Maďarský skandál ohrozil evropský systém

09. dubna 2010, 18:21 - Čestmír Klos
09. dubna 2010, 18:21

Emisní povolenky

V obchodování s emisními povolenkami je duben obdobím, kdy firmy ze svého účtu v národním registru vyřazují povolenky za skutečně vypuštěné emise v minulém roce. Za každou tunu jednu povolenku. Povolenky lze ušetřit, ale pod hrozbou velkých sankcí nesmí žádná chybět. Letos je však vyřazování povolenek v celé Evropě až do 19. dubna zastaveno. Zbude na ně pouhých deset pracovních dní. Mohou za to kovbojské móresy maďarského ministerstva životního prostředí, korunované návaznými podvody neseriózních firem.
Předmětem nekalých obchodů se staly kjótské kredity CER. Ty vznikají investováním vyspělých států a firem v třetích zemích, kde se stejného efektu ušetření emisí docílí za vynaložení mnohem menších nákladů. Kredity CER spravuje OSN, ale po splynutí kjótského a evropského systému mohou CER při vyřazování částečně nahradit evropské povolenky. Výhodou těchto kreditů je, že jsou při nákupu levnější. Kdo v Česku před dvěma lety vyslechl radu brokerské společnosti Pravda Capital, ušetřil na každém kreditu až sedm eur. Pak se rozdíl v ceně mezi povolenkou a kreditem CER dlouho držel na třech eurech a dodnes je stále kolem jednoho eura. A to i přesto, že teď, před vyřazováním, takřka nejsou kredity CER na trhu. Skvělá příležitost pro nekalé manipulace.
Sporné bylo už rozhodnutí maďarského ministerstva životního prostředí „recyklovat“ kredity CER vyřazené v minulých letech. Podle představ tvůrců evropského systému hodnota jakékoli povolenky vyřazením zaniká. Maďaři však pojali úmysl kredity CER ještě jednou prodat mimo Evropskou unii. A učinili tak navzdory varováním vysokého úředníka Evropské komise Jose Delbekeho. Podivným obchodem pověřili firmu Hungarian Energy Power, jež prodala „recyklát“ pod cenou neznámému brokerovi, který není členem žádné burzy povolenek. Londýnská firma MicroDyne, již vlastní jakýsi Anvar Kasimov, vzápětí tímto šuntem zaplavila Evropskou unii a pronikla i skrz bezpečnostní systém s nejvyšší pověstí na největší spotovou burzu Bluenext. Ačkoli se mluvčí maďarského ministerstva životního prostředí Josef Molnar snažil mást veřejnost až o řád nižšími čísly, ukázalo se, že se tímto způsobem rozptýlilo po Evropě 1,7 milionu kreditů CER. Ochromilo to burzy i registry. „Nikdo nebyl schopen zaručit původ prodávaných CER a trh byl úplně paralyzován,“ popsal situaci Jan Fousek z brokerské firmy Carbon Warehouse Int. Maďarské ministerstvo muselo předat čísla zneužitých kreditů a až do 19. dubna bude trvat jejich likvidace v registrech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít