Lukáš Kovanda: Peking míří do války

13. srpna 2015, 08:26 - Lukáš Kovanda
13. srpna 2015, 08:26

Poslední dobou často slýcháme, že Řecko na euro prostě nemá. A že by potřebovalo přijmout vlastní měnu a tu vzápětí devalvovat. Čínská devalvace vlastní měny jüanu svým způsobem analogicky dává najevo, že říše středu svým ekonomickým výkonem prostě nemá na dolar.

Jüan, jak známo, je na americkou měnu zavěšen. Čína si tedy dováží měnovou politiku americké centrální banky. Samozřejmě ne v té míře, v jaké se Atény, které už vůbec nemají vlastní centrální banku, podřizují měnové politice Frankfurtu. Ale i tak se dovoz dolarové politiky může Pekingu sem tam vymstít. Právě to se dělo v poslední době. A právě tomu chce Peking nyní zabránit.

Dovoz měnové politiky z USA totiž kromě jiného znamená, že s americkým zpřísňováním měnových podmínek se zpřísňují měnové podmínky také v Číně. Americká centrální banka loni v říjnu ukončila své kvantitativní uvolňování, tedy etapu nekonvenčně rozvolněné měnové politiky. Od té doby se ve vzduchu vznáší otázka, kdy přikročí také k samotnému utahování měnových šroubů, tedy ke zvyšování úrokových sazeb. Takové zvýšení sazeb, i jeho pouhé očekávání, zpřísňuje měnové podmínky i ve všech zemích, které své měny na dolar navázaly.

Čínská vláda přitom v současnosti provádí delikátní politicko-hospodářský manévr. Snaží se druhou největší ekonomiku světa přeměnit z hospodářství stavějícího na exportech a investicích v ekonomiku mnohem silněji opřenou o spotřebu a kupní sílu vlastního obyvatelstva. Manévr se však Pekingu poněkud vymyká z rukou. Zjednodušeně řečeno peníze z exportů a investic mizí rychleji, než se daří získávat peníze ze spotřeby čínských domácností.

Jedním z důvodů, proč rychle mizí peníze z exportů, je právě skutečnost, že jüan je provázaný s dolarem, který posiluje. Jüan táhne s sebou, což činí čínské exportéry méně konkurenceschopnými na zahraničních trzích. Po nejnovějších číslech z čínské ekonomiky, která signalizovala další zpomalení, se už Peking rozhodl jednat – devalvovat nadhodnocený jüan a ulevit vývozcům.

Oslabení jüanu je možná jen prvním výstřelem v další bitvě světové měnové války, která s větší či menší intenzitou zuří od roku 2010. Tato bitva bude mít své ohnisko na asijských trzích, ale může zasáhnout celý svět. Nelze vyloučit ani to, že kvůli čínské devalvaci Fed opět odloží zvýšení sazeb. Dolar prostě může být proti dalším asijským a světovým měnám natolik silný, že si centrální banka nedovolí jej zvýšením sazeb dále zhodnotit.

Měnové unie či fixní kurzy měn jsou zkrátka ošidné. Řecké setrvání v měnové unii už je dnes představitelné jen při rozsáhlých sanacích tamní ekonomiky. Bez nich by bylo dávno venku. Čína možná přijde na to, že trh jen tak nepřechytračí. A opustí dolar a nechá jüan v plovoucím režimu.

Autor je hlavním ekonomem společnosti Roklen


Čtěte také zápisníky dalších redaktorů E15:

Jana Havligerová: Exministr Chládek není trafikant

Marian Hronek: Stará dobrá Evropa

Pavel Otto: Babiš donášel, teď mlčí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít