Lyžníci, zkuste to doma

13. listopadu 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
13. listopadu 2008, 00:00

Do třetice to vyjde, věří česká horská střediska.

Po dvou slabých zimách chtějí v nadcházející sezoně přivábit české lyžaře zpátky z Alp rozsáhlými investicemi. V nablýskaná střediska se tak proměnil třeba rodinný areál Lipno nebo dokonce i středočeský Monínec. Finanční krize by prý mohla návštěvnosti tuzemských sjezdovek kupodivu prospět.

Všude dobře, doma nejlíp. Toto rčení si dala jako motto pro nadcházející lyžařskou sezonu tuzemská horská střediska. Chtějí přesvědčit českého lyžaře, aby upřednostnil domácí hory před alpskou konkurencí. Přesvědčit servisem, cenou i vybavením.

„Na letošní zimu je na českých horách připraveno osm nových sedačkových lanovek. Z toho tři přibyly do rodinného areálu Lipno, jehož modernizace je suverénně největší letošní investicí. Vyšla na 200 milionů korun,“ říká Jiří Lhota ze Svazu provozovatelů lanovek a vleků ČR. Provozovatelům se podařilo získat pro projekt na Lipně razantní podporu z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 88 milionů korun.

Z Prahy do Prčice příště už s lyžemi

Zdánlivě kuriózní, leč taktéž stěžejní investice šla před letošní zimou do zatím téměř neznámého areálu Monínec. Ten leží poblíž Sedlece-Prčice, na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje. Za 180 milionů korun se malé středisko vedené rodinnou firmou proměnilo v komplex s čtyřsedačkovou lanovkou, novým kotvovým vlekem, 1200 metrů dlouhou sjezdovkou a kompletním relaxačním zázemím. „Praha, Tábor či Benešov jsou velmi blízko, takže bychom mohli mít dost zákazníků,“ míní šéf areálu Jaroslav Krejčí.

Nedostatku sněhu se nebojí, přestože nejvyšší bod areálu dosahuje zhruba 700 metrů nad mořem. „Mám patnáctiletou zkušenost s tímto podnikáním a vím, že i během té nejteplejší zimy přijdou vždycky alespoň dvě tři periody, kdy mrzne. A pak máme na zasněžování už velmi dobrou techniku. Proč by to u nás nemohlo být třeba jako v Itálii, kde je v březnu nebo dubnu sníh uměle udržován jen na sjezdovce, zatímco kolem se už pasou krávy,“ říká Krejčí. I Monínec dostal injekci z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Dosáhla padesátimilionové hranice.

Třetí výrazná investice šla do krkonošského areálu Černá Hora – Jánské Lázně, ve kterém již dva roky funguje nejmodernější tuzemská kabinová lanovka. Za 55 milionů korun letos provozovatelé ještě vylepšili sjezdovky z Černé Hory a přikoupili na 40 tyčových sněžných děl.

Doslova na zelené louce vzniklo zbrusu nové středisko v Jeseníkách. Skiareál Avalanche Horní Václavov se může pochlubit čtyřsedačkovou lanovkou, pěti sjezdovkami, několika vleky i snowparkem.

Milovníky zimních sportů chtějí letos česká střediska přivábit i cenovou politikou. U 43 největších areálů dochází v průměru jen k nepatrnému navýšení jízdného o 2,2 procenta. Jednodenní skipas v hlavní sezoně tak vyjde v průměru na 447 korun. Dvě klíčová střediska – Ještěd a Špindlerův Mlýn – dokonce zlevňují. „V průměru půjdeme s cenou dolů o sedm procent,“ sdělil Jiří Beran, ředitel střediska Špindlerův Mlýn, které je jedničkou mezi tuzemskými horskými centry. Dalších více než 20 velkých areálů s cenami nehýbe.

Čeští provozovatelé tak chtějí mimo jiné bojovat proti tvrzení, že lyžování v Alpách je cenově srovnatelné nebo dokonce levnější. „Ve většině známějších středisek Rakouska, Itálie nebo Francie vyjde denní lyžování v hlavní sezoně na 35 až 48 eur. V u nás nejdražším Špindlerově Mlýně je to přitom pořád ještě jen 28 eur,“ porovnává Jiří Lhota. „Stejně tak podmínky nemusejí být v Alpách vždycky nutně lepší než u nás. Jste tam konfrontováni s problémy vyplývajícími z vysokohorského klimatu. Třeba s difuzí, která snižuje viditelnost, nebo s tím, že lanovky stojí kvůli silnému větru. Zejména na páteřních lanovkách jednotlivých areálů často zažijete také fronty,“ říká Lhota.

VYBRANÉ ZAJÍMAVOSTI O NADCHÁZEJÍCÍ SEZONĚ

• Další tři tuzemská lyžařská centra získala pětihvězdičkové hodnocení podle mezinárodní metodiky. Celkem jich je tak nyní v Česku již deset.

• Již 25 českých středisek má umělým zasněžováním pokryto přes 90 procent svých sjezdovek.

• Nejdražší areál Špindlerův Mlýn zlevní jízdné v průměru o sedm procent, denní skipas tak vyjde v hlavní sezoně na 700 korun.

• Od ledna začíná platit norma o značení a zabezpečení v zimním středisku. Díky tomu bude konečně definováno například co je okraj sjezdovky či jaké povinnosti má provozovatel vleku.

Krize? Možná vyšší návštěvnost, ale nižší úvěry

V letošní sezoně by mohly tržby vlekařů ovlivnit hned dva těžko odhadnutelné faktory. Jednak samozřejmě případné teplé počasí, které by poškodilo zejména nízko položené areály. Provozovatelé lyžařských středisek ale spekulují také o tom, jak se promítne do jejich odvětví momentální globální finanční krize a předpokládaná nižší ochota lidí utrácet peníze. „Nám by mohla paradoxně prospět. Právě proto, že lidé třeba ustoupí od záměru jet na delší zimní dovolenou do Alp a zvolí místo toho dvoje troje kratší víkendové lyžování v Česku,“ uvažuje Petr Hynek, který se podílí na provozu areálu na Černé Hoře. Souhlasí s ním i Jaroslav Krejčí z Monínce. „Může rozhodovat právě blízkost českých středisek,“ konstatuje.

Spíše než do návštěvnosti by se tak mohla krize negativně promítnout do financování investic. „Pro provozovatele vleků může být nyní těžší získat úvěr,“ shrnuje ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Podle něj jsou nyní naopak pro podnikatele na horách velkou příležitostí evropské peníze.

V programovacím období let 2007 až 2013 je určeno na podporu turistického ruchu celkem 25 miliard korun. Vedle stávajících středisek, která již peníze na modernizaci využila, byly pro příští rok dotace přiklepnuty již dalším třem velkým projektům. V Jeřmanicích u Liberce vznikne na zelené louce úplně nový areál. Středisko Kohútka v Javorníkách a Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem se díky evropským penězům dočkají nových lanovek.

Nad mnoha jinými investicemi plánovaných na příští rok ovšem zatím visí otazník. Rozhodne počasí, ochota bank úvěrovat nejistý obor v nejisté době a především náročný český lyžař, který si v posledních letech velmi rychle zvyknul na pětihvězdičkový standard.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít