Má práce je nepřetržitý mejdan

13. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
13. června 2005, 00:00

PETR NOVOTNÝ: Chystá obří show v Dubaji, píše knihy o vaření a pořádá koncerty superstar. Moderuje v televizi i v rádiu. Petr Novotný zkrátka hýří aktivitami. Vlastní největší českou uměleckou agenturu a je považován za šedou eminenci českého showbyznysu.

foto: Profit - Martin Siebert

PETR NOVOTNÝ: Chystá obří show v Dubaji, píše knihy o vaření a pořádá koncerty superstar. Moderuje v televizi i v rádiu. Petr Novotný zkrátka hýří aktivitami. Vlastní největší českou uměleckou agenturu a je považován za šedou eminenci českého showbyznysu. * Nlouho jste působil jako umělec v oblasti country hudby. Jak jste se vůbec dostal k podnikání? Po revoluci mě nejdřív ani ve snu nenapadlo, že by ze mě mohl být podnikatel. Měl jsem jen radost ze svobody a těšil se, že konečně vydáme pořádnou desku skupiny Fešáci, které jsem dělal manažera. Ale desku nám nechtěli vydat ani státní, ani soukromí vydavatelé. Všichni měli pocit, že Fešáci nebudou to pravé ořechové. To se mě dotklo. Tak jsem se zeptal v gramofonových závodech, jestli mi vydají desku, když si ji sám zaplatím. Řekli mi, že musím mít IČO. Já tehdy ani nevěděl, co to je. Ale do týdne jsem si IČO pořídil a k tomu také milionový úvěr od banky. * To byla rychlá půjčka…

To ano, ale určitě mi pomohlo, že jsem byl už relativně známým člověkem. A také to tehdy byla taková pionýrská doba, kdy banka ráda předváděla, že umí dát svižně úvěr. No a já jak jsem byl rozjetý, tak jsem za ty peníze nechal vyrobit rovnou dvoualbum Fešáků. Za krátkou dobu se ho prodalo na 150 tisíc kusů. To byl na tu dobu ohromný úspěch. Tak jsem nečekaně vydělal první milion.

* Kam jste ho investoval?

Do dalších desek. Mým druhým počinem bylo album písniček doktora Jahelky. Postupně jsem začal vydávat i videokazety a cédéčka. Ale ukázalo se, že tahle činnost moc nevynáší. Takže jsem se postupně začal soustředit na zastupování umělců, na agenturní činnost.

* K té jste se dostal také mimoděk? Ano, kdysi jsem byl na fotbale s Janem Rosákem a on měl tehdy dělat v rámci kuponové privatizace reklamu na jeden investiční fond. A nevěděl, kolik za to má chtít. Tak se mě zeptal. Já jsem se mu nabídnul, že ho budu zastupovat. Tím jsem získal prvního klienta. Se smlouvou, kterou jsem nakonec dojednal, byl Rosák velmi spokojen a pochlubil se Dáše Veškrnové. Ještě tehdy nebyla paní prezidentovou, točila zrovna nějaký film a hledala agenta. Takže jsem našel druhého klienta. Ale to se mi zdálo pořád málo. Přesvědčil jsem tedy ještě Fešáky že budu jejich „pasákem“. Postupně se začali nabalovat další a další umělci. Dneska jich moje firma zastupuje víc než 200, je největší uměleckou agenturou v zemi a má roční obrat 60 milionů korun. * V čem konkrétně zastupování umělců spočívá?

Buď jde o exluzivní zastupování. V jeho rámci zajišťujeme umělcovi kompletní servis - od řidiče přes vizážistu až po daňového poradce. Tak aby se nemusel o nic starat a jen se soustředil na vlastní uměleckou práci.

* Druhou formou je zprostředkovací činnost?

Ano, třeba akce na klíč. Když někdo chce, aby mu zazpívala Lucie Bílá, samozřejmě jde rovnou za jejím manažerem. Ale když bude město slavit výročí založení, a má tam zazpívat nejen Bílá, ale i Maxim Turbulenc, celé to bude provázet moderátor a okolo mají pobíhat hostesky - to už je kompletní program, který dokážeme zajistit často jedině my. Třeba při otevření Sazka Areny jsme museli koordinovat tři tisíce lidí. To už vyžaduje trochu zkušeností. Tvrdím, že v tomto segmentu v Česku nemáme srovnatelnou konkurenci.

* Kolik potřebuje při tak velkém záběru firma zaměstnanců?

Nemám prakticky žádné stále zaměstnance. Investoval jsem do počítačů a ne do lidí. Spolupracuji s několika externími týmy a mám takový motivační systém. Počítač sám automaticky vypočítá, kolik mají dostat spolupracovníci podle zisku, který pro mou firmu vygenererovali. Takže někdo vydělá statisíce za měsíc, někdo nedostane za půl roku ani korunu. A já se to ani nedozvím, všechno jde přes počítač.

* Další aktivitou, kterou jste proslul, je organizace dovolené se známými osobnostmi. Letos je to třeba výlet na Krétu ve společnosti finalisty superstar Juliána Záhorovského. Je o takový zájezd zájem?

Zájem je veliký, ale letos se podobná akce uskuteční asi naposled. Nemáme totiž licenci na provoz cestovní kanceláře. Začala se kvůli tomu o nás dokonce zajímat i Česká obchodní inspekce. My to mysleli spíš jako fór a propagaci dané celebrity. Ani to nikdy nebylo ziskové. Ale kvůli tomu podezření, že fungujeme jako černá cestovka, s těmi zájezdy asi skončíme.

* Už jste našel prostory pro soukromé divadlo?

Budovu, o kterou jsem měl zájem, získal nakonec izraelský investor, který tam prý chce zřídit kasino. Takže pátrám dál. Chtěl bych požádat o pomoc při hledání prostor magistrát. O dotaci neusiluji, myslím, že divadlo by si na sebe mělo vydělat samo. Jinak stále platí můj záměr. Tedy aby to bylo divadlo zábavné, které by umožnilo i některým známým umělcům, aby si připravili vlastní představení.

* Bulvární tisk nedávno napsal, že se váš plán na založení divadla zhroutil a že krachuje i vaše firma. Co je na tom pravdy?

Je to celé ptákovina, úlet jedněch novin. Naštěstí se toho nechytli naši věřitelé a klienti a neutekli. Že nás při zájmu o budovu pro divadlo přeplatil jiný zájemce, to se prostě stává. A mé firmě se daří lépe než kdy předtím. Jestli loni měla rekordní obrat -zmíněných 60 milionů korun - letos máme už 43 milionů a to ještě není ani pololetí.

* Vedete agenturu, píšete knihy, moderujete v médiích, cestujete. Je toho hrozně moc. Jak si hlídáte, aby vám to všechno nepřerostlo přes hlavu?

Já i všichni moji spolupracovníci máme jednu zásadu. Děláme jenom to, co nás baví. V poslední době jsme třeba několikrát odmítli některým firmám dělat reklamní kampaň, přestože by to vyneslo dost peněz. Zdálo se nám, že ti partneři neměli dostatečný smysl pro humor, hrozilo, že spolupráce bude nudná. Já se musím prací bavit. Pokud to vypadá, že se u ní nezasměji, nejdu do toho. A také se o úkoly dělím se spolupracovníky.

* Jak?

Dávám té firmě jen hlavu. Vedu jí nápady, které ale realizují jiní.

* Takže únavu nepociťujete?

Doktorka mi řekla, že v mém těle tiká časovaná bomba, že bych měl víc odpočívat, nebo se jednoho dne už nezvednu. Ale já odpočívám, když pracuji. Kdybych vám ukázal dnešní program, pochopíte, že má práce je vlastně jeden nepřetržitý mejdan. Samé příjemné věci - s někým popovídáte, něco natočíte, něco napíšete. Předevčírem jsem se vrátil z Kréty, zítra letím do Thajska. To je přece krása, takovou práci bych přál každému.

* Ovlivnila nějak váš přístup i nehoda, když jste při bungee jumpingu utrpěl zranění hlavy?

Je to zvláštní, ale vlastně to pro mě byla reklama. Každý se mě na to i po deseti letech ptá, diváci na besedách, novináři. Karel Gott mi k tomu ale řekl: Co si stěžuješ, vždyť než si skočil, tak tě nikdo neznal. A asi je to pravda - všechny pocty jako je Bavič roku, jsem dostal až potom.

* Vadí vám při podnikání v showbyznysu nějaké obstrukce státu?

Z principu patřím k lidem, kteří si na stát nikdy nestěžují. Jsem totiž vděčný za ten systém, který mi vůbec umožňuje takovou krásnou práci dělat. Ale obecně samozřejmě platí, že tahle vláda středním podnikatelům naprosto nepomáhá, přestože jsou základní hybnou silou ekonomiky. Narážím na stejné věci, které trápí i ostatní podnikatele. Vysoké daně, podivně rozložené DPH, byrokracie.

* Přestože už teď pracujete na několika frontách, máte prý ještě obrovské množství nápadů v záloze…

Mým snem je udělat country muzikál. To tu ještě nebylo. V hlavním městě bych chtěl uspořádat kouzelnickou show „Praha magická“. Také mám chuť napsat televizní seriál. Když některé současné seriály vidím, dost reptám, jak jsou špatné. Tak mi manželka řekla, ať si to zkusím sám. A také bych chtěl zrealizovat ještě aspoň jeden celovečerní film.

* Míří vaše nápady i mimo Česko?

Se Spojenými arabskými emiráty jednám o tom, že bychom v Dubaji udělali velkolepou multimediální show „Pohádky tisíce a jedné noci.“ Byla by to podívaná s lasery, trojrozměrnými filmy, tanečníky a s velkou výpravou. Pokud by se líbila, mohla by se hrát turistům třeba i každý den. Něco podobného bych chtěl zrealizovat i na Krétě.

* Nejsou to trochu megalomanské projekty?

To je pravda, ale já prostě jsem megaloman. Zajímají mě jenom velké projekty.

* Vaší největší vášní je cestování. Asi i tady chystáte něco odvážného…

S Františkem Ringo Čechem píšeme cestopis a v té souvislosti plánuji sedm velkých cest. Třeba teď v září do Mongolska. Ta nejpodivnější cesta bude ale „jen“ z Prahy do Bratislavy. Kdysi se totiž v pražském Karlíně opili spisovatelé Hašek, Kisch a Longen a usmysleli si, že doplují do Bratislavy po vodě parníkem. Když vystřízlivěli, zase na to zapomněli. Ale já bych to chtěl zrealizovat.

Zvláštní je, že ta cesta by měla trvat minimálně pět měsíců. Musíte totiž po vodě do Hamburku a kolem celé Evropy přes Gibraltar, Středozemní a Černé moře a proti proudu Dunaje. Tak tahle plavba, to bude vrcholná výprava mého života.

PROČ 6P A NE PROFIT? „Všichni se mě ptají, proč se má firma jmenuje 6P,“ říká Petr Novotný. „Ale je to úplně jednoduché. V našem jazykovém prostředí se říká o něčem, co je dokonalé, že to má pět pé. No a moje firma má prostě ještě o jedno pé navíc.“ Původně se ale měla společnost jmenovat jinak. „Váš časopis bude zajímat, že jsem si nejdřív zvolil právě jméno Profit. Dokonce se tak asi týden firma opravdu jmenovala. Ale pak mi to rozmluvila moje manželka. Prý takové jméno provokuje, vzbuzuje dojem, že jde jenom o zisk,“ vysvětluje podnikatel změnu názvu společnosti. Sám prý veškerý zisk, který firma přinese, zase znovu investuje. „Na živobytí mi bohatě stačí to, co si vydělám na honorářích za svou uměleckou činnost,“ dodává. NATOČÍM EROTICKÝ FILM Petr Novotný si zahraje i v erotickém filmu. Na jeho scénáři se podílel a sám film produkuje. V těchto dnech právě připravuje natáčení v Thajsku. „Jde o lehkou erotickou komedii. Je to příběh čtyř českých turistů, kteří si přijeli do Thajska užít sexu, ale samozřejmě prožijí spíš různé lapálie,“ vysvětluje Novotný. „Kromě mě si ve filmu zahrají také Pepa Náhlovský, Karel Šíp a Jan Čenský,“ říká a s nadsázkou dodává: „Teď se dohadujeme, které tělesné partie ještě můžeme ukázat.“ Prostředí pro natáčení na thajském pobřeží prý Novotný dobře zná. „Vlna tsunami ho ale samozřejmě dost poznamenala, takže to musím ještě znovu obhlédnout,“ vysvětluje. PETR NOVOTNÝ Moderátor, bavič a podnikatel Petr Novotný se narodil 6. srpna 1947. Moderuje ranní vysílání Frekvence 1, největší popularitu mu zajistila show „Novoty“ na TV Nova. V televizní anketě TýTý získal pětkrát ocenění Bavič roku. Jeho firma 6P je největší uměleckou agenturou v Česku. Kuchařské příručky „Chuťovky“, kterou Novotný napsal, se prodalo 200 tisíc kusů. S manželkou Mirkou, s níž oslavili nedávno po pětadvaceti letech stříbrnou svatbu, mají čtyři děti. Jedno z nich je adoptované. Rodina žije v domku v Praze-Řeporyjích. Novotný jezdí vozy Toyota Land Cruiser a Renault Avantime. Vlastní velkou sbírku kuchařek, mezi jeho největší záliby patří cestování a počítače. **JSEM SVŮJ OBLÍBENÝ AUTOR Vydavatelská činnost je v současnosti jen okrajovou aktivitou firmy Petra Novotného. Kromě videokazet a hudebních nosičů společnost publikovala také několik knih. „Protože nemůžeme konkurovat velkým nakladatelstvím, musíme nabízet pouze tutovky. Tou byl například deník Mr. Beana,“ říká Novotný. Je kuriózní, že své knihy vydává pod hlavičkou jiného nakladatelství. „Já jako podnikatel jsem nedokázal sám sobě jako autorovi dát takovou nabídku, aby byla lepší než nabídka od konkurence. Nedokážu se tak dobře zaplatit, jako mě zaplatí oni,“ směje se Novotný. Nakladatelství ale litovat nemuselo. Novotného knihy se staly rychle bestsellerem. Zejména série kuchařek. Té s názvem „Chuťovky“ se prodalo v Česku a na Slovensku dohromady rekordních 200 tisíc kusů. „Kdybych to věděl, vydal bych se sám. Ale oni riskovali, tak si výdělek zaslouží,“ říká Novotný. „Vždyť vydali mého nejoblíbenějšího autora,“ uzavírá s úsměvem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít