Má tablet budoucnost?

24. března 2011, 11:15 - Luis Antonio Malvido
24. března 2011, 11:15

Manažerský panel

Fenomén raketově vzrůstající popularity relativně nového typu zařízení, tzv. tabletu, nelze přehlédnout. Stále častěji se setkávám s lidmi, kteří s očima upřenýma na rozměrnou obrazovku, bloudí prstem po displeji ve snaze napsat e-mail, prohlédnout si webové stránky či prolistovat aktuální vydání svého oblíbeného e-magazínu. Tablet má ve svém portfoliu již téměř každý renomovaný výrobce spotřební elektroniky a letos nás jimi doslova zaplaví. Je ale tablet jen další líbivou hračkou, nebo skutečnou technickou revolucí?
Touha po všestranném kompaktním zařízení, které nahradí telefon, počítač, navigaci i herní konzoli, není nic nového. Mezi předchůdce tabletů můžeme zařadit například starší typy komunikátorů, PDA či netbooky. Koncepce těchto zařízení ale na trhu nezdomácněla – něco jim k úspěchu chybělo. Vždy se totiž v první řadě jednalo „pouze“ o jakýsi posun designu, ergonomie a miniaturizace. Otázkou je, jestli tablet dokáže nabídnout něco zásadně odlišného a jestli tento formát spatřil světlo světa v ten správný čas. Pevně věřím, že v tomto ohledu přicházejí tablety na trh ve správnou chvíli. Kvalitní pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem je dnes standard pro většinu obyvatel, a právě bez něj by byl kterýkoli tablet pouze další hi-tech hračkou bez šance na reálné dlouhodobé využití. Díky rychlému mobilnímu připojení se tak uživatelům poprvé otevírá možnost oprostit se od samotného hardwaru a začít postupně využívat jakékoli aplikace a programy ke kterým budou přistupovat pouze vzdáleně díky datovému připojení. Tablety samy o sobě tedy nepřinášejí na dnešní dobu žádné převratné technologie. Dostávají se ale na výsluní právě díky efektivnímu využívání velmi dostupných datových služeb. Zanedlouho tak budeme moci i na relativně málo výkonných tabletech pracovat s nejnáročnějšími grafickými programy, protože ty poběží na rychlých strojích kdesi v datových centrech.
Již nyní jsou tablety díky rychlému 3G připojení velmi užitečná multifunkční zařízení. O tom, jestli se ale stanou příslovečným komunikačním švýcarským nožem člověka 21. století, ovšem rozhodne až další rozvoj mobilního vysokorychlostního internetu spolu s nabídkou streamovaného obsahu, služeb i softwaru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít