Maďarská opozice má novou naději. Jmenuje se Gordon Bajnai - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Maďarská opozice má novou naději. Jmenuje se Gordon Bajnai

, David Klimeš,
Maďarská opozice má novou naději. Jmenuje se Gordon Bajnai
Zdroj: reuters

Když se v roce 2009 stal na rok přechodným premiérem Maďarska, každý ho bral jako schopného, leč nevýrazného technokrata. A Gordon Bajnai je tím nevýrazným pragmatikem dosud. Jenže nyní po dvou letech autoritářského režimu Viktora Orbána je to plus, které ho může dovést až zpět do premiérského úřadu.

V roce 2009 zachraňoval Maďarsko v křesle premiéra po tragické éře socialisty Ference Gyurcsánye. V roce 2014 by rád týmž posloužil po autoritářské éře pravičáka Viktora Orbána. Někdejší premiér Gordon Bajnai se proto ve velkém stylu vrátil do politiky.

Nejprve minulý měsíc oznámil na výročí protisovětské revoluce z roku 1956 desetitisícům příznivců, že se vrací na politickou scénu. Zároveň jim odhalil, jakým způsobem chce dobýt pozice, které drží pevně v rukou současný premiér Viktor Orbán. Sjednotit středolevou opozici nejrůznějšího ražení pod střechou hnutí Együtt 2014, tedy Spolu 2014.

Název značí otevřenost všem protiorbánovským demokratickým proudům, číslovka rok dalších voleb. Svým příznivcům dodával odvahu: „Tato vláda se nazývá silnou. Ale je jen silně vyzbrojená, a jak víme, násilí je posledním útočištěm slabých. A tato vláda slabá je. Problém není jen v tom, že boří kdejaké pravidlo na kusy, ale že to ani nedělá efektivně.“

Po pár týdnech snažení přichází pro Bajnaie první odměna. V průzkumu agentury Median se jeho uskupení vyšvihlo hned za Orbánovu stranu Fidesz. Ta by vyhrála s 22 procenty hlasů, ale Spolu 2014 by se stalo nejsilnější opoziční stranou se 14 procenty.

Teprve za ní by se umístili kdysi vládní socialisté s desetinou hlasů. „Je to trochu předčasné soudit z jednoho průzkumu, ale podle mě Bajnai má na to být důvěryhodným vyzývatelem Orbána. Více než kdokoli jiný na scéně,“ řekl deníku E15 politolog z budapešťské Středoevropské univerzity Zoltán Miklósi. Dodává, že v Maďarsku je nyní obrovský potenciál oslovit nespokojené voliče:

„To je Bajnaiův úkol a výzva, zda dokáže nalákat tyto voliče.“ Bajnai navíc podle svých slov nechce jen vyhrát, potřebuje vyhrát v čele bloku, který by dosáhl na ústavní většinu jako nyní Fidesz a zrušil Orbánovy dalekosáhlé změny. K tomu potřebuje podporu asi 2,5 až tří milionů Maďarů ve volbách. Odvážný cíl na politika, který nemá ani vlastní stranu.

Po žebříku za Gyurcsányem

Pravice vykresluje Bajnaie většinou jako dvojče někdejšího nepopulárního premiéra Gyurcsánye. Něco na tom je. Stejně jako Gyurcsány se angažoval v mládežnickém hnutí. Ale už tehdy se možná projevoval Bajnaiův odpor k partajničení.

Zatímco mladý Gyurcsány dělal kariéru jako předseda komunistických svazáků, Bajnai to dotáhl na budapešťské ekonomické univerzitě jen k bojkotu fakultní kantýny, která vařila blafy. Potom, co se stal inženýrem, nastoupil do finanční firmy, kde už pracoval Gyurcsány. Po roční stáži v Evropské bance pro obnovu a rozvoj opět přišel do firmy, kde šéfoval Gyurcsány. Mezi lety 2000 a 2005 dělal manažera v nejrůznějších podnicích a proorbánovský tisk ho díky této epizodě pravidelně vykresluje jako zaprodance nadnárodních finančních korporací škodících Maďarsku.

V roce 2005 za socialistické vlády Gyurcsánye se Bajnai ujal šéfování budapešťského letiště a za rok ho patron Gyurcsány vytáhl do vlády. Nikoli ještě na ministerský post, ale do funkce speciálního vládního komisaře pro čerpání evropských fondů. Když od Gyurcsánye v roce 2007 odešli ministři z liberální strany, Bajnai dostoupal až k vedení ministerstva místního rozvoje a v roce 2008 získal důležitý rezort hospodářství. Celou dobu si asi ani starší Gyurcsány, ani jeho mladší chráněnec Bajnai nedokázali představit, že by se jejich mocenský vztah otočil. Ale nakonec se tak v roce 2009 stalo.

Letitý vůdce socialistů Gyurcsány ještě ustál v roce 2006 obrovské protesty potom, co na veřejnost unikl jeho slavný proslov: „Lhali jsme ráno. Lhali jsme večer. Je zřejmé, že jsme poslední dva roky prolhali.“ Později už ale nedokázal ustát svoji brutální ekonomickou zeštíhlovací kúru, kdy se z devítiprocentního rozpočtového deficitu v roce 2006 proškrtal až skoro k tříprocentnímu schodku na konci své vlády. Ve zmíněném nechvalně známém projevu se Gyurcsány před spolustraníky chvástal, že dokázal stranu „z hovna vrátit k vládnutí“, tentokrát se mu to ale už nepodařilo.

V březnu 2009 Gyurcsány odstoupil a snažil se dosadit na premiérský post technokratickou figurku. Přestože v křesle nakonec skončil jeho blízký přítel Bajnai, nebyl ani zdaleka Gyurcsányovou první volbou. Ten celé týdny zkoušel zlákat zcela apolitické osobnosti, jako byl bývalý guvernér centrální banky, ale pak na nátlak liberálů podporujících vládu oslovil Bajnaie.

Nynější stav politiky mu dává za pravdu, že Bajnaie bylo vhodné držet co nejdále od premiérství, ke kterému se socialista chtěl jednou vrátit. Gyurcsány je se svou novou ministraničkou Demokratická koalice zcela za zenitem, zato Bajnai je druhým nejpopulárnějším maďarským politikem hned po prezidentovi.

Gordon Bajnai

Premiér mírného pokroku v mezích zákona

Maďaři se pod novým premiérem neměli kdovíjak. Bajnai se ocitl uprostřed dluhové krize, kterou musel zachránit další půjčkou od Mezinárodního měnového fondu (právě MMF je nyní vedle komunismu největší Orbánův strašák, který na jeho voliče zabírá). S odstupem času se ale ukazuje, že Bajnai odvedl v mezích možného slušnou práci. Osekal penze a dávky, ale zároveň začal tvrdě bojovat s nezaměstnaností nejrůznějšími programy a dotacemi na pracovní místa. Propadající se ekonomiku se snažil navrátit zpět k růstu změnou daňového systému.

V neposlední řadě trpělivě objížděl evropské partnery a ujišťoval je, že Maďarsko je solidním a důvěryhodným evropským hráčem. Díky své konsenzuálnosti byl schopen pozvat do Budapešti například i slovenského premiéra, což pravá část spektra vnímala div ne jako vlastizradu. Na tuto jeho umírněnost nyní mnozí Maďaři vzpomínají s láskou, byť jeho usmiřovací evropská mise byla nejspíš zcela neúčinná a zapadla mezi vládou dvou alfasamců Gyurcsánye a Orbána.

„Bajnai se předvedl jako levičák v kulturních a sociálních věcech, protržní v ekonomických otázkách a hlavně ukázal, že není příliš ideologický,“ hodnotí Bajnaie Miklósi. Po odchodu z vlády v květnu 2010 se rozloučil s politikou a svou prestiž dal do služeb nového think tanku Vlast a pokrok. O rok později dokonce odjel učit na Kolumbijskou univerzitu do USA a zdálo se, že své neklidné podunajské zemi dal definitivně sbohem.

Spolu. Na další čtvrt století

Tento podzim se ale ukázalo, že vše je jinak. Na výročí revolty z roku 1956 se Bajnai vrátil ve velkém stylu. Chce do svého zamýšleného tábora tří milionů voličů nalákat „doufající levičáky, zklamané pravičáky, politicky nevyužité volnomyšlenkáře a odhodlané zelené“. Spolu mají narýsovat program země na příští čtvrtstoletí.

Zatím má k tomuto cíli i přes nadějné průzkumy dost daleko. Jeho hnutí všehovšudy podporuje občanské sdružení Milla bojující za svobodu tisku, odborářská organizace Solidarita a jeho think tank Vlast a pokrok. Takříkajíc samé malé ryby. Ale populární Bajnai, který chce spolupracovat, ne pohlcovat konkurenty, má i další želízka v ohni.


Čtěte také:

Orbán se snaží předejít posilování konkurence

Gregor Martin Papucsek: Brankář Bajnai v útoku

Orbán: Zavést euro už pro Maďarsko není povinností


Liberálně zelené uskupení LMP, které se dostalo v minulých volbách do parlamentu, mu už přislíbilo podporu. Lídr socialistů Attila Mesterházy ji také nevyloučil, ale má podmínku, že Bajnai přivede do tábora opozice další sympatizanty. Jinak to prý nemá smysl.

A symbolicky získal Bajnai podporu i od svého někdejšího učitele, kterého už ovšem dávno přerostl. Na post budoucího premiéra ho doporučil i Gyurcsány: „Je talentovaný, voliči ho mají rádi a není v žádné straně. Jen si musí být jist, že tu roli opravdu chce.“


György Gordon Bajnai

» narodil se 5. března 1968 v Szegedu, vystudoval ekonomii v Budapešti, angažoval se v mládežnickém hnutí

» po škole pracoval ve finančním sektoru, často po boku budoucího premiéra Ference Gyurcsánye, v roce 1993 odjel na stáž do Evropské banky pro obnovu a rozvoj

» do roku 2005 působil v soukromém sektoru jako úspěšný manažer, pak odešel šéfovat budapešťskému letišti

» v roce 2009 nahradil jako dočasný premiér ve funkci Gyurcsánye

» předloni se stáhl z politiky, založil si think tank a učil v USA

» nyní se vrátil a se svým hnutím Spolu 2014 chce porazit Viktora Orbána » s manželkou má dvě děti, nyní žije s partnerkou, se kterou má také dvě děti

» už léta chytá v bráně divizního fotbalového klubu