Lyžovat se bude i na mostě

11. prosince 2006, 00:00 - EDUARD ŽELEZNÝ
11. prosince 2006, 00:00

ORLICKÉ HORY A KRÁLICKÝ SNĚŽNÍKVelké investice do zimních letovisek se letos neomezily jen na Krkonoše nebo Šumavu. Miliony korun dopadly také na svahy ve východnější části republiky. Novými vleky a infrastrukturou se pyšní i Orlické hory nebo Králický Sněžník.

ORLICKÉ HORY A KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK Velké investice do zimních letovisek se letos neomezily jen na Krkonoše nebo Šumavu. Miliony korun dopadly také na svahy ve východnější části republiky. Novými vleky a infrastrukturou se pyšní i Orlické hory nebo Králický Sněžník.

Nevšední zážitek čeká v letošní sezoně na milovníky bílých svahů v Hlinsku na pomezí Železných hor a Vysočiny. Přibližně uprostřed tamní sjezdovky totiž vyrostlo unikátní přemostění hlavní silnice. „K 15. prosinci má být dílo dokončeno. Lyžaři tedy vyjedou na prodloužený svah již tuto sezonu,“ tvrdí exposlanec za US-DEU a hlinecký podnikatel Robert Vokáč, který projekt v parlamentu prosadil.

Stavba tak vyroste díky státní dotaci 21 milionů korun. „Cílem projektu je využití plné délky kopce, který byl dosud sjízdný jen ve své spodní polovině. Napomůže to rozvoji cestovního ruchu na Hlinecku, tedy v té oblasti Vysočiny, která dosud zažívala zájem turistů spíše v letním období,“ říká Vokáč. Hlavní sjezdovka tak bude měřit asi 400 metrů. Dalších deset milionů korun ze státní kasy spolkla modernizace celého hlineckého areálu, jako jsou lepší osvětlení, terénní úpravy dětského svahu i parkovacích ploch nebo nákup nových sněžných děl.

V ORLICKÝCH HORÁCH POPRVÉ LANOVKOU

V Orlických horách zase lyžaře čekají dvě nové sedačkové lanovky. Jedna z nich se nachází v Říčkách a druhá v Deštném. „Naše lanovka je dlouhá 900 metrů a přišla na 16 milionů korun,“ říká Tomáš Prouza z lyžařského areálu v Deštném. Tamní středisko rovněž rozšířilo osvětlení pro večerní lyžování na více než dva kilometry sjezdových tratí. „Očekáváme, že se ve středisku časem rozšíří technologie zasněžování i na běžecké tratě poblíž centra a prodlouží se tím běžkařská sezona,“ dodává. Na svazích pokračuje i nástup vyznavačů snowboardu, jež však vzhledem k omezeným podmínkám českých hor údajně nelze oddělit od lyžařské veřejnosti, jako tomu je třeba v Alpách. „Vhodné je vytvářet pro snowboardisty atraktivní místa ve středisku, jako například snowparky, které jsou odděleny plůtky pro bezpečnost obou skupin,“ poznamenal Prouza.

NOVÉ SILNICE A PARKOVÁNÍ ZDARMA

V Králickém Sněžníku, druhých nejvyšších horách v Čechách, čekají zimní rekreanty opravené vozovky. „Již na příjezdu z obce Červený Potok směrem do Dolní Moravy je přivítá nový silniční nadjezd nad železniční tratí, rovněž je zrekonstruovaná příjezdová komunikace napříč celou obcí až na koncové parkoviště přímo pod lyžařským areálem. Další příjemnou novinkou je zcela nově vybudované parkoviště s bezplatným parkováním,“ líčí vedoucí zimního areálu Oldřich Štos.

Parkování zdarma je také u hlineckých sjezdovek v Čenkovicích a Deštném v Orlických horách. Hlouběji nebudou muset sáhnout do svých peněženek turisté ani za to, aby se dostali na vrcholy kopců. „Důvodem byla vůle zachovat dostupnost našeho střediska hlavně pro rodiny, na které se dlouhodobě zaměřujeme,“ vysvětlil Prouza. Celodenní permanentka v Deštném přijde dospělou osobu opět na 420 korun, novinkou je například 14denní skipass za 4900 korun, který může majitel využít během libovolných 14 dní po celou zimu. „Předpokládáme zachování loňských cen. Konečné rozhodnutí padne před samým začátkem sezony,“ uvedl Vokáč.

V Dolní Moravě chystají kvůli růstu cen energií mírné zdražení. Na druhou stranu ovšem připravují až 20procentní slevy. „Udržujeme si svoji klientelu, respektujeme tzv. zvýhodněného dobrého a věrného zákazníka,“ vysvětluje Štos. Loni plné jízdné dospělého v hlavní sezoně přišlo na 410 korun, letos na 420 korun.

LŮŽEK PŘIBÝVÁ, STÁLE ALE NESTAČÍ

V lyžařských areálech rostou nové hotely a penziony, přesto bývá problémem sehnat nocleh. Doporučuje si jej zajistit s dostatečným předstihem. „V hlavních termínech je pravidelně velký nedostatek ubytovacích kapacit. Každým rokem však vznikají desítky nových lůžek,“ tvrdí Prouza z Deštného v Orlických horách. Ubytovacích kapacit všech kategorií přibývá i v Dolní Moravě, letos v zimě zde nabídnou již kolem 1000 lůžek.

Lyžařům se nabízejí další služby, jako jsou večerní lyžování, bezplatná sociální zařízení s umývárnami nebo bufety a restaurace. „V sousedství nového parkoviště mohou návštěvníci navštívit nové turistické informační centrum, které bude po celou zimní sezonu zajišťovat informační servis, včetně víkendů a svátků. Vylepšením služeb bude také nově upravená kyvadlová přeprava lyžařů skibusem mezi centrálním parkovištěm a lyžařským areálem,“ dodal Štos.

**PŘIJDOU I RAMPUŠÁK A SESTRY V AKCI

Bujaré povyražení slibují některé veselice, jejichž účastníci zaplní svahy řady hor. „Snad nejdůležitější událostí jsou Zimní slavnosti - Rampušák, neboli rozloučení se zimní sezonou. Tradičně v programu najdou své místo soutěž masek, vystoupení známých osobností a atrakce pro děti,“ přiblížil Prouza. Zábavná lyžařská vystoupení chystají rovněž v Dolní Moravě. „K akcím, které jsou rovněž již tradicí, patří Silvestr na sněhu, různé retro akce, každoroční recesní pořad Sestry v akci a v obci Dolní Morava maškarní bál,“ vyjmenoval Štos.

Přes veškerou snahu je však rentabilita středisek údajně problematická. Je závislá na případných nájemních smlouvách za pozemky, budovy nebo zařízení, na atraktivnosti lokality a terénu. „Obecně se dá říci, že veškeré prostředky musíme investovat, abychom udrželi krok s konkurencí a neztráceli klientelu,“ uvedl Prouza. Stejně se vyjadřují i v dalších střediscích. „Masivní investice do výstavby nových sjezdovek, parkovišť, infrastruktury, strojů pro úpravu svahů a stop ustojí snad jen ta nejsilnější střediska. Ta pro to mají nejlepší východiska, tj. klimatické podmínky, vysoké hory, bohatou klientelu, dobrou přístupnost, zázemí velkých měst, cizího investora,“ uzavírá Štos.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít