémům čelí i výrobci elektroniky v Korejské republice. Z krátkodobého hlediska však mohou některé jihokorejské firmy z přerušení produkce japonských továren těžit. Ve výrobě polovodičů, v automobilovém průmyslu a také v produkci oceli si totiž obě země konkurují. Jihokorejci však těžce zkoušeného souseda, ale také svůj byznys, neopouštějí. Zatímco například společnosti Ericsson a Maersk, které mají ústředí v Evropě, již stáhly většinu svých zaměstnanců z Japonska a přemístily je do Singapuru, jihokorejské firmy jako LG Corp a Samsung Group zůstávají v Tokiu. Nejistota ohledně další výroby panuje také v tchajwanských firmách závislých na dovozu různých komponentů a důležitých surovin z Japonska. Výrobce polovodičů společnost TSMC uvádí, že disponuje zásobami na měsíc, maximálně dva. Následky přírodní katastrofy odnese i turistický průmysl ostrova. Ročně navštívilo Tchaj-wan až milion turistů z Japonska. Cestovní kanceláře a hotely již dostávají první vyrozumění o rušení mnoha japonských zájezdů. Rovněž Čína, významný obchodní partner Japonska bude muset záchvěvy japonské ekonomiky absorbovat. Není však pochyb o tom, že využije i nové příležitosti, které se na tamním, zemětřesením poničeném trhu otevírají. Například tím, že tam bude dodávat více masa a mražené zeleniny. Japonsko vnímalo Čínu dlouhodobě jako velkého konkurenta. Vloni se však muselo dokonce vyrovnat s tím, že jej Čína předběhla a stala se druhou nejsilnější ekonomikou světa. Japonci se proto snažili, aby si zajistili podíl na tamním ekonomickém růstu, a to například prostřednictvím rozsáhlých investic. S čínskou stranou spolupracuje více než 35 tisíc japonských firem, řada tam má dokonce své výrobní podniky. V loňském roce na čínském trhu skončilo třináct procent japonského importu, zatímco opačným směrem putovalo osm procent celkového čínského exportu. Dopad japonského zemětřesení na Indii může být nepřímý. Z Japonska totiž přicházely významné investice, a to především do infrastruktury země a do tamních úspěšných IT firem. Odborníci se obávají, že v případě vleklých potíží japonské ekonomiky by mohl být přísun peněz z Japonska do Indie omezen.

Sushi z Norska

Zemětřesení a únik radiace z elektrárny Fukušima mohou mít pro Japonsko kromě bezprostředních problémů ještě další nepříjemné následky. V asijských zemích bylo dlouhodobě vše japonské považováno za známku vysoké kvality a prestiže. Japonské obchodní domy a restaurace se těšily nesmírné oblibě u široké vrstvy obyvatel včetně mládeže v Singapuru, Hongkongu, Číně i na Tchaj-wanu. Zákazníci vždy dávali přednost výrobkům s označením „Made in Japan“ a byli ochotní kvůli nim sáhnout i hlouběji do kapsy. Platilo to téměř pro všechno zboží, od elektroniky přes kosmetické výrobky až po potraviny. Problémy s jadernou elektrárnou však tuto optiku u obyvatel mnoha asijských zemí výrazně naruší. Možná i na delší dobu, protože předsudky mívají v Asii hluboké kořeny. Zaměstnanci japonských restaurací a sushi barů v Pekingu, Šanghaji a v jižní Číně již musejí své zákazníky ujišťovat, že kuchaři a jejich recepty sice pocházejí z Japonska, nicméně losos se dováží z Norska a zelenina je z domácí produkce. Ještě před dvěma týdny by podobná informace většinu tamních lidí rozezlila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Microsoft popsal, jak funguje proces řízené distribuce Windows 10 Fall Creators Update
O2 kvůli konci roamingu v EU nevykrvácelo. Naopak zvyšuje zisk
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít